برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن چگونه است؟

قیمت ارز با قیمت هر متر مربع مسکن در ایران رابطه مستقیم دارد؛ بنابراین با افزایش نرخ ارز، قیمت مسکن در ایران و به خصوص کلانشهرهایی مثل تهران افزایش پیدا می کند؛ ولی آیا می دانید ارتباط قیمت دلار و مسکن چگونه است و تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن دقیقا به چه شکلی و در چه بازه زمانی رقم می خورد؟ این سوال مهمی است که در این مطلب قصد داریم به آن جواب دهیم و سوابق و تاریخ نوسانات دلار در سال های قبل را نیز بررسی کنیم تا دید خوبی نسبت به اتفاقات سال های آتی داشته باشیم تا بتوانیم بهترین و دقیق ترین استراتژی را برای سرمایه گذاری در حوزه مسکن در سال های آینده اتخاذ کنیم.

تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن

در دهه‌ گذشته، بازار مسکن در کشورمان تحت تاثیر زیادی قرار گرفته است. عوامل بسیاری مثل تورم، نوسانات بازار سهام و بهبود روند اقتصادی کشور در برگیرنده این تاثیرات بوده‌ اند. از دیگر مواردی که می‌ تواند بر بازار مسکن اثرگذار باشد، نرخ تبدیل ارزی است. با این وجود که ارتباط مستقیمی میان نرخ دلار و بازار مسکن وجود ندارد، ولی طبق تجربه‌ های گذشته می‌ توان این طور گفت که افزایش نرخ دلار امکان دارد موجب افزایش قیمت مسکن در کشور شود. در واقع نرخ ارز به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت مسکن در ایران تاثیر قابل توجهی دارد. از آنجایی که بسیاری از مواد اولیه ساختمانی، ماشین‌ آلات و تجهیزات ساختمانی وارداتی هستند و برای خرید آن‌ ها نیاز به ارز خارجی داریم، نرخ ارز به طور مستقیم بر قیمت مسکن تاثیر می‌ گذارد.

با افزایش نرخ ارز، هزینه‌ های وارداتی برای صنعت ساخت و ساز افزایش می‌ یابد و هزینه‌ های ساخت و ساز در داخل کشور نیز به دلیل تغییرات نرخ ارز افزایش می‌ یابد. در نتیجه، هزینه ساخت یک واحد مسکن نیز بالا می‌ رود و این تاثیر مستقیم بر قیمت فروش مسکن دارد. همچنین، با افزایش نرخ ارز، ارزش پول ملی نیز کاهش می‌ یابد و این می‌ تواند باعث افزایش تقاضا برای سرمایه‌ گذاری در بخش مسکن ایران توسط خریداران خارجی شود. با افزایش تقاضا، قیمت مسکن نیز افزایش می‌ یابد. با توجه به این نکات، می‌ توان گفت که نرخ ارز به طور مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت مسکن در ایران تاثیر دارد. با افزایش نرخ ارز، قیمت مسکن افزایش می‌ یابد و با کاهش نرخ ارز، قیمت مسکن کاهش می‌ یابد. به علاوه، نرخ ارز تنها به قیمت مسکن تاثیر نمی‌ گذارد، بلکه می‌ تواند بر شرایط بازار و نحوه خرید و فروش مسکن نیز تاثیرگذار باشد.

حتما بخوانید : همه چیز درباره طرح مسکن ملی


برای مثال، در صورتی که نرخ ارز افزایش یابد، ممکن است خریداران خارجی و یا افراد ثروتمند و سرمایه گذاران مختلف بتوانند با پرداخت ارزان‌ تر و با پول های سفته بازی به مسکن سرمایه‌ گذاری کنند. این موضوع می‌ تواند باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت مسکن در بازار داخلی شود. همچنین، تاثیرات نرخ ارز بر قیمت مسکن در شرایط مختلف ممکن است متفاوت باشد. در برخی شرایط، افزایش نرخ ارز ممکن است باعث افزایش هزینه‌ های ساخت و در نتیجه افزایش قیمت مسکن شود، اما در شرایط دیگر، افزایش نرخ ارز ممکن است باعث افزایش قیمت مسکن نشود و به دلیل شرایط رقابتی در بازار، قیمت مسکن پایدار باقی بماند.

به طور کلی، نرخ ارز به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت مسکن در ایران تاثیر قابل توجهی دارد. با افزایش نرخ ارز، هزینه‌ های ساخت و ساز و هزینه‌ های وارداتی برای صنعت ساختمانی افزایش می‌ یابد که ممکن است باعث افزایش قیمت مسکن شود. همچنین، نرخ ارز می‌ تواند تاثیرگذار بر تقاضا و عرضه در بازار مسکن باشد و باعث افزایش یا کاهش قیمت مسکن در بازار داخلی شود. در این مطلب، به تحلیل و بررسی وضعیت بازار مسکن و قیمت‌ های آن خواهیم پرداخت و سپس تاثیرات نرخ دلار بر بازار مسکن را بررسی می کنیم و به این سوال که ارتباط قیمت دلار و مسکن چگونه است، پاسخ می دهیم و تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن را مورد بررسی قرار می دهیم؛ پس تا انتهای این مطلب با کد بورسی همراه بمانید.

درک تاثیر ارز بر مسکن با مثال

می‌ توان نرخ ارز به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن در ایران را در چارچوب دو مثال مختلف توضیح داد:

۱٫ افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه‌ های ساخت و ساز : اگر نرخ ارز افزایش یابد، معمولا هزینه‌ های وارداتی و هزینه‌ های ساخت و ساز برای صنعت ساختمانی افزایش می یابد. برای مثال، در صورتی که برای ساختمان از مواد اولیه وارداتی استفاده شود، افزایش نرخ ارز باعث افزایش هزینه‌ های وارداتی و هزینه‌ های ساخت و ساز خواهد شد. در این شرایط، هزینه ساخت و ساز مسکن افزایش می‌ یابد و بنابراین قیمت تمام شده مسکن در بازار نیز افزایش می‌ یابد.

۲٫ افزایش نرخ ارز و افزایش تقاضا : در شرایطی که نرخ ارز افزایش یابد، ممکن است به دلیل کاهش ارزش پول محلی نسبت به ارزهای خارجی، قیمت مسکن در دلار افزایش یابد. با این حال، در برخی موارد، افزایش نرخ ارز می‌ تواند باعث افزایش تقاضا برای خرید مسکن در بازار داخلی شود. به عنوان مثال، اگر یک شهروند خارجی (یا یک شهروند ایرانی خارج از کشور) بخواهد در ایران سرمایه‌ گذاری کند، با توجه به افزایش نرخ ارز، هزینه خرید مسکن را کاهش می‌ دهد و باعث افزایش تقاضا برای خرید مسکن در بازار داخلی می‌ شود. در این شرایط، افزایش تقاضا ممکن است باعث افزایش قیمت مسکن در بازار داخلی شود.

به طور خلاصه، تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن در ایران با توجه به شرایط مختلف، می‌ تواند متفاوت باشد. در برخی شرایط، افزایش نرخ ارز باعث افزایش هزینه‌ های ساخت و ساز و در نتیجه افزایش قیمت مسکن می‌ شود. در شرایط دیگر، افزایش نرخ ارز باعث افزایش تقاضا برای خرید مسکن می‌ شود که می‌ تواند باعث افزایش قیمت مسکن در بازار داخلی شود.

حتما بخوانید : پیش بینی بازار مسکن در سال ۱۴۰۲


در حالی که تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن در بازار داخلی ایران پیچیده است، تغییرات نرخ ارز در بازار جهانی می‌ تواند نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت مسکن در ایران داشته باشد. به عنوان مثال، در شرایطی که نرخ ارز دلار آمریکا در بازار جهانی افزایش یابد، احتمال اینکه تحریم‌ های اقتصادی در برابر ایران تشدید شود بالاتر می‌ رود. تشدید تحریم‌ های اقتصادی می‌ تواند باعث کاهش نرخ رشد اقتصادی و به تبع آن کاهش تقاضای مسکن شود. این شرایط ممکن است باعث کاهش قیمت مسکن در بازار داخلی شود.

تاثیر نوسان دلار بر تصمیمات خرید و سرمایه گذاری در حوزه مسکن

به صورت کلی در شرایط افزایش قیمت دلار و نرخ سود بانکی، بازار مسکن با مشکلاتی روبرو می شود و امکان معامله مسکن در این شرایط محدودتر می شود. قیمت دلار به عنوان یکی از حائز اهمیت ترین شاخص‌ های اقتصادی، تاثیر زیادی بر بازار مسکن دارد. تغییرات نرخ ارز و قیمت دلار می‌ تواند بر تصمیمات خرید و سرمایه گذاری در بازار مسکن اثرات مستقیمی داشته باشد. یکی از اثرات اصلی تغییرات نرخ ارز بر بازار مسکن، افزایش قیمت خرید و اجاره مسکن است، به این خاطر که با افزایش قیمت دلار، قیمت مواد اولیه ساختمانی و وارداتی هم بیشتر می شود.

بنابراین هزینه ساخت و نگهداری مسکن افزایش می یابد و این امر مستقیما در قیمت خرید و اجاره مسکن هم اثرگذار است. در عین حال امکان دارد تغییرات نرخ ارز بر تصمیمات سرمایه گذاری در بازار ملک و املاک تیز تاثیر بگذارد. با افزایش قیمت دلار، سرمایه گذاران امکان دارد به دنبال سرمایه گذاری در سایر بازارها با بازدهی بیشتر باشند. همچنین، تغییرات نرخ ارز می‌ تواند بر روی قابلیت رقابتی بازار مسکن هم تاثیر داشته باشد و در نتیجه، تصمیمات سرمایه گذاران را تحت تأثیر قرار دهد. با توجه به تاثیر مستقیمی که تغییرات نرخ ارز بر بازار مسکن دارد، مسئولان سیاست‌ گذاری باید به دقت این موضوع را بررسی کنند و اقداماتی را در راستای کاهش اثرات منفی آن بر بازار مسکن اتخاذ نمایند.

تاثیر تغییرات ارز بر وام های مسکن و امکان دسترسی به آنها

قیمت دلار به عنوان یکی از اصلی ترین شاخص‌ های اقتصادی در کشورهایی با ارزش ارز بالا، تاثیر بسیاری بر بازار مسکن دارد. نرخ ارز تاثیر مستقیمی بر نرخ بهای مسکن، قابلیت دسترسی به وام‌ های مسکن و شرایط فروش و خرید دارد. با افزایش نرخ دلار، هزینه ساخت و تولید مسکن بیشتر می شود، بنابراین نرخ بهای مسکن هم بیشتر خواهد شد. با افزایش نرخ دلار، مبلغ وام مسکن هم بیشتر می شود. به عنوان مثال، چنانچه نرخ دلار بیشتر شود، میزان بهای ساخت مسکن افزایش می یابد و بانک‌ ها به علت افزایش هزینه‌ ها مجبورند، نرخ وام مسکن را بیشتر کنند.

این افزایش قیمت وام مسکن موجب خواهد شد تا دسترسی به وام‌ های مسکن برای بعضی از افراد کم تر شود و این ممکن است موجبات کاهش تقاضا و در نهایت کاهش قیمت مسکن را فراهم کند. به صورت کلی، تاثیرات قیمت دلار بر بازار مسکن شامل تاثیر بر نرخ بهای مسکن، قابلیت دسترسی به وام‌ های مسکن و شرایط فروش و خرید مسکن است. برای تحلیل این تاثیرات، می بایست عوامل دیگری مثل شرایط اقتصادی، تورم و نرخ بهره را هم در نظر گرفت.

تغییرات نرخ ارز چه تاثیری بر رهن و اجاره مسکن دارد؟

تغییرات نرخ ارز، به خصوص نرخ دلار، می‌ تواند تأثیر زیادی بر بازار اجاره مسکن داشته باشد. این اثرات می تواند مسقتیم و یا غیرمستقیم روی بازار مسکن تاثیر خودش را بگذارد. یکی از اثرات مستقیم تغییرات نرخ ارز بر بازار اجاره مسکن، افزایش هزینه های ساخت و ساز محسوب می شود. با افزایش نرخ دلار، قیمت مصالح ساختمانی و تجهیزات ساخت و ساز هم بیشتر می شود که موجب افزایش هزینه‌ های ساخت مسکن خواهد شد. این افزایش هزینه ها مستقیما منجر به افزایش قیمت‌ های اجاره مسکن می‌ شود.

حتما بخوانید : بهترین شهر برای سرمایه گذاری مسکن در ایران


تأثیرات غیرمستقیم تغییرات نرخ ارز بر بازار اجاره مسکن هم می‌ تواند مهم باشد. با افزایش نرخ دلار، تورم و افزایش قیمت کالاها و خدمات در کشور هم بیشتر می شود. این امر می‌ تواند افزایش هزینه های زندگی مردم را به همراه داشته باشد، بنابراین تقاضا برای اجاره مسکن کاهش خواهد یافت. این کاهش تقاضا می‌ تواند به کاهش قیمت‌ های اجاره مسکن منتهی شود، ولی همچنین امکان دارد موجب افزایش تعداد واحدهای خالی و کاهش درآمد صاحبان ملک شود. تغییرات نرخ ارز می‌ تواند به عنوان یکی از عوامل موثر در قیمت‌ گذاری بازار اجاره مسکن به شمار رود.

ارتباط قیمت دلار و مسکن

 

به دلیل این که نحوه ارزش گذاری رهن کامل یک واحد آپارتمان برای اجاره بدین شکل است که قیمت رهن کامل یک واحد آپارتمان معادل با یک چهارم ارزش کل ملک می‌ شود، تورم برای اجاره‌ نشینان بیشتر خواهد شد. البته این سهم یک چهارم برای خانه‌ هایی است که از سال ساخت آن ها حداکثر ۷ سال گذشته باشد و خانه‌ هایی که از عمر آن‌ ها بیش از ۷ سال گذشته باشد، این سهم کم تر بوده و در مواقعی تا یک ششم ارزش کل ملک هم کم می شود.

نحوه تاثیر گذاری قیمت دلار بر قیمت مسکن

قیمت مسکن با قیمت دلار همبستگی کمتری به نسبت قیمت سکه طلا و بازار سهام با قیمت دلار دارد و این امر بدین معنی است که چنانچه قیمت دلار بیشتر شود، به علت همبستگی بالایی که با قیمت سکه دارد، می‌ تواند سریعا بر قیمت سکه طلا تاثیر بگذارد و موجب افزایش ارزش آن شود، ولی اثر گذاری قیمت دلار بر قیمت مسکن به شکل لحظه ای نیست و همبستگی پایینی با یکدیگر دارند. البته این امر در کوتاه مدت صدق می کند و در بلندمدت روند قیمتی مسکن نیز هم راستا با قیمت دلار پیش خواهد رفت. بنابراین می توان گفت که قیمت دلار در میان‌ مدت و بلندمدت تاثیر زیادی بر قیمت مسکن دارد، ولی قیمت دلار در کوتاه مدت تاثیر زیادی بر قیمت مسکن نمی گذارد.

در واقع در ابتدای رشد قیمت دلار، امکان دارد حتی تقاضای بازار مسکن آنچنان بالا نباشد، چرا که سرمایه گذاران علاقه دارند که سرمایه‌ های خود را وارد بازارهای دیگری کنند و سود‌های کوتاه‌ مدت چند درصدی بگیرند، از همین روی در کوتاه مدت بعضی سرمایه گذاران علاقه زیادی به سرمایه گذاری در بازار مسکن ندارند. در عوض به علت احتمال وجود سودهای قابل توجه کوتاه مدت در بازار سکه و دلار سرمایه‌ های خود را بیشتر به این سمت روانه می کنند. همان طور که گفتیم، افزایش قیمت دلار در بلندمدت اثرش را بر قیمت مسکن نشان می‌ دهد؛ لذا در بلندمدت و وقتی که نرخ دلار تقریبا ثابتی بماند، سرمایه‌ ها از بازار دلار خارج خواهد شد و وارد بازار مسکن می شود. این افزایش ورودی سرمایه به بازار مسکن موجب افزایش تقاضا در بازار خواهد شد.

حتما بخوانید : روش های سرمایه گذاری در املاک کدامند؟


به این دلیل که اقتصاد نمی‌ تواند این تقاضای مازاد را جبران کند، قیمت مسکن در مدار صعودی قرار می گیرد. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که سرمایه‌ های وارد شده در چنین زمان هایی اکثرا به قصد سرمایه گذاری و کسب سود است، نه به علت استفاده و نیاز به مسکن؛ بنابراین خانوارهایی که به عنوان مصرف کننده، قصد ورود به بازار مسکن را دارند، به علت افزایش قیمت اتفاق افتاده، دیگر توان مالی خرید مسکن را نخواهند داشت. از دیگر عوامل موثر بر قیمت مسکن، قیمت مصالح ساختمانی لازم برای ساخت واحد آپارتمانی است. گفتیم که روند کلی قیمت مسکن از دلار در طولانی مدت تاثیرات خود را نشان می دهد، ولی در کوتاه‌ مدت به این علت که مصالح ساختمانی مثل آهن‌ الات و سیمان به قیمت دلار واکنش نشان می‌ دهند، می تواند در قیمت تمام شده یک واحد مسکونی تاثیر افزایشی داشته باشد.

تاثیر نوسانات دلار بر بازار مسکن سایر کشورهای جهان

افزایش قیمت دلار می تواند موجب افزایش قیمت نفت و دیگر محصولات صادراتی در کشورهایی شود که تولیدات نفتی و صادرات دارند. این افزایش قیمت محصولات صادراتی می‌ تواند بازار مسکن در کشورهایی که به این محصولات وابسته هستند، تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی کاهش قیمت دلار می‌ تواند موجب افزایش قدرت خرید مردم در بازار مسکن شود، چرا که با کاهش قیمت دلار، هزینه‌ های وارداتی کاهش پیدا خواهد کرد و به همین خاطر، هزینه ساخت و تعمیر مسکن هم کم خواهد شد. به صورت کلی، تاثیر قیمت دلار بر بازار مسکن در سایر کشورها، به عوامل گوناگونی وابسته است و به صورت کلی می‌ توان گفت که افزایش قیمت دلار امکان دارد موجب افزایش قیمت مسکن شود و کاهش قیمت دلار نیز می تواند  کاهش قیمت مسکن را به همراه داشته باشد.


نتیجه گیری و کلام پایانی

قیمت دلار و بازار مسکن دو عامل مهم در اقتصاد به حساب می آیند که با یکدیگر در ارتباط هستند. در حقیقت تغییرات در قیمت دلار می تواند تاثیر بسیاری بر بازار مسکن بگذارد. در این خصوص، افزایش قیمت دلار قادر است، افزایش هزینه های ساخت و تولید در صنعت ساختمان را به همراه داشته باشد که این افزایش هزینه ها موجب می شود تا قیمت خرید و فروش مسکن هم افزایش یابد. از طرف دیگر، افزایش قیمت دلار موجب کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم خواهد شد. این موضوع هم می تواند تاثیر منفی بر بازار مسکن داشته باشد، چرا که افزایش تورم موجب کاهش توان خرید مردم خواهد شد، بنابراین قیمت مسکن کاهش پیدا خواهد کرد.

از طرفی کاهش قیمت دلار می تواند موجب کاهش هزینه های ساخت و تولید در صنعت ساختمان شود، بنابراین قیمت مسکن هم کاهش می یابد. همچنین، کاهش قیمت دلار موجب افزایش ارزش پول ملی و کاهش تورم خواهد شد که به دنبال آن، توان خرید مردم افزایش می یابد و قیمت مسکن هم افزایش پیدا خواهد کرد. به صورت کلی در پاسخ به سوال قیمت دلار چه تاثیری بر روی بازار مسکن دارد، باید گفت که قیمت دلار و بازار مسکن عواملی هستند که بسیار پویا و پیچیده هستند و تاثیر آن ها روی یکدیگر به شدت وابسته به شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور است.

در کل، افزایش قیمت دلار به این علت که در بسیاری از موارد موجب افزایش هزینه‌ های ساخت و ساز می‌ شود و همچنین امکان دارد به عنوان یک الگوی سرمایه‌ گذاری مناسب برای بعضی سرمایه‌ گذاران در نظر گرفته شود، می‌ تواند موجب افزایش قیمت مسکن در بازار داخلی ایران شود. اما به صورت کلی می توان گفت که تاثیر قیمت دلار، به شکل بلندمدت در بازار مسکن نشان داده می شود؛ به عنوان مثال چنانچه قیمت دلار افزایش یابد، قیمت مسکن با تاخیر نسبت به بازار دلار، افزایش قیمت را تجربه می کند و ارتباط آن ها مستقیم می باشد.

همان طور که در ابتدای مطلب قول دادیم، در این مطلب تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن را مو شکافانه بررسی کردیم.  

همچنین اگر دوست دارید استراتژی سرمایه گذاری در مسکن را به زبان ساده یاد بگیرید، همین الان این مطلب را مطالعه فرمایید؛

بین عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن، تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن بیشتر است یا سیاست های اشتباه دولت؟

برای دوستانتان بفرستید: