برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کاربردهای بلاکچین در زندگی مدرن

سال ۱۹۹۱ بود که استوارت هابر و اسکات استورنتا اولین فعالیت‌ خود را روی فناوری بلاکچین آغاز کردند. اکنون حدود ۲۸ سال از آن زمان می‌گذرد و بلاکچین، به یکی از امن‌ترین تکنولوژی‌های قرن تبدیل شده است. امنیت، محور اصلی این فناوریست و تمام فعالیت‌ها حول این قابلیت شکل می‌گیرد. ما اکثراً واژه بلاکچین را در کنار بیت کوین و رمز ارزها شنیدیم ولی این تنها یکی از کاربردهای این فناوریست که قصد داریم به دیگرویژگی‌های این فناوری در حوزه‌های مختلف بپردازیم.

۱- بانکداری:
یکی از ویژگی‌های مهم امنیت بلاکچین، عدم تمرکز آن است. عموماً بانک‌ها دفاتر مالی خود را در یک بانک اطلاعاتی متمرکز ذخیره می‌نمایند که به شدت در برابر حملات هکرها آسیب‌پذیرند. اما با استفاده از این ویژگی بلاکچین، با حمله به یک مرکز خاص نمی‌توان تمام اطلاعات آن را بدست آورد و اگر هم داده‌ها در اختیار هکرها قرار گیرد، نمی‌توانند به راحتی آن را رمز گشایی کنند چرا که این کار سال‌ها زمان می‌برد. از سوی دیگر هویت طرفین یک تراکنش به سرعت تایید شده و پروسه KYC خیلی سریع‌تر صورت می‌پذیرد که موجب افزایش اعتماد و امنیت و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

۲- تضمین کیفیت کالاها:
در سراسر جهان کلاهبرداران با تولید کالاهای جعلی، آسیب های جبران ناپذیری را برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان یک کالا بوجود می‌آورند. این مشکلات موجب می‌شود آنان با کپی بارکدها و اطلاعات محصولات و یا پایگاه‌های اطلاعاتی تولید کنندگان، کالای جعلی خود را به جای اصل کالا عرضه نمایند؛ اما با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی بلاکچین، دیگر این امر به سادگی تحقق نخواهد یافت.

۳- بازاریابی دیجیتال:
همانطور که می‌دانیم، یکی از راه های ارزیابی یک تبلیغ در سایت، تعداد کلیک های آن است. هکرها با استفاده از روش های مخصوص، سعی دارند تا تعداد کلیک های یک تبلیغ را بالا برند، اما شفافیت در سیستم بلاکچین موجب می‌شود که ربات‌ها از اشخاص حقیقی تفکیک شده و دسترسی آنها به فضای وب محدود می‌گردد. از سوی دیگر هکرها سعی دارند تا با دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی سایت ها، در محاسبات آنها اختلال ایجاد نمایند و یا اطلاعات را بربایند؛ در این حوزه نیز، امنیت و عدم تمرکز شبکه بلاک چین موجب می‌شود که اگر این بلوک‌های اطلاعاتی بدست هکرها افتاد، نتوانند آن را رمزگشایی کنند.

۴- مدیریت منابع انسانی:
یکی از نکات بسیار مهم در مدیریت منابع انسانی، بررسی صحت سوابق و تجارب افراد است. این در حالیست که به گزارش موسسه Hire right حدود ۸۵ درصد افراد دربارۀ سوابق خود دروغ می‌گویند. سیستم بلاکچین با استفاده از یک امضای دیجیتال کدگذاری‌شده، صحت اطلاعات افراد را تایید می‌نماید و در صورت انتقال فرد از یک سازمان به سازمان دیگر، تمام اطلاعات وی برای مدیر منابع انسانی شفاف و تایید شده می‌باشد.

۵- رای گیری‌ها:
یکی از کاربرد های این تکنولوژی در برگزاری انتخابات است. افزایش سرعت فرآیند رای گیری، شفافیت آرا و همچنین سرعت و دقت بالای شمارش آرا ۳ مزیت مهم بلاکچین در فرآیند انتخابات است که مانع بروز خطا و تقلب می‌گردد.

۶- سلامت:
یکی از مشکلات امروزه بیماران، دشواری انتقال پرونده‌های پزشکی از یک بیمارستان به بیمارستان دیگر یا حتی کشور دیگر است. فناوری بلاکچین امکان دسترسی سریع پزشکان و بیماران را به اطلاعات بیمار در سراسر جهان فراهم می آورد. از سوی دیگر این تکنولوژی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به طور همزمان اطلاعات فرد را دریافت نموده و در صورت بروز مشکل، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به وی خدمات مناسب را ارائه دهند.

۷- آموزش:
تایید اطلاعات هویت یک نویسنده، یکی از پیچیده‌ترین کارها در سطح بین المللیست. سیستم بلاکچین باعث می‌شود تا هویت افراد توسط امضاهای دیجیتال تایید شود و امکان کپی کردن مقالات توسط افراد دیگر میسر نباشد. همچنین فرآیند تایید سوابق تحصیلی دانشجویان نیز به کمک این فناوری تسهیل می‌گردد.

۸- مالیات:
شفافیت در سیستم بلاکچین باعث می‌شود که تراکنش‌های هر کد دقیقاً مشخص شود و به این ترتیب امکان دخل و تصرف در صورت‌های مالی به حداقل می‌رسد. این شفافیت موجب تشخیص دقیق درآمد هر نفر و نهایتاً کاهش خطا درپیش‌بینی درآمد توسط دولت میگردد.

۹- قراردادهای هوشمند:
اکثر قراردادهای امروزی توسط یک واسطه اجرا می‌شوند. این واسطه‌ها بطور کامل قابل اطمینان نیستند و ممکن است در یک معامله، تقلب صورت گیرد. در این زمینه بلاکچین به عنوان واسطه هم امنیت را افزایش می‌دهد و هم از سوی دیگر هزینه‌های معاملات را کاهش می‌دهد. علاوه بر موراد یاد شده، قراردادها ممکن است توسط یکی از طرفین جعل شود که در این حوزه نیز، امنیت بلاکچین با ایجاد شفافیت کمک شایانی به معاملات می‌کند.


در صورتی که تمایل دارید در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … سرمایه گذاری امن کنید و از امتیاز ۱۰ درصد تخفیف کارمزد در معاملات رمزارزها بهره مند شوید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛

ثبت نام رایگانسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


هر سوالی در رابطه با بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارید از ما بپرسید.

برای دوستانتان بفرستید: