برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ده نکته مهم که در خرید دلار باید به آن توجه کنید

یک – با وجود کاهش صادرات نفت ، ٩٠ درصد صادرات ایران منشأ انرژی دارد لذا کاهش قیمت نفت به گران شدن دلار و افزایش قیمت نفت به ارزان شدن دلار منجر می‌شود .

دو – قیمت دلار به حجم صادرات نفت بستگی دارد ، اگر صادرات نفت واقعا صفر شود دلار به شدت گران میشود .

سه – اگر یارانه انرژی کاملا قطع شود دلار به شدت ارزان میشود .

حذف یارانه انرژی یعنی اینکه هر خانواده ایرانی در ماه دو میلیون و ٢٠٠ هزار تومان برای انرژی پول پرداخت کند در حالیکه ٨٠ درصد ایرانیان در ماه کمتر از ٣ میلیون تومان حقوق دارند و این قدرت خرید ایرانیان را برای خرید بقیه کالاها از جمله دلار را به شدت کاهش می دهد.

چهار – اگر بانکها ورشکست شوند دلار ارزان می‌شود . (بر خلاف باور عمومی)

پنج – به هر میزان که تورم ایران بیشتر از تورم جهانی باشد دلار گران میشود و اینجا فقط مسئله زمان مطرح است اگر از تورم ایران ، تورم جهانی کم شود نسبت به سال ١٣٧١ دلار باید ٩٧٠٠ تومان باشد این مسئله دیر یا زود داشت اما سوخت و سوز نداشت و اتفاق افتاد .

شش – دولت حقوق را از محل صادرات نفت پرداخت می کرد ، اما امروز حقوق از محل صادرات نفت پرداخت نمی‌شود لذا نحوه پرداخت حقوق در تعیین نرخ دلار موثر است ، به میزانی حقوق منبعد از محل افزایش مالیات پرداخت میشود ، متناسب با پرداخت حقوق از محل مالیات به میزانی که با کاهش صادرات نفت ، دلار باید گران می شد گران نمی‌شود.

هفت – دولت برای تامین بودجه ، اگر نفت نباشد می تواند به غیر از حقوق ، بقیه هزینه ها را تا ٨٠ درصد کاهش دهد و حالا دارد همین کار را می کند و متوقف کردن بسیاری از هزینه ها باعث شده تا با کاهش صادرات نفت ، دلار آنقدر که انتظار می رفت گران نشود. دولت به غیر از حقوق ، ٨٠ درصد از هزینه های دیگر خود را متوقف کرده است اگر این اتفاق نیفتاده بود دلار خیلی گران تر از این بود.

هشت – قیمت دلار به سطح انتظارات تورمی هم بستگی دارد ، شاخص مناسب برای اندازه‌گیری سطح انتظارات تورمی ، حجم چک رمزدار وصولی ماهانه است ، چک رمز دار تقریبا با مقداری خطا، حجم معاملات کلان کشور را نشان می دهد چک رمز دار در شهریور ٩٧ که دلار به ١٩٢٠٠ تومان رسید ٣۵٠ هزار میلیارد تومان و در شهریور ٩٨ بالغ بر ١١٩ هزار میلیارد تومان و مساوی معدل ماهانه سال ٩۵ است ، که نشان می دهد انتظارات تورمی صفر است و حجم معاملات کلان یک سوم سال ٩۵ است ( با لحاظ ارزش دلار ) .

نه – حرکت سرمایه سرگردان به سمت مسکن از فشار به نرخ ارز می کاهد ، در مهر ماه روزانه فقط هزار واحد مسکونی در کشور معامله شده که با توجه به ٢٨ میلیون واحد مسکونی در کشور ، معاملات مسکن متوقف است .

ده – اگر نرخ بهره بانکی بیشتر از افزایش نرخ دلار باشد تقاضا برای دلار به شدت کاهش می یابد ، نسبت به ١۶ اردیبهشت ، دلار ٢٣ درصد ارزان شده است و اگر فعال اقتصادی با وام بانکی دلار خریده باشد ١٢ درصد هم بهره داده است لذا زیان ٣۵ درصد بوده است این نشان می دهد با وام بانکی نباید وارد معاملات دلاری شد ، هشتاد درصد از فعالین اقتصادی این اشتباه را از ١۶ اردیبهشت تا حالا انجام داده اند، کسانی که با وام بانکی از ١۶ اردیبهشت ٩٨ معاملات دلاری می کنند قصد خودکشی مالی دارند .

هر کدام از ده عامل به صورت مستمر در کانال تحلیل میشود و هر کدام که تغییر کند و به میزانی که تغییر کند نرخ دلار تغییر می کند .

عده ای بدون توجه به ده عامل فوق ، نرخ دلار پیش بینی می کنند ، اینها یا شعبده بازند یا غیب گو ، ما توانائی تحلیل نرخ ارز بدون آنالیز ده عامل فوق را نداریم هر ده عامل هم روزانه در حال تغییر اند.

برای دوستانتان بفرستید: