برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بهترین روش چیدن سبد سهام در بورس

اگر بخواهید در بازار بورس فعالیت داشته باشید، مطمئنا باید یک سبد سرمایه گذاری قوی برای خود بچینید تا هم ریسک سرمایه گذاری خود در بازار بورس را کاهش دهید و هم این که بتوانید از سود صنایع مختلف بازار بهره مند شوید، لذا برای این که پرتفوی سرمایه گذاری خود را به بهترین شکل بچینید، باید بهترین روش چیدن سبد سهام را بلد باشید و این بهترین روش چیدن سبد سهام بسیار ساده و یاد گرفتنی است و در این مطلب تصمیم گرفتیم تا در مورد آن صحبت کنیم و آموزش هایی به شما بدهیم تا بدین وسیله بتوانید به سادگی بهترین روش چیدن سبد سهام را یاد بگیرید و سبد سرمایه گذاری خودتان در بورس را با توجه به شرایط و میزان سرمایه و ریسک پذیرتان طراحی کنید، پس تا انتها با کد بورسی همراه بمانید؛

بهترین روش چیدن سبد سهام

همان طور که مستحضر هستید، در هر بازار و کشوری استراتژی‌ های مختلفی برای چیدن سبد سرمایه گذاری وجود دارد، حتی در یک بازار مشخص هم استراتژی سرمایه گذاری در طول زمان همواره یکنواخت نیست و با گذشت زمان این استراتژی عوض می شود، ولی موضوعی که کل سرمایه گذاران مطرح جهان به آن رسیده اند، کاهش ریسک سرمایه گذاری با متنوع سازی سرمایه گذاری یا تشکیل پرتفوی می باشد. در این مطلب در مورد چیدن سبد سرمایه گذاری سهامی در بازار بورس ایران صحبت کرده ایم و جالب است بدانید که همه چیزی که برای انجام این کار به صورت اصولی نیاز دارید را تنها در همین مقاله می توانید پیدا کنید و یاد بگیرید، بنابراین این موضوع را یک بار برای همیشه اینجا یاد بگیرید.


درصورتی که تمایل دارید تا از خدمات ۲۵ درصد تخفیف کارمزد در بورس، سرمایه گذاری بر روی حق تقدم و یا فروش آن و …  بهره مند شوید میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید. 

دریافت کد بورسیسریع و رایگان


بدون این‌ ها، سرمایه گذاری فقط معامله های بدون برنامه‌ ای است که شبیه به قمار است و سود و زیان سرمایه گذار را بیشتر شانس مشخص می کند تا مهارت‌ های معامله گری مثل پشت کار در تحقیق، قدرت تحلیل، توانایی تصمیم گیری، صبر و شکیبایی برای رسیدن به هدف‌ ها و … در بین رویکردهای مختلف جهت سرمایه گذاری در بورس، تشکیل سبد متنوع به عنوان یک روش غیر فعال ولی به نسبت مطمئن شناخته شده است. استفاده از این روش، ریسک سرمایه گذاری شما را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهد و بازده سرمایه گذاری را در سطحی نزدیک به بازده کل بازار حفظ می کند، ولی یک سبد متنوع و جذاب برای سرمایه گذاری می‌ تواند به چارچوبی برای آزمودن توانایی‌ های یک شخص برای مدیریت دارایی بدل شود که در این صورت به نمونه‌ ای کامل از مدیریت فعال تبدیل می شود. در بخش بعدی انواع استراتژی های تشکیل و مدیریت سبد را بررسی می کنیم تا دید شما نسبت به این موضوع از همیشه بازتر شود؛

انواع استراتژی تشکیل و مدیریت پرتفوی

استراتژی عبارت است از اقداماتی که از قبل برای شرایط مختلف پیش‌ بینی کرده تا در آینده از آن‌ ها استفاده کرد. به بیان دیگر شما در حال حاضر برای شرایط متفاوت در آینده، برنامه‌ ای مشخص و دقیق تعیین می کنید تا در لحظه قادر به اجرای آن باشید. این کار موجب تسلط بر امور شده و هیجان یا ترس را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهد، از همین روی داشتن استراتژی مناسب، نیمی از راه موفقیت در بازارهای مالی به حساب می آید. به منظور مدیریت سبد سرمایه گذاری هم به استراتژی احتیاج خواهید داشت تا قادر باشید چینش مناسب سبد سهام خود را در شرایط متفاوت به بهترین شکل رهبری کنید. در این بخش مقاله ما ۶ تا از مهم ترین و رایج ترین روش های تشکیل و مدیریت پرتفوی سرمایه گذاری در بورس را برای شما آورده ایم تا در مورد آن ها یاد بگیرید؛

۱) مدیریت غیرفعال پرتفوی : یکی از روش های مدیریت پرتفوی، مدیریت منفعل یا غیرفعال می باشد که در آن هدف اصلی، کسب بازدهی در حدود بازدهی متوسط بازار می باشد. در حقیقت توقع بالایی از سبد سرمایه گذاری نمی رود و مدیریت ریسک بسیار حائز اهمیت است. این روش برای کسانی که ریسک پذیری بالایی ندارند و همین طور در زمانی که روند کلی بازار نزولی است و همچنین وقتی قصد شما از سرمایه گذاری به صورت خرید و نگهداری سهم است، بهترین گزینه به حساب می آید. در این روش بایستی سهم‌ های مهم و مؤثر در شاخص را بشناسید و متناسب با وزن هر یک و ارزش بازارشان، بهترین را خریداری کرده و در پرتفوی سرمایه گذاری خود قرار دهید. در نظر داشته باشید که پوشش ریسک ایجاب می‌ کند تا خرید صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری و طلا را هم جدی بگیرید و بخش اندکی از سرمایه خود را به سپرده‌ گذاری اختصاص دهید تا ریسک را به بهترین شکل مدیریت کرده باشید.

این را در نظر داشته باشید که خرید در این روش برای نوسان‌ گیری نمی باشد. همان طور که گفتیم بازدهی متوسط بازار، معیار عملکرد در این روش است و بایستی میزان بازدهی خود را با حرکت شاخص مورد نظر ارزیابی نمایید. به منظور مدیریت سبد سهام در این استراتژی قادرید از ضریب بتا استفاده نمایید. جالب است بدانید که با بررسی ضریب بتا برای هر سهم، توانایی این را خواهید داشت تا تشخیص دهید که حرکت‌ های شاخص بر آن سهم معمولا چطور اثرگذار است و بدین وسیله می توانید سهم مناسبی را انتخاب نمایید که همگام با شاخص موردنظرتان سود شما را تضمین کند.

۲) مدیریت فعال پرتفوی : مدیریت فعال پرتفوی برای افرادی مناسب می باشد که زمان زیادی را برای رصد بازار در نظر می گیرند و از بازار سرمایه بیشتر از بقیه سر در می آورند. جالب است بدانید که در این روش به دنبال تحلیل و پیش‌ بینی حرکت‌ های کوتاه‌ مدتی بازار خواهید بود و قصد دارید از روند بازار اطلاع پیدا کنید. این را در نظر داشته باشید که این روش برای بازه زمانی بلندمدت مناسب نمی باشد و تمرکز آن بر حرکت‌ های کوچک بازار می باشد. هدف مالی در مدیریت فعال، به دست آوردن سودی بیشتر از متوسط بازار است و افراد به دنبال این هستند که سود به مراتب بیشتری نسبت به شاخص بورس به دست آورند و همین موجب می شود تا ریسک این نوع سرمایه گذاری به مراتب بیشتر شود و در ضمن استفاده از این روش به افرادی که اخیرا برای ورود به بازار بورس اقدام کرده اند و هنوز اطلاعات جامع و مهارت های معامله گری در بورس ایران را یاد نگرفته اند، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

۳) سبد مبتنی بر ارزش بازار : در پرتفوی مبتنی بر ارزش بازار، وزن سهام هر شرکت در سبد با توجه به ارزش بازار آن شرکت در قیاس با سایر سهم های سبد مشخص خواهد شد. برای مثال چنانچه ۱۰ سهم با بیشترین ارزش بازار انتخاب شده و ارزش بازار سهم اول نسبت به سهم دوم ۲۰ درصد بیشتر باشد، وزن سهم اول در سبد هم باید ۲۰ درصد بیشتر از وزن سهم دوم خواهد بود. این را در نظر داشته باشید که ارزش بازار شرکت برابر تعداد کل سهام شرکت ضرب در قیمت آن سهم است.

حتما بخوانید : پرتفوی یا سبد سهام چیست؟


وزن هر سهم در سبد هم با توجه به نسبت ارزش خرید آن سهم به کل ارزش سبد تعیین خواهد شد؛ برای مثال ۱ میلیون تومان برای خرید ۱۰ سهم به منظور تشکیل یک سبد در نظر گرفته شده، چنانچه ۱۰۰۰ سهم یک شرکت به قیمت ۲۰۰ تومان خریداری گردد، ارزش خرید آن سهم ۲۰۰ هزار تومان و وزن آن سهم در سبد معادل ۲۰ درصد است. بدین منظور که این سبد یک سبد مبتنی بر وزن بازار باشد، بیاستی نسبت وزن سهم ها در سبد با نسبت ارزش بازار شرکت های مربوط به هر سهم موجود در سبد تطابق داشته باشد.

۴) سبد هم وزن : سازوکار این نوع پرتفوی سرمایه گذاری سهامی بسیار ساده است، به این خاطر که وزن تمام سهم ها در سبد با هم دیگر یکسان است؛ بدون توجه به این که ارزش بازار شرکت های مربوطه چقدر است، این سبد تشکیل می شود. به عنوان مثال در همان سبد ۱ میلیون تومانی، بایستی ۱۰۰ هزار تومان برای خرید هر یک از ده سهم تخصیص داده شود. خود سهم ها می توانند از بین بزرگ ترین شرکت ها طبق ارزش بازار برگزیده شوند.

۵) سبد سهام مبتنی بر سود سهام : این نوع سبد سهام، بر سود سهام یا دیگر منابع درآمدی شرکت تمرکز دارد. سهام هایی که در این سبد قرار می گیرند، مانند سهام های کم‌ خطر، ریسک کنترل‌ شده ای دارند ولی سود به مراتب بالاتری به نسبت آن ها به همراه خواهند داشت. به صورت کلی هدف از داشتن این نوع سبد، ایجاد جریان نقدی مثبت برای سرمایه گذار به شمار می رود. هلدینگ‌ های سرمایه‌ گذاری و تأمین مالی املاک و مستغلات یکی از بهترین مثال های سازنده جریان نقدی و درآمدی به حساب می آیند.

چرا که این شرکت‌ ها به دلیل وضعیت مالیاتی مناسبی که دارند، بخش اصلی سود خود را به شکل نقدی میان سرمایه‌ گذاران تقسیم بندی می نمایند. این شرکت‌ ها، به صورت معمول پروژه محور هستند و به دنبال مالکیت نیستند، به همین خاطر شرایط سرمایه‌ گذاری به مراتب ساده تری را برای سرمایه گذار مهیا می کنند. در خصوص با این سهام هم همیشه این را بدانید که به صورت کامل تابع شرایط اقتصادی هستند و قیمت سهامشان به صورت معمول در دوره رکود اقتصادی با افت همراه خواهد شد، به این خاطر که کاهش میزان ساخت و ساز و تعداد معاملات املاک طی دوران بحران، در روند کاریشان اثرات منفی را خواهد داشت.

۶) سبد سهام ترکیبی : در این روش، شما در مواردی غیر از بازار سهام مثل اوراق قرضه، کالا، املاک و حتی محصولات هنری هم سرمایه گذاری می نمایید. سبد سهام ترکیبی انعطاف‌ پذیری بسیار بالایی دارد و در آن به صورت معمول سهام شرکت‌ های بزرگ و صنعتی شناخته‌ شده و اوراق قرضه دولتی یا اوراق شرکت‌ های درجه‌ یک از نظر رتبه اعتباری قرار می گیرند. هلدینگ‌ های سرمایه‌ گذاری مالی، املاک و انرژی گزینه‌ های خوبی در راستای ایجاد تعادل در سبد سهام ترکیبی به حساب می آیند.

حتما بخوانید : انواع سبد سهام در بورس کدام است؟


همچنین یک رویکرد سرمایه‌ گذاری مطابق با درآمد ثابت وجود دارد که اوراق بهادار با سررسیدهای گوناگون را در راستای تنوع بخشیدن به سرمایه‌ گذاری در ابزار مالی، خریداری می‌ نمایند. به صورت معمول سبد سهام ترکیبی، شامل نسبت معینی از سهام و اوراق قرضه است. این استراتژی سودآوری بالایی دارد، چرا که سرمایه‌ گذاری در طیف گوناگونی از دارایی‌ ها انجام شده است و نکته مثبت اینجاست که سهام و اوراق قرضه نسبت به یکدیگر همبستگی منفی دارند و پوشش ریسک به بهترین شکل در این روش انجام می پذیرد.

کدام استراتژی را انتخاب کنیم؟

در این خصوص باید گفت که بهترین روش چیدن سبد سهام وجود ندارد و هر شخصی باید طبق شخصیتی که از خود سراغ دارد، میزان سرمایه ای که در اختیار دارد، سطح ریسک پذیری، وضعیت کلی بازار، افق زمانی که برای سرمایه گذاری در نظر دارد و مواردی این چنینی بهترین روش چیدن سبد سهام را برای خود و سرمایه اش انتخاب کند ولی از طرفی نکات کلی وجود دارد که برای همه روش ها و افراد یکسان است و همه باید در نظر داشته باشند؛ لذا این موارد را در این بخش مورد بررسی قرار داده ایم؛

میزان سرمایه و اندازه پرتفوی : میزان سرمایه شما شاید یکی از مهم ترین عامل هایی باشد که در انتخاب نوع چینش پرتفوی سرمایه گذاری تاثیرگذار است. در حقیقت چنانچه سرمایه زیادی در اختیارتان باشد، با آسودگی بیشتری قادرید با تقسیم متناسب، پرتفویی متنوع ایجاد کنید. ولی اگر سرمایه شما کوچک تر باشد، باید جوانب احتیاط را بیشتر رعایت فرمایید. در این شرایط ایجاد پرتفوی متنوع، می‌ تواند ارزش هر بخش از پرتفوی را به اندازه ای کوچک کند که بازدهی آن بسیار ناچیز باشد. البته این را هم باید گفت که مدیریت پرتفوی با سرمایه سنگین کار به مراتب سخت تری به حساب می آید و به زمان گذاشتن بیشتری هم احتیاج دارد. به همین خاطر مدیریت یک پرتفوی کوچک، به مراتب کار ساده تری است و به تنوع بسیار زیاد و تهیه همه انواع اوراق بهادار احتیاجی ندارد.

حال این که با میزان سرمایه ای که در اختیار دارید، چند سهم در پرتفوی خود داشته باشیم، به صورت کامل به استراتژی سرمایه گذاری و اندازه سرمایه‌ مان وابسته است. به شکل کلی بایستی تلاش کنید در عین حال که به فکر تنوع سبد سهام خود هستید، از پراکندگی آن جلوگیری فرمایید. نباید با تهیه تعداد بالای سهم، تحلیل آن‌ ها را برای خود سخت تر کنید. بهترین تعداد سهام برای شما آن تعدادی است که بتوانید به شکل همزمان آن ها را تحلیل و بررسی نمایید و در مواقع لازم، تصمیم گیری های به موقع و مناسبی برای آن ها اتخاذ کنید.

شرایط بازار و مدیریت پرتفوی : شاید حائز اهمیت ترین عامل در انتخاب استراتژی، شرایط بازار باشد. در بازاری که روند آن صعودی است، روحیات شما به حاشیه می‌ رود، به شکلی که حتی ریسک‌ گریزترین افراد هم، با بی‌ پروایی قادر به کسب سودهای بسیار بالایی خواهند بود. البته این را هم باید گفت که چنین بازارهایی کم پیدا می‌ شود و بهتر است همواره جوانب احتیاط رعایت شود، ولی به شکل کلی شرایط بازار عامل تاثیرگذاری در انتخاب استراتژی مدیریت پرتفوی به حساب می آید، به خصوص وقتی بازار در روند نزولی قرار دارد، نباید به استراتژی های ریسکی اصرار بورزید.

انتظار و سطح توقع شما : مورد دیگری که می‌ تواند در انتخاب استراتژی مناسب اثرگذار باشد، سطح انتظار شما از سرمایه گذاری است. این موضوع، بیان دیگری از هدف شما در سرمایه‌ گذاری است. با توجه به این‌ که چه هدفی را مد نظر دارید، نوع استراتژی و روش شما هم متفاوت خواهد بود. به دست آوردن سود برای گذران زندگی یا پوشش تورم سالانه دو هدف متفاوت به حساب می آیند که استراتژی متفاوتی هم احتیاج خواهند داشت.

نکات طلایی و کلیدی برای چینش سبد سهام برنده

بهترین روش تشکیل سبد سهام

۱) عدم نگاه متعصبانه به سهام شرکت‌ ها : این که سهام یک شرکتی در چند سال گذشته همواره سوددهی خوبی داشته است، دلیل خوبی برای این که این سهم می تواند این روند را حفظ کند و برای سرمایه گذاری مناسب باشد نخواهد بود. بعضا دیده شده است که بعضی از افراد با تکیه‌ بر این که سهام شرکتی در سالیان گذشته همواره سود خوبی به همراه داشته است، بدون توجه به دیگر روش های تحلیل‌ علمی، آن را خریداری کرده و در پرتفوی سرمایه گذاری سهامی خود قرار می دهند، این در حالی است که امکان دارد تحلیل‌ ها و بررسی‌ های کارشناسی، توصیه به خرید این سهم نداشته باشد و این سهم از لحاظ بنیادی و تکنیکالی در شرایط خوبی قرار نداشته باشد.

حتما بخوانید : نحوه تشکیل سبد سهام کم ریسک در بورس


بعضی دیگر از معامله‌ گران هم تنها با توجه به این موضوع که از گذشته یک شرکت خاص را می شناخته اند، خرید سهم آن شرکت را همواره در اولویت قرار می دهند و این در حالی است که شناخت سطحی یک شرکت علت خوب و کافی برای سودده بودن سهام آن شرکت نخواهد بود، لذا به منظور تشکیل بهترین سبد سهام باید به معیارهای بسیاری توجه کنید تا هم ریسک سرمایه گذاری شما کاهش پیدا کند و هم بتوانید بازدهی به مراتب بالایی را در بورس کسب نمایید.

۲) انتخاب شرکت‌ های معتبر برای تشکیل سبد : صنایع زیادی در بازار بورس فعالیت دارند، لذا می بایست بدانید که سهام کدام شرکت ها را از کدام صنایع و در چه زمانی خریداری نمایید. طبق نوع سبد سهام و با بررسی وضعیت فعلی و شرایط آینده هر صنعت بایستی برای خرید سهم اقدام نمود. استفاده از تحلیل‌ های تکنیکال و بنیادی می تواند وضعیت شرکت‌ های گوناگون را تجزیه و تحلیل کرده و بهترین چینش سهم ها را به ارمغان آورد، لذا در صورت نداشتن دانش و اطلاعات کافی در این خصوص، بهتر است یا به صورت غیر مستقیم در بازار بورس سرمایه گذاری کنید و یا با سرمایه بسیار کمی شروع کنید و سعی کنید همواره با رصد بازار و تجزیه و تحلیل سهم ها، یاد بگیرید که بازار بورس چیست و چطور کار می کند و سپس در آینده که اطلاعاتتان از بورس و نحوه کار آن افزایش یافت، رفته رفته سرمایه خود را در آن افزایش دهید.

همچنین چنانچه در مورد تحلیل بورس دانش و اطلاعات کافی در اختیار ندارید، روش دیگری هم وجود دارد که در آن شما از صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری یا شرکت‌ های سبدگردان کمک می گیرید. بدین صورت ریسک سرمایه گذاری شما کاهش پیدا خواهد کرد و سود منطقی هم می تواند برای شما به ارمغان آید.

۳) بررسی بازارهای جهانی : سرمایه‌ گذاران برای بهترین روش چیدن سبد سهام و پیش از انجام هرگونه معامله‌ ای، باید از مسائل مهم و اخبار روز، سیاست و اقتصاد جهان مطلع و باخبر باشند. آن ها می بایست قیمت جهانی طلا، قیمت نفت، نرخ تورم و … را مورد بررسی قرار دهند و اصطلاحا پیگیر بازار‌های جهانی باشند. مطمئنا آن‌ چه که در بازارهای جهانی رخ می دهد، بر روی رویداد‌های اقتصادی داخلی ایران اثرگذار است و هر نوع برداشتی مخالف این غیرمنطقی تلقی خواهد شد.

برای مثال چنانچه قیمت فلزات در بازار جهانی کم شود، بایستی منتظر کاهش قیمت در بورس ایران هم باشید و این تنها یک مثال ساده از تاثیر بازارهای گوناگون بر یکدیگر در بازار فلزات می باشد. بنابراین در زمان چیدمان بهترین سبد سهام، با پیگیری اخبار و رویدادهای خارجی و داخلی به خصوص در حوزه‌ سرمایه‌ گذاری عمده شما ریسک سرمایه گذاری خود را تا حدود زیادی کاهش می دهید.

۴) تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری : اولین و ساده‌ ترین اصل سرمایه‌ گذاری، تقسیم دارایی‌ ها یا تشکیل سبدی از دارایی‌ های متنوع به حساب می آید. تقسیم دارایی موجب می شود تا ریسک سرمایه‌ گذاری تا اندازه زیادی کاهش پیدا کند. لذا هر چقدر سبد دارایی‌ های شما تنوع بیشتری داشته باشد، ریسک سرمایه گذاری تان کاهش پیدا می کند و قادرید سرمایه گذاری مطلوب تری را تجربه کنید. البته این بدین معنی نیست که سرمایه خود را آنقدر خرد کنید که کنترل سهام های گوناگون را از دست بدهید و نتوانید آنطور که شایسته است آن ها را مدیریت کنید، بلکه می بایستی قاعده‌ ای منطقی را در این خصوص دنبال فرمایید.

وزن سرمایه بر روی چند سهم به‌ جای تک سهم شدن، اولین مرحله عینیت بخشیدن به اصل تشکیل سبد سهام به حساب می آید. این را باید در نظر داشته باشید که با سرمایه‌ گذاری در سهام چندین شرکت که با دقت زیادی انتخاب شده اند کنترل بیشتری روی ریسک سرمایه‌ گذاری پیدا می کنیم. نکته‌ اصلی سبد سهام این است که چنانچه سهام یکی از شرکت‌ هایی که در آن سرمایه‌ گذاری کرده‌ اید، کاهش قیمت داشت، آن افت با افزایش در قیمت دیگر سهم های سبد شما جبران گردد.

۵) رصد همیشگی شاخص بورس : چنانچه از آن دسته افرادی هستید که سرمایه‌ گذاری مستقیم را به جای سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری در دستور کار خود قرار داده اید، بایستی حواستان به نکات بسیار زیادی باشد تا بتوانید ریسک سرمایه گذاری خود را کنترل کنید و در عین حال سود مناسبی نیز کسب کنید. توجه به شاخص بورس یکی از اصلی ترین نکات به منظور تشکیل سبد سهام و انتخاب سهم‌ های پربازده به شمار می رود. بدین منظور می توانید به سایت tsetmc مراجعه کنید و در آن تمام شاخص‌ های بازار سرمایه قابل مشاهده خواهند بود، ولی به منظور تحلیل سریع و آسان این اطلاعات، کافی است به ۲ متغیر مهم شاخص کل بورس و شاخص کل هم‌ وزن بورس  توجه بیشتری داشته باشید؛ به صورت کلی در نظر داشته باشید که شاخص کل نشان دهنده تغییرات ارزش تمامی سهام شرکت‌ های بزرگ و کوچک است که اندازه شرکت‌ ها هم در آن اثرگذار است، از همین روی تغییرات قیمتی سهام شرکت‌ هایی که اندازه آن ها بزرگ تر است، اثر بیشتری در عدد شاخص خواهند داشت و وزن شرکت در این شاخص در نظر گرفته می شود.

حتما بخوانید : استراتژی های تشکیل پرتفوی مناسب و کم ریسک


کسانی که دوست دارند در شرکت های بزرگ بورسی سرمایه گذاری کنند، بهتر است با دقت بیشتری به تغییرات شاخص کل توجه داشته باشند، ولی در خصوص شاخص کل هم‌ وزن باید گفت که این شاخص به تغییرات همه شرکت‌ های بورسی با یک وزن نگاه می کند و اندازه و بزرگی شرکت سهامی را در نظر نمی گیرد و به همه شرکت های بورسی وزن یکسانی را اختصاص می دهد. لذا بدیهی است که در زمانی که شاخص کل هم‌ وزن مثبت باشد، اما شاخص کل منفی باشد، متوجه خواهیم شد اغلب شرکت‌ های بزرگ منفی هستند و در مقابل بسیاری از شرکت‌ های کوچک مثبت می باشند. لذا شاخص بورس و شرکت‌ های تأثیرگذار بر آن را باید در نظر داشته باشید و وقتی که زمزمه‌ های حبابی شدن بازار به گوش رسید، در تصمیمات مهمی را بدین وسیله اتخاذ نمایید.

۶) در نظر نگرفتن شایعات و شایعه‌سازها : این را پیش تر هم گفتیم که توجه به اخبار رسانه‌ های معتبر برای معامله سهام در بورس و انتخاب سهام شرکت‌ های ارزنده حائز اهمیت می باشد، ولی با این وجود نباید حین توجه به اخبار رسانه‌ ها در دام شایعات و پیام‌ های غیرواقعی گیر بیافتید. بعضی اوقات شاهد این موضوع هستیم که برخی افراد تأثیرگذار در بازار، بعد از خرید سهام یک شرکت خاص، برای خبرسازی و شایعه‌ پراکنی حول آن سهم اقدام می کنند تا به اصطلاح بازار را مطابق میل خود به حرکت درآورند؛ لذا در همچینم موقعیت هایی، تیزبینی و تکیه‌ بر اخبار رسانه‌ های معتبر اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد و تصمیم گیری های افراد حاضر در بورس با هیجان بیشتری دنبال می شود و احتمال خطا و اشتباه نیز افزایش می یابد لذا باید در این موارد، جوانب احتیاط را بیشتر رعایت فرمایید.

۷) توجه به تحلیل‌ های سیاسی و اقتصادی : هر روز اخبار رسانه‌ های تأثیرگذار را مورد بررسی قرار دهید؛ جهت موفقیت در سرمایه‌ گذاری، نیاز است در جریان اخبار مهم و رویدادهای جاری قرار بگیرید. اکثر کسانی که در سرمایه‌ گذاری موفقیت هایی را تجربه می کنند، پیش از هرگونه اقدام یا تغییر استراتژی، جدیدترین رویکردهای سیاسی و اقتصادی داخل و خارج از کشور را مورد بررسی قرار می دهند. قیمت‌ های جهانی کالاها و نفت، قیمت جهانی طلا، برابری ارزها و دیگر شاخص های اقتصاد کلان مثل نرخ تورم، رشد، تولید ناخالص داخلی از جمله مواردی به حساب می آیند که می بایست همیشه آن ها را مد نظر داشته باشید.

۸) شناسایی صنایع پربازده بورسی : کارشناسان بورسی بر این باورند که تنها متنوع‌ سازی سبد سهام نمی‌ تواند ریسک را کاهش دهد، بلکه برای چینش سبد سهام که ریسک پایینی داشته باشد، بایستی به سمت انتخاب سهام از صنایع مطلوب و پربازده رفت. در زمان تشکیل سبد سهام، در ابتدای امر صنایع پربازده را شناسایی کنید و از بین آن ها صنایع و شرکت‌ های مورد نظر خود را انتخاب نمایید. این را هم در نظر داشته باشید که نباید تمام سبد سهام خود را به یک صنعت خاص معطوف کنید؛ لذا داشتن ۵ سهم از یک صنعت فرقی با تک سهمی بودن نخواهد داشت.

برای مثال چنانچه کل سبد سهام خود را از شرکت‌ های کشاورزی انتخاب کرده‌ اید، ریسک به مراتب بالایی برایتان به همراه خواهد داشت، چراکه چنانچه رویدادی اتفاق افتد یا سیاستی اجرایی گردد که کل صنعت کشاورزی کشور را تحت تاثیر قرار دهد؛ کل سهم‌ های آن صنعت با کاهش قیمت روبرو خواهند شد، از همین روی پیشنهاد ما این است که ترکیبی از چند صنعت را در سبد سهام خود قرار دهید که چنانچه اتفاق خاصی برای یک صنعت رخ داد، سایر سهم های شما از دیگر صنایع در امان باشند و این گونه ریسک فعالیت‌ های خود در بازار بورس را به بهترین شکل مدیریت کرده اید.

۹) اختصاص بخشی از سرمایه به صندوق های سرمایه گذاری : در کنار سبدی از سهام شرکت‌ های برتر، قادرید نسبت به خرید واحدهای سرمایه‌ گذاری صندوق‌ های قابل‌ معامله یا همان ETF ها نیز اقدام کنید. در واقع صندوق‌ های ETF نوعی از صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری به حساب می آیند که خود از دارایی‌ های متنوع تشکیل شده اند و واحدهای آن مثل سهام در بازار مورد معامله قرار می گیرد و ساختاری شبیه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری مشترک دارند و این بدین معنی است که شما در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است، قادرید یک یا چند واحد از یک صندوق‌ های ETF را خرید و فروش نمایید.

حتما بخوانید : نحوه تغییر کارگزاری و انتقال پرتفوی سهام


با خرید واحدهای ETF، پول خود را در صندوقی سرمایه‌ گذاری کرده اید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ ای، همواره در تلاش است تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار سود به دست آورد. این را هم باید در نظر داشته باشید که صندوق‌ های قابل معامله گستره‌ ای‌ پهناور از طبقات دارایی گوناگون به شمار می آیند که می‌ توانند ابزاری عالی در راستای به نتیجه رسیدن سبد اوراق بهادار شما محسوب شوند.

همان طور که در ابتدای مطلب قول دادیم، بهترین روش چیدن سبد سهام در بازار بورس را به زبان ساده به شما عزیزان آموزش دادیم.  

همچنین اگر دوست دارید بدانید آینده دارترین سهام بورس در حال حاضر کدامند، توصیه می کنم حتما این مطلب را با دقت مطالعه فرمایید.

حال که بهترین روش چیدن سبد سهام را یاد گرفتید، اگر سوال یا ابهامی در مورد تشکیل سبد سهام در بورس داشتید، حتما در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا شخصا به آن ها پاسخ دهم؟

برای دوستانتان بفرستید: