بورس

مقایسه کارگزاری های بورس فعال در بازار بورس ایران

مقایسه کارگزاری های بورس فعال در بازار بورس ایران

بورس را می توان بازاری نامید که عملیات داد و ستد سهام و اوراق بهادار و خرید و فروش کالاها و ارز در آن انجام می شود.

در اکثر کشورها بورس به عنوان یک مرکز بزرگ سرمایه گذاری و کسب درآمدهای سرشار تلقی می شود و سرمایه داران فراوان اقدام به سپردن سرمایه ی خودر در بازار بزرگ می کنند.

البته سرمایه گذاران در بازار بورس می دانند که هر آن ممکن است سود بسیار بالایی از فراز و نشیب های سهام ها در بورس نصیب آن ها شود و یا بر اثر ورزشکستگی و یا افت درآمد برخی شرکت ها و کارخانه ها ،افت شدیدی در ارزش سهام آن ها رخ داده و سبب خسارت های مالی بزرگ و لحظه ای آن ها شود.

خلاصه سرمایه گذاران یا همان سهام داران جهت جلوگیری از کاهش ارزش سهام خود و پیشگیری از آسیب های مالی ، باید بتوانند کارگزاری های خوب و بد و یا سود ده و زیان ده را با هم مقایسه نمایند.

در این مقاله تمام تلاش خود را کرده ایم تا مقایسه ی مفیدی میان کارگزاری های بورس فعال در بازار بورس ایران ارائه دهیم.

مقایسه کارگزاری ها و چگونگی رتبه بندی آن ها

بر طبق آخرین گزارشات و آمار ها از سازمان بورس ایران ، تعداد کل کارگزاری های فعال در بورس ایران 105 می باشد.

دقت داشته باشید که کارگزاری های بورس فعال را معمولا بر اساس معیارهای معمولی و عادی و معیاری تشویقی به 2 گروه تقسیم و رتبه بندی می کنند.

در رتبه بندی کارگزاری های عادی ،معیارهایی همچون دفاتر اداری کارگزاری ها ، آمار مشتریان و سهامداران آن ها،آمار دقیق معاملات انجام شده ی کارگزاری ها ،آمار و تعداد کارمند و پرسنل و اعضای کارگزاری و موارد اینچنینی را در نظر می گیرند.

در رتبه بندی کارگزاری های تشویقی یا غیر عادی نیز معیارهای متفاوت تری از جمله میزان سبد گردانی کارگزاری ، تعداد و امار و ارقام صندوق های سرمایه گذاری ،میزان دقیق جذب مشتریان خارجی و سطح موفقیت کارگزاری در این زمینه و … در نظر گرفته می شود.حال باید بدانیم که با توجه به تفاسیر فوق ،برای مقایسه ی کارگزاری ها باید به رتبه ی کارگزاری ها و میزان خدماتی که دارند توجه داشت.

رتبه الف کسب حداقل 80 درصد از امتیازات عادی
رتبه ب کسب حداقل 65 درصد از امتیازات عادی
رتبه ج کسب حداقل 50 درصد از امتیازات عادی
رتبه د کسب حداقل 35 درصد از امتیازات عادی
رتبه ه هیچ امتیازی کسب نکرده است

توجه داشته باشید که کارگزاری ها تنها می توانند در چهار حوزه ی “داد و ستد و معامله ی اوراق بهادار” ، “معامله ی آتی کالا ” ، “معامله ی داد و ستد کالا” و “معامله ی انرژی همانند نفت و گاز و …” اقدام به فعالیت نمایند.

در سال 96 و 97 بورس ایران رشد فزاینده ای داشت همچنین کارگزاری های فعال نیز بسیار خوب تر از سال های قبل عمل کردند و لذا بازار درآمدزای فوق العاده ای برای سرمایه گذاری به شمار می آید و همین باعث شده است طی دو سال گذشته ارزش سهام بسیاری از شرکت ها رشد صعودی داشته باشد.در این میان کارگزاری هایی نیز هنوز نتوانسته اند در این بازار سرمایه،رشد خوبی داشته باشند که برای مقایسه ی آن ها با شرکت های موفق و برای اینکه عملکرد این شرکت های ضعیف را درکن کنید کافی است میزان معاملات دو سال گذشته ی آن ها را با عملکرد کارگزاری های موفق مقایسه نمایید.

این مقایسه حتی می تواند سبب شود در هنگام سرمایه گذاری در بورس ،دچار ریسک نشوید و به واسطه ی این ریسک زیاد مالی به شما وارد نشود.البته قبل از مقایسه این موضوع را نیز در نظر بگیرید که بنا به گزارش های سازمان بورس ایران ،تقریبا بورس کلی کشور طی ماه ابتدایی سال 97 دچار زیاد شد و لذا سعی کنید ماه های دیگر را برای مقایسه انتخاب نمایید که شرایط نرمال بر بازار بورس برای کل کارگزاری ها تا حدود زیادی برقرار بوده است.

گزارشات سازمان بورس ایران در سال 97 نشان داد سرمایه گذاری در کارگزاری بانک ها در بورس اکثر مواقع برای سهامداران و سرمایه گذاران سودآور بوده است.این موضوع را می توان در جداول تهیه شده از مقایسه ی رتبه بندی های شرکت های کارگزاری موفق در سال 97 به طور واضح مشهود است.

 مقایسه ای بین کارگزاری های فعال در بازار ایران:

در این بخش ما مقایسه ای بین خدمات 5 کارگزار برتر بازار ایران انجام داده ایم.

نام کارگزاری  تنوع خدمات میزان شلوغی توجه به مشتریان خرد
کارگزاری مفید بسیار بالا – باشگاه مشتریان بسیار شلوغ متوسط
کارگزاری آگاه بسیار بالا – باشگاه مشتریان، تخفیف کارمزد، وام، اعتبار و … بسیار شلوغ زیاد
کارگزاری فارابی متوسط شلوغ متوسط
کارگزاری حافظ پایین متوسط متوسط

نتیجه گیری و حرف آخر

در این مطلب آموختیم کارگزاری های مختلف بر چه اساسی رتبه بندی و مقایسه می شوند.همچنین یاد گرفتیم که کارگزاری های را بر اساس نوع خدمات آن ها دسته بندی می کنند.و نیز با رتبه بندی یا همان درجه بندی شرکت های کارگزاری از الف تا ه آشنا شدیم و مفهوم این حروف در رتبه بندی های کارگزاری ها را یاد گرفتیم.

برای مقایسه ی کامل تر و دقیق تر کارگزاری های موفق و ناموفق بورس فعال ایران ، مطالعه گزارشاتی که توسط سازمان بورس ایران هر چند ماه یک بار منتشر می شوند را به شما توصیه می کنیم.


هر سوالی در رابطه با بورس دارید از ما بپرسید.

2 دیدگاه در “مقایسه کارگزاری های بورس فعال در بازار بورس ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پانزده =