برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بنیادی ترین ارزهای دیجیتال کدامند؟

به نظر شما بنیادی ترین ارزهای دیجیتال کدامند؟ شاید الان اسم ارزهای بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و … در ذهن شما نقش بسته باشد ولی آیا این ارزها، واقعا تا سال ۲۰۳۰، بیشترین سود را در این بازار برای سرمایه گذاران خود به همراه خواهند داشت یا ارزهای دیجیتال دیگری نیز هستند که در صورت بهبود وضعیت بازار، میتوانند شما را مولتی میلیاردر کنند؟ مطمئنا فرصت های بهتر سرمایه گذاری در بازاری به این وسعت و اندازه وجود دارند که شاید ما در حال حاضر به آن ها فکر نکنیم؛ به عنوان مثال یکی از بنیادی ترین ارزهای دیجیتال بدون شک پروژه سولانا است که در صورت بازگشت اقبال به بازار کریپتوکارنسی، قطعا سود فراوانی را مثل گذشته به سرمایه گذاران خود خواهد داد؛ حال اگر دوست دارید بنیادی ترین ارزهای دیجیتال را در لیستی کوتاه و کاملا رایگان به شما معرفی کنیم، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

بنیادی ترین ارزهای دیجیتال

از بیت کوین و اتریوم گرفته تا دوج کوین و تتر، تعداد بسیار زیادی رمزارز گوناگون در بازار کریپتوکارنسی وجود دارند، از همین روی یافتن بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در حال حاضر مثل گذشته آسان نیست. ارز دیجیتال بیت کوین نه تنها با پیشرو بودن در بازار راهنمای موجی از ارزهای ایجاد شده در یک شبکه غیر متمرکز همتا به‌ همتا می باشد، بلکه به استاندارد بالفعل ازرهای دیجیتال تبدیل و الهام‌ بخش بسیاری از پروژه های این حوزه شده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین و بنیادی ترین ارزهای دیجیتال برای خرید و سرمایه گذاری بپردازیم و ببینیم که در بازار کریپتوکارنسی، چه ارزهایی می توانند بیشترین سود را با کمترین ریسک در آینده برایمان به همراه داشته باشند، پس همچنان با کد بورسی همراه بمانید؛


در صورتی که تمایل دارید در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … سرمایه گذاری امن کنید و از امتیاز ۱۰ درصد تخفیف کارمزد در معاملات رمزارزها بهره مند شوید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛

ثبت نام رایگانسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


به عبارت دیگر بیت کوین در یک طرف و تمامی آلت کوین ها در طرف دیگر ترازوی دیجیتالی قرار می گیرند. بی تردید بیت کوین جزو آینده دار ترین رمزارزهاست، از همین روی در ادامه نام آن را در ابتدای لیست ما مشاهده خواهید کرد. با این وجود سعی مان بر این بوده است که بهترین آلت کوین‌ های آینده دار را نیز در ادامه معرفی کنیم. در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتال یک کلاس دارایی کاملا تازه به حساب می آیند. آ‌ن‌ ها هنوز قانون‌ گذاری دقیقی ندارند و به داشتن نوسانات شدید، سنگین و ناگهانی شهرت دارند، بنابراین با احتیاط کامل برای سرمایه گذاری در این بازار اقدام کنید و تنها به داستان‌ های کسانی که با سرمایه گذاری در این بازار به سود بسیار خوبی رسیده اند، اکتفا نکنید و گوشه چشمی به افرادی که کل سرمایه خود را در این بازار از دست داده اند هم داشته باشید. در ادامه ۱۵ مورد از بنیادی ترین ارزهای دیجیتال را معرفی کرده ایم؛

۱٫ بیت کوین؛ اولین و بنیادی ترین رمزارز 

بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ و به وسیله شخص یا اشخاصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو طراحی شد، نخستین و بنیادی ترین ارز دیجیتال در دنیای کریپتوکارنسی به حساب می آید. بیت کوین در واقع ما را با فناوری خارق‌ العاده بلاکچین آشنا کرد؛ تکنولوژی که به مرور بستر پروژه‌ های بی‌ شمار دیگری شد. هرچند رمزارزها بسیاری از زمان ظهور بیت کوین تا به امروز راه اندازی شده اند و بعضا امکانات بیشتری مانند سرعت بیشتر انجام تراکنش و کارمزد کم تر را ارائه می کنند، ولی همچنان بیت کوین شماره یک و رهبر بازار کریپتوکارنسی به حساب می آید! خرید بیت کوین از چند سال پیش دیگر منحصر به افراد نیست، بلکه شرکت‌ ها و موسسات سرمایه گذاری هم در این خصوص اقدامات زیادی انجام داده اند.

جالب است بدانید که طبق آمار، در حال حاضر بالای نیمی از عرضه بیت کوین در اختیار همین موسسات قرار دارد؛ لذا آن‌ ها به بیت کوین امیدوارند و آن را بهترین و بنیادی ترین رمزارز تلقی می کنند. بعضی از موسسات حتی در حال جایگزین کردن موجودی طلای خود برای خرید بیت کوین هستند، به این خاطر که آن را ذخیره ارزش مناسب تری به حساب می آورند. این نگاه‌ ها به نخستین ارز دیجیتال جهان، سرمایه گذاران این بازار را بیش از پیش امیدوار می کند. هرچند تا امروز صدها هزار رمزارز، بعضی با ارزش بازارهای چند ده میلیارد دلاری، پیدا شده اند، ولی همچنان نبض بازار در اختیار ارز دیجیتالی بیت کوین قرار دارد و اختلافی که این ارز با سایر ارزها و حتی تعقیب کننده اول خود یعنی اتریوم دارد، بسیار فاحش و معنادار است.

حتما بخوانید : زمان مناسب خرید بیت کوین


مارکت دامیننس بیت کوین بالای ۴۰ درصد است و این بدین معنی است که از کل سرمایه در گردش در بازار کریپتوکارنسی، بالای ۴۰ درصد معتلق به بیت کوین می باشد، از همین روی با رشد آن آلت کوین‌ ها هم روند صعودی به خود می گیرند و با ریزش آن نیز از لحاظ قیمتی سقوط می کنند. ارزهای دیجیتال به دلیل نوظهور بودن و به خصوص نبود چارچوب نظارتی برای آن ها، دارایی های ریسکی به حساب می آیند ولی، چنانچه با وجود علاقه به سرمایه گذاری در این بازار قصد دارید ریسک را کمینه کنید، خرید بیت کوین می تواند بهترین گزینه پیش روی شما باشد. بعید می‌ دانیم توپ هم بتواند یک دارایی با سرمایه در گردش بالای ۱ تریلیون دلار را تکان بدهد! البته دیگر مانند نخستین سرمایه گذاران آن نباید در آینده نزدیک منتظر چند صد برابر شدن سرمایه خود باشید، ولی می توانید از نوسانات این ارز سود بسیار خوبی به دست آورید و اگر نگاهتان به سرمایه گذاری بلندمدت است نیز می توانید آن را در پرتفوی سرمایه گذاری خود داشته باشید.

۲٫ اتریوم؛ بنیادی ترین آلت کوین

نخستین جایگزین بیت کوین در لیست بنیادی ترین رمز ارزها برای سرمایه گذاری، بدون شک اتریوم می باشد. اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیر متمرکز به حساب می آید که امکان ساخت قرارداد هوشمند و اپلیکیشن غیر متمرکز را فراهم می کند. جالب است بدانید که هدف این شبکه بلاکچینی، ساخت مجموعه غیر متمرکزی از محصولات مالی است که هر کسی در سرتاسر جهان بدون توجه به ملیت، قومیت یا اعتقادات مذهبی، قادر به استفاده آزادانه باشد. این جنبه از شبکه اتریوم کاربردهای آن را برای ساکنین بعضی از کشورها که زیرساخت مالی دولتی مناسبی ندارند و خواهان دسترسی به حساب‌ های بانکی، وام، بیمه یا انواع مختلفی از محصولات مالی هستند، مناسب تر می نماید.

بسیاری از کارشناسان حوزه بلاک چین بر این باورند که بهترین و آینده دار ترین ارز دیجیتال در کل بازار اتریوم است، تا جایی که در آینده نزدیک می تواند جایگاه بیت کوین را در صدر بهترین و بزرگ ترین ارز دیجیتال دنیا تصاحب کند. با در نظر گرفتن مسیری که این اکوسیستم تا به حال آمده است و الان نیز دنبال می کند، می‌ توان نسبت به این پیش‌ بینی خوش‌ بین بود. در الگوریتم جدید اتریوم، مشترکین با سهام‌ گذاری یا همان استیکینگ ارز دیجیتال ETH، امنیت شبکه را تامین خواهند کرد و خود نیز سود به دست خواهند آورد. پیش بینی آینده اتریوم را اینجا بخوانید؛

جالب است بدانید اتریوم در حالی با اختلاف از بقیه رقبا در رتبه دوم ارزشمندترین رمزارزها قرار دارد که در حال حاضر مقیاس‌ پذیری بسیار پایینی دارد! این شبکه در هر ثانیه به صورت میانگین تنها ۲۵ تراکنش را مورد پردازش قرار می دهد، ولی پس از مهاجرت به الگوریتم اثبات سهام و راه‌ اندازی پروژه‌ اتریوم ۲٫۰، این تعداد به ۱۰۰ هزار عدد در ثانیه مر رسد. فکر کنید پس از آن، چه تعداد توسعه‌ دهنده برای طراحی اپلیکیشن روی آن اقدام می کنند و چه حجم سرمایه‌ ای به بازار اتریوم سرازیر خواهد شد!

۳٫ کاردانو؛ یکی از آینده دارترین ارزها

کاردانو یک رمزارز مبتنی بر اثبات سهام به شمار می رود که به وسیله متخصصان حوزه رمزنگاری، ریاضیدانان و مهندسان طراحی شده است. این پروژه به وسیله یکی از پنج هم‌ بنیان‌ گذار اولیه اتریوم به نام چارلز هاسکینسون طراحی شده است. او بعد از اختلاف نظر با دیگر افراد تیم پشتیبان در خصوص با جهت حرکت اتریوم، آن را ترک و بلاک چین کاردانو را راه‌ اندازی نمود. جالب است بدانید که کاردانو بزرگترین بلاک چینی است که از مکانیزم اجماع اثبات سهام بهره می گیرد. هدف کاردانو، تبدیل شدن به پلتفرم مالی جهانی از طریق ایجاد محصولات مالی غیر متمرکز مشابه اتریوم و همچنین ارائه راه‌ حل‌ هایی به منظور تعامل بین شبکه‌ ای، جلوگیری از تقلب رای‌ دهنده‌ ها و مواردی از این قبیل می باشد.

حتما بخوانید : همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو


به خاطر همین امکانات، حتی به کاردانو لقب قاتل اتریوم را اعطا کردند و آن را جزو بنیادی ترین ارزهای دیجیتال می دانند. نکته جالب این که بیت کوین نسل اول، اتریوم نسل دوم و کاردانو نسل سوم فناوری بلاک چین به حساب می آید، بنابراین طبیعی است امکانات به مراتب بالاتری نسبت به آن‌ ها در اختیار کاربران قرار دهد. تحقیق و مطالعه قسمتی جدانشدنی از فرآینده توسعه کاردانو می باشد و همین امر موجب شده است تا سریعا رقبا را کنار بزند. کاردانو با استفاده از اصول ریاضی در مکانیسم اجماع و استفاده از یک معماری چندلایه خاص، خود را متمایز می‌ کند. این قابلیت های خاص موجب شده تا ارز دیجیتال کاردانو، یکی از بهترین و آینده دار ترین رمزارزها لقب بگیرد و دید سرمایه گذاری بلندمدت برای آن روشن باشد.

۴٫ سولانا؛ ارز بنیادی به دلیل مقیاس‌ پذیری بالا

سولانا که تحت عنوان نخستین بلاک چین در مقیاس وب طراحی شده است، یک سیستم اثبات تاریخچه مبتنی بر تلرانس خطای بیزانس عملی یا به صورت خلاصه PBFT می باشد که در مارس ۲۰۲۰ راه‌ اندازی شد. سیستم PBFT به زبان ساده برای کاهش خطرات نودهای مخرب شبکه ساخته شده است. اصول فعالیت این شبکه دیجیتالی آینده دار بدین شکل است که تعداد نودهای مخرب، می بایست کم تر از یک سوم تمام نودهای سیستم باشد. لذا با افزایش تعداد نودها، امنیت شبکه به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد. سولانا تنها ارز دیجیتالی نیست که طبق سیستم PBFT کار می کند، لذا ریپل، استلار و هایپرلجر هم از این نوع بلاک چین استفاده می کنند. پروژه های بستر سولانا را اینجا بشناسید؛

به دلیل وجود چنین مدل اجماع دوگانه مبتکرانه‌ ای، سولانا از طرف هر دوی معامله گران خرد و نهادی با استقبال روبرو شد. یکی از هدف های تیم این شبکه، در دسترس قرار دادن امور مالی غیر متمرکز در یک مقیاس بزرگ است. می‌ توان در مقیاسی گسترده روی آن اپلیکیشن‌ های غیر متمرکز توسعه داد و همچنین وعده اصلی این شبکه به مشتریان این است که هیچگاه خبری از افزایش کارمزد نخواهد بود. این پروتکل به شکلی طراحی شده است تا در کنار تضمین مقیاس پذیری و سرعت پردازش بالا، هزینه تراکنش‌ ها کم بماند. ما هم به دلیل همین قابلیت و بسیاری موارد فاندامنتالی دیگر، پروژه سولانا را به عنوان یکی از بنیادی ترین ارزهای دیجیتال بازار کریپتوکارنسی معرفی کردیم.

۵٫ پولکادات؛ بنیادی به دلیل حل مشکلی اساسی

پولکادات یک ارز دیجیتال خاص مبتنی بر الگوی اثبات سهام به حساب می آید که همکاری بین شبکه‌ ای را برای بلاک چین‌ ها امکانپذیر می سازد. پروتکل این شبکه به منظور اتصال بلاک چین‌ های عمومی و خصوصی و همچنین اوراکل‌ ها ساخته شده است تا همه این سیستم‌ ها بتوانند زیر یک در کنار هم باهم دیگر فعالیت کنند. دو مشکل اصلی شبکه های بلاک چینی در حال حاضر مقیاس‌ پذیری پایین و عدم ارتباط با یکدیگر است. حال پولکادات حل دومین مشکل را در دستور کار خود قرار داده است و برای اتصال بلاک چین‌ ها به هم تلاش می کند و این امر موجب شده تا ارز دیجیتال پولکادات جزو آینده دارترین ارزهای دیجیتال بازار قرار گیرد. از طرفی این ارز در سال ۲۰۱۷ و به وسیله گاوین وود، یکی از اعضای تیم سازنده اتریوم، طراحی و روانه بازار رمزارزها شد.

عنصر اصلی پولکادات ریلی چین آن است که در حقیقت به‌ عنوان یک پل شبکه‌ های گوناگون را به یکدیگر متصل کرده و به پاراچین‌ ها یا همان بلاک چین‌ های موازی این امکان را می دهد تا توکن بومی خود را برای مصارف خاص استفاده نمایند. شبکه پولکادات از لحاظ ساخت اپلیکیشن‌ های غیر متمرکز با اتریوم متفاوت است و توسعه‌ دهندگان قادرند بلاک چین خود را بسازند و با این وجود از امنیتی که زنجیره پولکادات در اختیار آن ها قرار می دهد نیز بهره مند شوند. در شبکه اتریوم، توسعه‌ دهندگان در زمان ساخت بلاک چین‌ های جدید می بایست اقدامات امنیتی لازم را خودشان انجام دهند که در پروژه‌ های بزرگ تر امنیت لازم حاصل می‌ شود، ولی پروژه‌ های کوچک تر و ضعیف‌ تر را برای حمله مناسب می کند. این مفهوم در شبکه پولکادات امنیت مشترک نام دارد.

۶٫ اینترنت کامپیوتر؛ پرنوسان ولی آینده دار

اینترنت کامپیوتر یکی از پیچیده ترین شبکه‌ های بلاک چینی را در اختیار دارد؛ شبکه Internet Computer نخستین بلاک چین در جهان به حساب می آید که با ظرفیت نامحدود و تحت سرعت وب کار می کند. همچنین این شبکه دیجیتالی بعد از بیت کوین و اتریوم، سومین نوآوری بلاک چینی به حساب می آید، از همین روی در زمره ارزهای دیجیتال بنیادی قرار می گیرد. اینترنت کامپیوتر در حقیقت یک کامپیوتر بلاک چینی می باشد که داده‌ ها و محاسبات قراردادهای هوشمند را مقیاس پذیر، آن‌ ها را تحت سرعت وب اجرا و داده‌ ها را به طور کارا ذخیره می نماید و یک چارچوب نرم افزاری قوی برای توسعه‌ دهندگان فراهم می کند.

حتما بخوانید : ارز دیجیتال icp چیست و چه آینده ای دارد?


شبکه ICP در سال ۲۰۱۶ و به وسیله دامینیک ویلیامز به دنیا معرفی شد و با استقبال بسیار خوبی از سمت معامله گران و سرمایه گذاران حوزه کریپتوکارنسی مواجه شد. در سال ۲۰۱۸، بیش از ۵۰ هزار نفر طی ایردراپی توکن ICP دریافت کرند. در دسامبر ۲۰۱۸ هم بنیاد این پروژه به نام DFINITY، نسخه آلفای شبکه اصلی اینترنت کامپیوتر را راه اندازی نمود و در گام پایانی نیز در راستای تمرکززدایی در سال ۲۰۲۱، زنجیره اصلی عمومی به وسیله دفینیتی عرضه شد، به همین خاطر است که خرید توکن آی سی پی می‌ تواند سرمایه گذاری خوبی برای آینده به حساب آید.

۷٫ آوالانچ؛ بهبود‌ دهنده مقیاس‌ پذیری بدون تمرکزگرایی

آوالانچ که با نام آواکس هم در بازار شهرت دارد، سعی دارد تا بدون فدا کردن خاصیت عدم تمرکز، مقیاس‌ پذیری را افزایش دهد؛ البته این برخلاف روندی است که بعضی بلاک چین‌ ها مثل بایننس چین در راستای آن حرکت می کنند. شبکه اصلی آن متشکل از سه بلاک چین با نام‌ های X-Chain C-Chain و P-Chain می باشد. این ساختار شکل متفاوتی در قیاس با سایر پروژه‌ های دیجیتالی دارد و از جمله دلایل افزایش حجم خرید ارز آواکس و تبدیل آن به یکی از بهترین رمزارزهای آینده دار بوده است. هر کدام کارکرد متفاوتی دارد؛ برای مثال X-Chain به منظور مدیریت دارایی‌ ها مورد استفاده قرار می گیرد و از پروتکل اجماع آوالانچ بهره می گیرد و این در حالی است که از C-Chain جهت ساخت قراردادهای هوشمند استفاده می شود و در انتها از P-Chain نیز برای هماهنگ سازی ولیدیتورها استفاده می گردد.

نحوه کار پروتکل اجماع آوالانچ بدین شکل است که تمامی نودها را به صورت موازی و همزمان با یکدیگر مشغول به کار نگه می دارد؛ بدین ترتیب هر یک قادر به بررسی تاییدیه‌ های دیگر گره ها خواهد بود. پس از این که به صورت تصادفی نمونه‌ گیری‌ های پیوسته انجام شد، یک تراکنش ثبت نهایی خواهد شد. شاید تصور کنید این نحوه کار، سرعت پردازش تراکنش‌ ها در آوالانچ را کم می کند، ولی باید بدانید که مقیاس‌ پذیری بالای این اکوسیستم بسیار خارق العاده است؛ آوالانچ در هر ثانیه می‌ تواند بالای ۶ هزار تراکنش را مورد پردازش قرار دهد که عدد بسیاری بالایی است!

۸٫ استلار؛ متصل‌ کننده موسسات مالی به یکدیگر

استلار یکی از بهترین شبکه‌ های بلاک چینی بازار و جزو بنیادی ترین ارزهای دیجیتال به حساب می آید که از طریق اتصال موسسات مالی با هدف انجام تراکنشات بزرگ، به منظور ارائه راه‌ حل‌ های شرکتی طراحی شده است. تراکنش‌ های بزرگ بین بانک‌ ها و شرکت‌ های سرمایه گذاری به صورت معمول چندین روز زمان احتیاج دارد و واسط‌های بسیار و هزینه‌ های بالایی را نیز به همراه خواهد داشت.

حتما بخوانید : نحوه خرید ارز دیجیتال استلار در ایران چگونه است؟


ولی با استفاده از شبکه استلار، این نوع تراکنش‌ ها بدون حضور واسطه‌ ها و با هزینه بسیار پایینی قابل انجام خواهد بود. با این که استلار خود را به‌ عنوان یک بلاک چین شرکتی برای تراکنش‌ های نهادی معرفی کرده است، ولی هنوز هم یک شبکه باز مناسب برای استفاده همگانی به حساب می آید. این سیستم امکان انجام تراکنش‌ های برون مرزی را در اختیار کاربران قرار می دهد و توکن محلی این شبکه لومنز نام دارد که با نماد XLM در بازار مورد معامله قرار می گیرد و آینده روشنی برای آن تصور می شود.

۹٫ پالیگان؛ کمک حال بزرگ اتریوم

پالیگان که قبل تر آن را با نام متیک نتورک می شناختیم، در سال ۲۰۱۷ فعالیت خود را در بازار کریپتوکارنسی آغاز کرد و در حال حاضر آن را در لیست بنیادی ترین ارزهای دیجیتال مشاهده می کنید و رشد قیمت خود را مدیون انفجار صنعت دیفای، برنامه‌ های غیر متمرکز و حوزه سازمان خودگردان و مستقل غیر متمرکز یا همان دائو می باشد. شبکه پالیگان چارچوب پلاسما و معماری اثبات سهام را با یک دیگر همراه کرده است. با استفاده از این پروژه، قابلیت های جدیدی پیرامون این فناوری‌ ها طراحی می شود تا به احتیاجات متنوع توسعه‌ دهندگان اکوسیستم پاسخ داده شود. متیک نیز توکن اختصاصی این شبکه و بر اساس استاندارد ERC20 است که روی بلاک چین اتریوم فعالیت دارد.

بنیادی ترین رمز ارزها

از ارز دیجیتال ماتیک به منظور پرداخت هزینه خدمات روی شبکه پالیگان بهره گرفته می شود. کارمزد تراکنش‌ های صورت گرفته روی ساید چین‌ های این شبکه هم به وسیله این توکن پرداخت می‌ شود. این توکن سال ۲۰۲۱ را با قیمت ۰٫۰۱۷۸۲ دلار شروع کرد که با توجه به قیمت کنونی، رشدی بیش از ۵ هزار درصد را تجربه کرد. با توجه به امکانات این شبکه، سرمایه گذاری روی پالیگان می تواند در بلندمدت برای شما سود بسیار خوبی را به همراه داشته باشد. بسیاری بر این باورند که در سال های آتی، راهکارهای لایه دومی رشد بسیار خوبی را تجربه خواهند کرد، به این خاطر که مهم ترین مشکل سیستم‌ های بلاک چینی را حل می کنند و نکته حائز اهمیت اینجاست که ارز ماتیک بین این دسته از رمزارزها پرچمدار می باشد. (ارز ديجيتال پالی گان چیست)

۱۰٫ فانتوم؛ ارز آینده دار با مقیاس‌ پذیری باورنکردنی

فانتوم یکی از جاه‌ طلبانه‌ ترین پروژه‌ های بلاک چینی فعلی به حساب می آید که یکی از هدف های آن ایجاد پلتفرمی جهت ساخت قراردادهای هوشمند به عنوان سیستم عصبی شهرهای هوشمند می باشد. استفاده از تکنولوژی گراف جهت‌ دار غیرمدور با هدف رسیدن به مقیاس‌ پذیری در حد تقریبا بی نهایت مهم ترین دلیل خاصی بودن این پروژه به شمار می آید. جالب است بدانید که بیت کوین و اتریوم به صورت میانگین هر ثانیه ۷ و ۲۵ تراکنش را مورد پردازش قرار می دهند و این عدد در آوالانچ حدود ۷ هزار عدد است!

حتما بخوانید : معرفی ارز دیجیتال فانتوم | همه چیز راجب ارز Fantom


این پروژه مدعی توانایی پردازش ۳۰۰ هزار تراکنش در هر ثانیه و ایجاد امکان برقراری ارتباط میان ارائه‌ دهندگان خدمات متعدد است! فانتوم در کنار شهرهای هوشمند آینده، امروزه در دنیای دیفای هم کاربرد بسیار گسترده ای دارد. ساختار پروژه پیچیده است و سیستم از چند لایه تشکیل می شود. این یکی از مهم ترین پروژه‌ های بلاک چینی فعلی به حساب می آید که می تواند در آینده ای نه چندان دور، رشد بسیار خوبی را تجربه کند.

۱۱٫ دیسنتراند؛ بنیادی ترین پروژه متاورس

دیسنترالند که نام رمزارز اختصاصی اصلی آن مانا می باشد، یک جامعه و دنیای مجازی بلاک چینی محسوب می شود و در آن کاربران قادرند برای ساخت و خرید قطعات زمین، آثار هنری و توکن‌ های غیر قابل تعویض اقدام کنند. ترکیب واقعیت مجازی با تکنولوژی بلاک چین یک پروژه خاص را رقم زده است. از مدت‌ ها پیش ارز دیجیتال مانا جزو بهترین پروژه های متاورسی از لحاظ گردش سرمایه بود و از طرفی به دلیل پلتفرم خارق العاده ای که داشت، جزو آینده دارترین پروژه های بلاکچینی نیز به حساب می آمد و در ادامه پس از اعلام شرکت فیسبوک برای تغییر نام به متا و تمرکز روی حوزه متاورس، قیمت مانا منفجر شد و در طول تنها چند روز، ۳۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و قیمت زمین در این پلتفرم نیز سر به فلک کشید!

در حوزه متاورس در حال حاضر پروژه‌ های بسیاری حضور دارند، ولی دیسنترالند با اختلاف از سایر رقبا پیش افتاده است. جالب است بدانید که توسعه‌ دهندگان این پروژه که روی اتریوم طراحی شده است، یک فضای مجازی شامل املاک و مستغلات دیجیتال، آیتم‌ ها و انواع دارایی‌ های قابل شخصی‌ سازی به وجود آورده اند. تمام این موارد با استفاده از ارز دیجیتال مانا، توکن دسنترالند، قابل خرید می باشند. برای مثال شما قادرید یک ویلای زیبا در دنیای دسنترالند طراحی کنید و پس از مدتی زندگی درونش، برای فروش آن اقدام کنید! جالب است بدانید که کسانی که در این دنیای مجازی حضور دارند، دیسنترالندر نام دارند.

حتما بخوانید : همه چیز درباره دیسنترالند


نخست این که هولدرهای مانا قدرت رای‌ دهی در DAO دیسنترالند را به دست می آورند. در هر صورت این پلتفرمی غیر متمرکز می باشد و می باست توسط کاربرانی که دارد اداره شود. این ارز دیجیتال یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC20 می باشد و دیگری LAND نام دارد که یک توکن غیر مثلی مبتنی بر استاندارد ERC721 و نماینده قطعات زمین تحت مالکیت بازیکنان در جامعه این پلتفرم به حساب می آید. با توجه به تمرکز فیسبوک روی بحث متاورس، خرید ارز مانا در آینده می تواند سود قابل ملاحظه ای را برای شما به همراه داشته باشد؛ حتی تا قبل از مطرح شدن بحث تمرکز فیس بوک روی حوزه متاورس ارزهای دیسنترالند جزو بنیادی ترین پروژه های متاورسی بود.

۱۲٫ گالا؛ یکی از قوی‌ ترین بسترهای بلاک چینی ساخت بازی

گالا به عنوان یکی از بنیادی ترین ارزهای دیجیتال توکن پلتفرم گالا گیمز می باشد که به بستر قدرتمندی پس از داغ شدن حوزه متاورس تبدیل شد و رشد قیمتی بسیار خوبی کرد، ولی با در نظر گرفتن پتانسیل بالای آن، انتظار می رود که در آینده نیز روند صعودی بلندمدت خود را ادامه دهد. مفهوم “بازی‌ کن، درآمدزایی کن” با رشد فوق‌ العاده اکسی اینفینیتی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و کاربران بسیاری را جذب خود کرد. حال برای توسعه‌ دهندگان، یکی از قدرتمندترین و بهترین بسترهای طراحی بازی های بلاک چینی گالا گیمز می باشد. توکن اختصاصی آن جزو ارزهای بنیادین و آینده دار به حساب می آید که هدف از آن تحول صنعت گیمینگ به صورتی متفاوت و دادن ارائه کنترل کامل بازی‌ ها به بازیکنان می باشد.

گالا گیمز با تکیه بر توکن‌ های غیر مثلی و ایجاد امکان مالکیت اشیا و دارایی‌ های درون بازی‌ ها، به تنهایی پتانسیل این را دارد تا کل صنعت بازی را در دنیا متحول سازد. صنعت بازی‌ های کامپیوتری با وجود پیشرفت از نظر گرافیک طی سالیان گذشته، با یک مشکل مهم روبرو است و آن هم این است که داخل آن‌ ها بازیکنان مالک دارایی‌ های خود نیستند! به عنوان مثال این طور تصور کنید که در یک بازی مثلا کال آف دیوتی موبایل زمان زیادی را صرف بهبود یک اسلحه یا هر آیتم و ویژگی دیگر کرده‌ اید، ولی نهایتا این دستاورد داخل بازی متعلق به شما نیست، بنابراین قادر نیستید آن را همیشه برای خودتان نگه دارید و یا اگر دوست داشتید آن را به فروش برسانید! این در واقع موضوعی است که این پروژه در حال کار کردن روی آن و در نهایت برطرف کردن آن است.

۱۳٫ کادنا؛ بلاک چینی مبتنی بر PoW اما بسیار سریع

کادنا یک بلاک چین هیبرید به حساب می آید و از الگوریتم اجماع اثبات کار بهره می گیرد، ولی بر خلاف دیگر بلاک چین‌ های مبتنی بر اثبات کار مانند بیت کوین و اتریوم سرعت به مراتب بالاتری را ارائه می دهد. این پروژه در تلاش است تا به صورت یکسان، به توسعه‌ دهندگان خرد و شرکت‌ ها، راه‌ حل‌ های مقیاس پذیری لایه یک بلاک چین اثبات کار را معرفی کند. نکته مهم در مورد این پروژه اینجاست که با وجود اتکا به الگوریتم اجماع PoW موفق شده تا از روش شاردینگ در راستای بهبود مقیاس پذیری خود بهره گیرد!

راهکارهای بی‌ نظیر این پروژه، توکن KDA را به یکی از ارزهای آینده دار حوزه کریپتوکارنسی تبدیل کرده است. خود شبکه کادنا در دل تعدادی بلاک چین درهم‌ تنیده کار می کند و ساختار ساده ای ندارد! این بلاکچین‌ ها شامل یک شبکه عمومی لایه اول به نام چین‌ وب و یک شبکه خصوصی لایه دوم به نام کورو می باشند. در بستر کادنا از زبان برنامه‌ نویسی متن باز اختصاصی آن به نام پکت بهره گرفته شده است. کادنا یکی از ارزهای بنیادی بازار است و مثل شبکه‌ ای چند زنجیره‌ ای تشکیل شده از تعدادی زنجیره کار می کند. این که ارز دیجیتال کادنا چیست و چه آینده ای دارد را اینجا رایگان توضیح دادیم!

وقتی کادنا فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرد، ۱۰ زنجیره داشت، ولی زیرساخت مقیاس پذیر این بستر این امکان را فراهم کرد تا زنجیره‌ های دیگری را در ادامه‌ رشد پذیرش و تقاضا اضافه کند. در حل حاضر می توان گفت که این معماری چند زنجیره‌ ای توان عملیاتی و امنیت را افزایش داده است. کادنا در طول سال ۲۰۲۰ تعداد زنجیره‌ های خود را از ۱۰ عدد به ۲۰ عدد رساند و توان عملیاتی را ۲ برابر کرد. توسعه‌ دهنده قصد دارید خیلی زود تعداد زنجیره‌ ها را به عدد ۱۰۰ برساند و از طرفی دیگر ارزیابی‌ ها نشان می‌ دهد کادنا می‌ تواند در هر زنجیره خود ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه مورد پردازش قرار دهد. بنابراین کل اکوسیستم توانایی پردازش ۱ میلیون تراکنش در ثانیه را دارد و این عدد برای یک شبکه بلاک چینی مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار خارق العاده می باشد!

۱۴٫ آوه؛ یکی از بنیادی ترین ارزهای دیجیتال مخصوص وام‌ دهی رمزارز

آوه با نماد اختصاری AAVE یکی دیگر از رمز ارزهای بنیادی بازار است که به علت شایستگی‌ های که از خود نشان داده است، توانست مسیر پیشرفت را بسیار سریع طی کند و به یکی از ارزهای بنیادین بازار برای سرمایه گذاری تبدیل شود و ظرف مدت کوتاهی پس از راه‌ اندازی خود توانست میان ۱۰۰ توکن برتر بازار کریپتوکارنسی قرار بگیرد. جالب است بدانید که آوه یک شرکت انتفاعی است که در سال ۲۰۱۷ و به وسیله استانی کولچوف راه اندازی شد و مقر اصلی آن در کشور سوئیس قرار دارد. کولچوف در دانشگاه هلسینکی در رشته حقوق آموزش دید و هنگامی که هنوز دانشجو بود، آوه را تاسیس کرد.

حتما بخوانید : ارز دیجیتال آوه چیست | اینده ارز دیجیتال aave


این شرکت که در ابتدا ای تی اچ لِند نام داشت، ۱۶٫۲ میلیون دلار در یک عرضه اولیه سکه در سال ۲۰۱۷ جمع‌ آوری کرد و در این مدت ۱ میلیارد واحد از ارز دیجیتال آوه که در آن زمان LEND نام داشت را به فروش رساند. آوه یک سیستم وام‌ دهی غیر متمرکز در حوزه دیفای به حساب می آید که کاربران را قادر می سازد تا بدون واسطه وام بدهند، وام بگیرند و از دارایی‌ های دیجیتالی خود در راستای سودآوری استفاده کنند. شاید بهترین توصیف برای آوه، سیستم استخر وام‌ دهی باشد که این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد تا ۱۷ رمزارز گوناگون مثل اتریوم، بت و مانا را قرض بدهند یا قرض بگیرند.

از دیگر قابلیت های اصلی این پروژه می توان به وام‌ های فوری و دیگر اشکال صدور بدهی و اعتبار اشاره کرد. شرکت‌ کنندگان وجوهی را که قصد دارند وام بدهند سپرده‌ گذاری می‌ کنند و این وجود در یک استخر نقدینگی قرار می‌ گیرند. وام‌ گیرندگان به منظور دریافت وام از این استخرها بهره می گیرند. آوه دو نوع توکن صادر می کند؛ یکی اِی توکنز که برای وام‌ دهندگان صادر می‌ گردد تا بتوانند سود سپرده‌ ها را بگیرند و دیگری توکن‌ های AAVE که توکن بومی آوه به حساب می آیند. رمزارز آوه برای هولدرها مزایایی خاصی دارد؛ لذا وام‌ گیرندگانی که از AAVE به‌ عنوان وثیقه استفاده می‌ کنند، تخفیف کارمزد دریافت خواهند کرد و همچنین قادرند اندکی بیشتر وام دریافت کنند.

۱۵٫ فایل کوین؛ آینده صنعت ذخیره‌ سازی

این شبکه بلاک چینی می خواهد وضعیت فعلی وب که در دست سرورهای متمرکز شرکت‌ های ارائه‌ دهنده فضای ذخیره‌ سازی قرار دارد را تحولی بزرگ روبرو سازد. فایل کوین یک پروتکل ذخیره سازی غیر متمرکز دیتا به حساب می آید که به لطف آن در هر نقطه دنیا که باشید، می توانید فضای ذخیره سازی اضافه و بدون استفاده هارد دیسک خود را در اختیار بقیه قرار دهید و در ازای این کار اجاره دریافت کنید! فرض کنید سال هاست چند صد گیگابایت فضای هارد دیسک شما خالی مانده است و این در حالی است که توانایی این را دارید که شبیه یک آپارتمان خالی آن را اجاره بدهید. از طرفی کاربرانی که به فضای ذخیره‌ سازی احتیاج دارند، از فایل کوین به منظور نگهداری امن داده خود بهره می گیرند. برای اجاره‌ کنندگان فضا این کار چند مزیت خواهد داشت؛ اول این که فایل‌ های شما به چند قسمت تقسیم شده و هر تکه در گوشه‌ ای از شبکه غیر متمرکز فایل کوین نگهداری خواهد شد.

حتما بخوانید : ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟


بنابراین نگرانی از بابت حریم خصوصی ندارید. این نحوه کار را با بارگزاری مستقیم و کامل یک فایل روی یک سرور متمرکز مورد مقایسه قرار دهید. امکان دارد فایل در صورت هک شدن سرور در اختیار هکرها قرار گیرد یا خود شرکت ارائه‌ دهنده سرویس از آن سواستفاده نماید. نقطه قوت بزرگ دیگر که موجب می شود فایل کوین یکی از بنیادی ترین ارزها لقب بگیرد، کاهش هزینه‌ هاست. سرویس کلاد آمازون اس ۳ را به عنوان مثال در نظر بگیرید؛ جهت استفاده از خدمات این پلتفرم، به ازای هر ترابایت فضا می بایست ماهیانه ۲۵ دلار بپردازید. فایل کوین می‌ تواند هزینه استفاده از همین اندازه فضای ذخیره سازی را به ۲ دلار در ماه برساند که اختلاف بسیار فاحشی دارد! به منظور پرداخت هزینه استفاده از سرویس‌ های این پلتفرم نیازمند خرید فایل کوین خواهید بود.

همان طور که قول داده بودیم، در این مطلب ۱۵ تا از بنیادی ترین ارزهای دیجیتال را خدمت شما عزیزان معرفی کردیم.

همچنین اگر می خواهید کاملا رایگان یاد بگیرید که بهترین زمان ورود به بازار ارز دیجیتال چه زمانی است، پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید.

حال که بنیادی ترین ارزهای دیجیتال را شناختید، فکر می کنید بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری شخص شما چه رمزارزی است؟ چرا؟

برای دوستانتان بفرستید: