مرحله نهم افزایش سرمایه در بورس

مرحله بعدی همان مرحله ایست که با توقف نماد حق تقدم همراه است :

  • سهامدارانی که حق تقدم را در بازار فروخته اند از فرایند افزایش سرمایه خارج شده اند.
  • سهامدارانی که مبلغ افزایش سرمایه را به حساب شرکت مورد نظر واریز کرده اند، باید منتظر اطلاعیه “ثبت افزایش سرمایه” که مرحله بعدی است باشند و تبدیل حق تقدم به سهام شرکت باشند. اگر هم هیچ یک از این دو مورد انجام نشد، به همان صورت که پیش تر توضیح دادیم، عمل خواهد شد و شرکت حق تقدم ها را با عنوان حق تقدم های استفاده نشده به فروش خواهد گذاشت و پول حق تقدم شما را بعدا به حسابتان واریز خواهد کرد.

مرحله دهم افزایش سرمایه در بورس

مرحله بعدی همان ثبت افزایش سرمایه خواهد بود که در آن سهم ‌های اضافه شده در فرآیند افزایش سرمایه ، قابلیت معامله در بازار را خواهند یافت.

مرحله یازدهم افزایش سرمایه

در این مرحله که آخرین مرحله از مراحل افزایش سرمایه در بورس محسوب می شود، شرکت نتایج و مبلغ تمام شده حق تقدم‌ های فروش رفته را اعلام خواهد کرد و سهامدار باید با امور سهامداران شرکت مورد نظر تماس حاصل کند و مبالغ فروش را به حساب خود عودت دهد. در نظر داشته باشید که بسته به نوع افزایش سرمایه،‌ امکان دارد برخی از این مراحل اجرا نشود و یا پشت سر هم و به ترتیب نباشد.

دلیل عدم نمایش سهام های جدید از محل افزایش سرمایه در سبد ما چیست؟

نکته حائز اهمیتی که اینجا بعد از افزایش سرمایه باید در نظر داشت، این است که سرمایه‌ گذاران قادر به مشاهده سهام جدید در سبد دارایی خود نیستند. در این جا باید توجه داشت که آیا هنوز آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال قرار گرفته است یا خیر؟ چنانچه هنوز قرار نگرفته، باید منتظر باشید تا از طرف شرکت این اطلاعیه صادر شود و سهام مذکور در مرجع ثبت شرکت‌ ها به ثبت برسد و قابلیت خرید و فروش پیدا کند.

ولی چنانچه آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال منتشر شده است و شما عزیزان قادر نیستید سهم مورد نظر را بفروشید، کافی است با کارگزاری خود تماس بگیرید و درخواست تغییر ناظر این سهم تبدیل شده را بنمایید تا بعد از آن بتوانید سهم مذکور را بفروشید. البته این را هم در نظر داشته باشید که بعضی اوقات امکان دارد اطلاعیه ثبت افزایش سرمایه نیز اعلام شده باشد، اما در عمل کمی با تاخیر این اتفاق بیفتد که می‌ توان از طریق امور سهام شرکت پیگیری کرد.

نتیجه گیری و کلام پایانی