برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

خرید ربع سکه از بورس کالا چگونه است؟

خرید ربع سکه از بورس کالا اخیرا سروصدای زیادی بپا کرده است و به همین دلیل، بر آن شدیم که نحوه خرید ربع سکه از بورس کالا را برای شما توضیح دهیم. ابتدا باید گفت که خرید ربع سکه از بورس کالا بسیار ساده است ولی نیاز است که شما کد بورس کالا داشته باشید که با کد بورسی متفاوت است؛ البته جای هیچ گونه نگرانی نیست و ما در این مطلب آموزش خرید ربع سکه از بورس را به زبانی ساده و کامل برای شما تهیه کرده ایم تا همه چیز درباره خرید ربع سکه در بورس را همین الان یاد بگیرید، پس حتما تا انتها با کد بورسی همراه بمانید.

خرید ربع سکه از بورس کالا

اخیرا و در فروش ربع سکه بورسی از این به بعد به جای کشف قیمت به روش حراج تک قیمتی، حراج چند قیمتی را پیش روی داریم. در روش قبلی، پس از عرضه هر روز و تعیین قیمت‌ نهایی از طرف بانک مرکزی، افرادی که قیمت کم تری را ثبت کرده بودند، حذف می شدند و کسانی که درخواست خرید با قیمت های بالاتر را داده بودند، ربع سکه به آن ها اختصاص پیدا می کرد، ولی در حراج هفته نوع جدید، حراج چند قیمتی را شاهد هستیم و افراد به قیمتی که ثبت کنند، می توانند برای خرید ربع سکه اقدام کنند. لذا متقاضیان به صورت کلی می توانند ۵ روز کاری بعد از خرید سکه در بورس کالا، به خزانه بانک رفاه مراجعه نمایند و با ارائه اسناد مربوط به  بورس، به شکل فیزیکی معادل سکه‌ های خریداری شده را تحویل بگیرند. هر گواهی سپرده کالایی معادل یک صدم قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی است لذا در حین معاملات باید سفارشات را به صورت مضربی از ۱۰۰ وارد کنید.

در نظر داشته باشید که حداکثر تعداد مجاز خرید برای هر کد معاملاتی ۵۰۰ گواهی سپرده یعنی معادل ۵ قطعه ربع سکه در نظر گرفته شده است و مطابق شرایط عرضه، تمامی اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال که کد ملی دارند، قادرند حداقل یک قطعه و حداکثر ۵ قطعه ربع سکه طلای بهار آزادی را به مدت ۱۰ روز کاری بخرند. بنابر اطلاعیه شرکت بورس کالای ایران، نماد گواهی سپرده کالایی ربع سکه بهار آزادی خزانه بانک رفاه، با نام “ربع سکه ۰۳۱۲ رفاه (ن)” و نماد “(سکه ۰۳۱۲ن۰۶)” گشایش پیدا می کند و برای معامله در اختیار متقاضیان قرار خواهند گرفت.


جهت ثبت نام سریع خودرو در بورس کالا، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛ 

ثبت نام خودروسریع و رایگان


شایان ذکر است که اطلاعات مربوط به قیمت‌ های معاملاتی در بخش “بورس کالا” بخش “گواهی سپرده کالایی ناپیوسته” در سایت www.tsetmc.com و همچنین اطلاعیه‌ های مربوطه در بخش اعلانات بازار مالی و انبارهای تارنمای بورس کالای ایران به آدرس www.ime.co.ir برای عموم قابل بررسی و مشاهده می باشد. ضمنا بانک مرکزی در نامه‌ ای به شرکت بورس کالای ایران تاکید کرد، مبلغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در قیمت کشف شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهار آزادی خزانه بانک رفاه، در نظر گرفته می شود، بنابراین مبلغ دیگری با عنوان هزینه مالیات بر ارزش افزوده از متقاضیان از شما دریافت نخواهد شد.

در نظر داشته باشید که هر قطعه سکه بورسی برابر با ۱۰۰ ورقه گواهی سپرده کالایی می باشد، بنابراین قیمت هر سکه به ریال هم معادل ۱۰۰ برابر قیمت تقاضا است! همچنین سکه‌ ای که خریداری می کنید، معامله ثانویه نخواهد داشت و می باست تا ۲۰ اسفند، سکه‌ های خود را از بانک عامل تحویل بگیرید. این سکه‌ ها مشمول هزینه انبارداری و مالیات نیز هستند و در زمان تحویل ۹ درصد هزینه انبارداری به عنوان مالیات کسر خواهد شد. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که بانک مرکزی سکه های بورسی را بدون وکیوم در اختیار خریداران قرار خواهد داد.

مراحل خرید ربع سکه از بورس کالا

 • ثبت نام در سامانه سجام
 • دریافت کد بورسی
 • مراجعه به پنل کارگزاری مورد نظر
 • جستجوی نماد سکه ۰۳۱۲ن ۰۶ یا سایر نمادهایی که ایجاد می شوند
 • ثبت سفارش بین ۱۰۰ واحد تا ۵۰۰ واحد
 • مراجعه با هماهنگی با خزانه و دریافت نوبت دریافت کالا جهت دریافت ربع سکه های فیزیکی از بانک

گواهی سپرده ربع سکه معاملات ثانویه ای نخواهد داشت و این بدین معنی است که خریدار باید برای دریافت فیزیکی کالای خریداری شده در زمان مقرر اقدامات لازم را انجام دهد. این نکته را هم باید گفت که هزینه نگهداری ربع سکه بهار آزادی روزی ۱۰۰ تومان و بر عهده خریدار است که در زمان تحویل فیزیکی تسویه خواهد شد.

نحوه خرید و فروش سکه در بورس کالا

به منظور معامله گواهی سپرده کالایی تمام سکه طلا و ربع سکه طلا مثل سایر گواهی‌ های سپرده کالایی مثل زعفران، زیره، پسته، کشمش، رطب مضافتی و برنج می بایست کد معاملاتی داشته باشید. اگر کد بورسی ندارید، باید با ثبت نام و احراز هویت سامانه سجام کد بورسی و با ثبت‌ نام در کارگزاری کد معاملاتی دریافت نمایید. البته در نظر داشته باشید که برای خرید ربع سکه از بورس، نیاز نیست کد بورس کالا داشته باشید و تنها ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام و ثبت نام در یک کارگزاری کفایت می کند. بنابراین با وجود این که ربع سکه در بورس کالا عرضه می‌ شود، ولی خرید آن از طریق پنل کارگزاری و با کد بورسی صورت می پذیرد، لذا شما به داشتن کد بورس کالا و حساب وکالتی برای خرید ربع سکه از بورس کالا احتیاجی نخواهید داشت.

حتما بخوانید : عرضه خودرو در بورس کالا چگونه است؟


بنابراین بدین منظور که بتوانید برای خرید ربع سکه در بورس اقدام کنید، باید اطلاعات موبوط به سفارش‌ ها و قیمت‌ های معاملاتی در بخش بورس کالا و بخش گواهی سپرده کالایی ناپیوسته در سایت TSETMC را مشاهده کنید و از این قسمت در صورت داشتن کد بورسی به منظور خرید ربع سکه اقدام نمایید. در نظر داشته باشید که دریافت کد بورسی رایگان است و اگر تا به امروز کد بورسی دریافت نکرده اید، می توانید به صورت رایگان این کار را انجام دهید.

در کنار خرید سپرده کالایی سکه و دریافت آن، قادرید سکه خود را نیز در بازار بورس بفروشید. برای این کار می بایست با در دست داشتن سکه به صورت فیزیکی آن را به یکی از انبارهای مورد تایید بورس کالا تحویل دهید و گواهی سپرده کالایی آن را دریافت نمایید و بعد از گذشت ۱ روز گواهی سپرده کالایی سکه در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت و فروشنده با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری می‌ تواند گواهی سپرده کالایی خود را در بورس بفروشد. در نظر داشته باشید که سکه های تحویلی به خزانه‌ های نگهداری سکه، می بایست مشخصات زیر را داشته باشند؛

 • نوع : سکه تمام بهار آزادی
 • سال ضرب : ۱۳۸۶
 • عیار : ۹۰۰ در هزار
 • وزن : ۸۱۳۳ گرم

نکته مهم : به منظور دریافت هر کالا اعم از سکه طلا، حداقل مقدار تحویلی از انبار تعریف شده است. امروزه حداقل تعداد سکه قابل دریافت، ۱ قطعه (معادل ۱۰۰ گواهی سپرده کالایی) در نظر گرفته شده است.

نحوه تحویل ربع سکه از بورس کالا

بعد از این که سفارش خرید ربع سکه از بورس را ثبت کردید و ربع سکه خود را خریدید، برای شما یک حواله یا قبض به وسیله سازمان بورس صادر خواهد شد که به وسیله آن می توانید با رجوع به خزانه مورد اشاره در آن ربع سکه خود را دریافت کنید. در این طرح خرید ربع سکه از بورس ، تحویل ربع سکه به خریدار حداقل بعد از ۵ روز کاری انجام می شود و قبل از این موعد نمی توانید ربع سکه خود را دریافت نمایید. این نکته را هم تاکید کنیم که ربع سکه به شما بدون وکیوم تحویل داده خواهد شد و به ازای هر یک روز برای هر ربع سکه هزینه ۱۰۰ تومان به منظور انبارداری از شما کسر دریافت خواهد شد.

خرید ربع سکه از بورس

لذا هر چقدر دیرتر به انبار مراجعه فرمایید، می بایست مبلغ بیشتری بپردازید؛ همچنین به قیمت خرید ربع سکه در بورس کالا، بایستی مبلغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را هم اضافه کنید و در زمان تحویل به انباردار بپردازید. در حال حاضر ربع سکه از طرف بانک رفاه کارگران ارائه می گردد، اما در آینده احتمال ورود دیگر بانک ها نیز به این حوزه وجود خواهد داشت. ۵ روز پس از خرید ربع سکه در بورس کالا، می‌ توانید با بانک رفاه هماهنگی‌ های لازم را انجام دهید و نوبت دریافت کالا را بگیرید، در ادامه با در دست داشتن گواهی سپرده ربع سکه در زمان مشخص‌ شده به خزانه مراجعه فرمایید.

حتما بخوانید : گواهی سپرده سکه طلا در بورس


توجه به این نکته الزامی است که الزاما می بایست شما یا نماینده قانونی از طرف شما به بانک مراجعه نماید و حتما مدارک شناسایی و احراز هویت را همراه خود داشته باشید. محل انبار یا خزانه از طرف بانک اعلام خواهد شد و پس از هماهنگی با بانک قادرید آدرس آن را از بانک دریافت نمایید. همچنین هر نماد تا زمان مشخصی به وسیله بانک نگهداری می‌ شود که در مورد نماد مورد بحث ما تا تاریخ ۲۰ اسفند سال ۱۴۰۳ در انبار بانک نگهداری خواهد شد. لذا اگر اطلاعات بیشتری در مورد نمادهای ربع سکه نیاز دارید، قادرید به سایت بورس کالا مراجعه فرمایید و شرایط و تغییرات را از طریق این سایت دنبال نمایید.

هزینه‌ های خرید ربع سکه از بورس کالا

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، هزینه انبارداری روزانه ۱۰۰ تومان به ازای هر ربع سکه است که این هزینه را باید خریداران بپردازند و در زمان تحویل سکه از شما دریافت خواهد شد. از طرفی مالیات بر ارزش افزوده نیز ۹ درصد هزینه انبارداری محاسبه و به انباردار پرداخت خواهد شد. حداکثر زمان نگهداری کالا در خزانه تا تاریخ ۱۴۰۳/۱۲/۲۰ می باشد و پس از آن معاملات نماد برای فرآیند تحویل و تسویه حساب با انباردار متوقف می شود، بنابراین اگر خریدار در این مدت برای تحویل کالا اقدامی انجام ندهد، بر اساس مفاد دستورالعمل پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی مصوب سازمان بورس ملاک عمل قرار می گیرد.

حتما بخوانید : انواع محصولات بورس کالا کدامند؟


بانک مرکزی همچنین در نامه ای به شرکت بورس کالای ایران تاکید کرد، مبلغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در قیمت کشف شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهار آزادی خزانه بانک رفاه، در نظر گرفته شده است، پس مبلغ دیگری با عنوان هزینه مالیات بر ارزش افزوده از متقاضیان نباید از شما دریافت شود.

نکات طلایی برای خرید سکه از بورس

 • دامنه قیمت سفارشات و قیمت سفارش عرضه به وسیله بانک مرکزی مشخص می شود.
 • هر کد بورسی حداکثر مجاز به خرید ۵۰۰ گواهی سپرده، معادل ۵ قطعه ربع سکه می باشد.
 • اشخاص حقوقی مجاز به انجام معاملات در نماد گواهی سپرده کالایی ربع سکه‌ طلا نیستند.
 • تحویل ربع سکه به خریدار، حداقل ۵ روز کاری پس از معامله انجام می پذیرد. لذا زودتر از مهلت تعیین شده نمی توانید برای تحویل گرفتن ربع سکه‌ اقدام نمایید.
 • معاملات گواهی سپرده نماد مذکور در روزهای شنبه تا چهارشنبه در روزهای غیر تعطیل به درخواست بانک مرکزی صورت می پذیرد. روز عرضه یک روز قبل و پس از تامین کالا در انبار، اطلاع رسانی می شود.
 • معاملات گواهی سپرده کالایی این نماد به شکل حراج تک قیمتی انجام می‌ شود. لذا دوره پیش گشایش از ساعت ۹ صبح شروع و ساعت ۱۳ به اتمام می رسد؛ این را در نظر داشته باشید که در دوره پیش‌ گشایش خرید یا فروشی انجام نمی شود و تنها امکان ثبت، ویرایش یا حذف سفارشات وجود خواهد داشد و در راس ساعت ۱۳:۰۰ حراج برگزار می گردد.

سوالات متداول

سقف خرید ربع سکه در بورس کالا برای هر فرد چقدر است؟

۵ ربع سکه معادل ۵۰۰ سهم سقف خرید ربع سکه در بورس کالاست.

تحویل ربع سکه خریداری شده در بورس کالا چه زمانی است؟

حداقل ۵ روز کاری بعد از انجام معامله، تحویل ربع سکه به خریدار امکانپذیر است.

اگر سرمایه کمتری از خرید ربع سکه داشته باشیم، چگونه روی طلا و سکه سرمایه گذاری کنیم؟

چنانچه سرمایه شما از میزان خرید یک ربع سکه طلای بهار آزادی کمتر باشد و بخواهید در بازار طلا سرمایه‌ گذاری نمایید، می‌ توانید در صندوق‌ های طلا که به وسیله شرکت‌ها و کارگزاری‌ های مختلف در بازار بورس فعال اند، سرمایه‌ گذاری نمایید. جالب است بدانید که این صندوق‌ ها بر اساس نوسان طلا کار می کنند و نمادهای مختلفی در بازار بورس با شرایط گوناگون وجود دارند که قادرید روی آن ها سرمایه گذاری نمایید.

ساعت خرید و فروش سکه در بورس چه زمانی است؟ 

به منظور ثبت سفارش گواهی سپرده ربع سکه در بورس کالا قادرید هر روز از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت ۹ صبح تا ۱۱ اقدام کنید. توجه داشته باشید که در زمان پیش گشایش بین ساعت های ۹ تا ۱۱ امکان ویرایش و حذف و اضافه سفارش وجود دارد و معامله ای در این بازه زمانی انجام نخواهد شد.

امکان فروش گواهی ربع سکه خریداری شده از بورس وجود دارد؟

خیر؛ گواهی سپرده کالایی این نماد از معاملات ثانویه برخوردار نمی باشد. لذا خریدار باید بعد از معامله و تا مهلت مقرر کالای خود را از خزانه دریافت نماید.

نحوه تحویل ربع سکه های خریداری شده چگونه است؟

به منظور تحویل ربع سکه از خزانه، باید مالک یا نماینده قانونی وی، پس از هماهنگی با خزانه و دریافت نوبت دریافت کالا، در زمان نوبت تعیین شده، همراه با مدارک احراز هویت به محلی که در زمان دریافت نوبت به وسیله بانک اعلام خواهد شد، مراجعه فرماید.

از کجا آدرس خزانه و انبار بانک را پیدا کنم؟

می توانید آدرس خزانه و انبار بانک را از طریق اطلاعیه عرضه یا هماهنگی با بانک صادرکننده پیدا کنید. همچنین می توانید با رجوع به سایت بورس کالا از بخش انبارها مشخصات خزانه را پیدا کنید.


نتیجه گیری و کلام پایانی

بورس کالا در سالیان گذشته روند متفاوتی را طی کرده است و از بازاری که بیشتر برای افراد خاص بوده است، جنبه عمومی‌ تری پیدا کرده است و افراد با سرمایه‌ های مختلفی قادرند در آن برای معامله و سرمایه‌ گذاری اقدام نمایند. به خصوص این که به علت قانونی بودن و کاهش ریسک‌ های موجود در بازار آزاد قادریم بورس کالا را یک بازار مناسب و قابل‌ اعتماد بدانیم. در حال حاضر هم دولت تلاش دارد با ورود بیشتر به بورس کالا و افزودن طرح خرید ربع سکه در بورس کالا، سرمایه بیشتری را از طریق بورس کالا مدیریت نماید و شفافیت بازار را افزایش دهد.

به صورت کلی ورود هر کالای جدید به این بازار را می بایست به فال نیک گرفت و فرصتی برای سرمایه‌ گذاران خرد به حساب آورد که باعث می شود دست دلالان و حباب قیمتی از آن کالا قطع شود. لذا به منظور ورود به بورس کالا و خرید ربع سکه در بورس کالا بهتر است اطلاعات مورد نیاز را در زمان عرضه به دست آورید و در مواردی که دچار ابهام شدید از پشتیبانی کارگزاری اطلاعات لازم را به دست آورید تا اشتباهی در معاملات خود مرتکب نشوید.

همان طور که در ابتدای مطلب قول دادیم، در این مطلب به همه سوالات و ابهامات در مورد خرید ربع سکه از بورس کالا پاسخی ساده و منطقی دادیم تا ابهامات شما در خصوص با خرید ربع سکه در بورس را به صورت کامل و یک بار برای همیشه برطرف کنیم.  

همچنین اگر دوست دارید بدانید عرضه خودروهای وارداتی در بورس و چطور کار می کند، همین الان این مقاله را مطالعه کنید؛

در این مطلب، سعی داشتیم صفر تا صد خرید ربع سکه از بورس را به شما آموزش دهیم ولی اگر همچنان ابهامی در مورد خرید ربع سکه از بورس کالا دارید، در بخش دیدگاه بنویسید تا پاسخ دهیم.

برای دوستانتان بفرستید: