سرمایه گذاری در بورس – ثبت نام در بورس


اکثر افرادی که قصد ورود به بازار بورس رو دارند با یک سری سوالات اساسی رو به رو هستند.
آیا بورس سود خوبی می دهد؟ اگر ضرر داد چه؟
آیا سرمایه گذاری در بورس کشورهایی مانند ایران کار درستی است؟راز موفقیت در بورس چیست؟

این مطلب رو با یک ویدیوی 1 دقیقه ای آغاز میکنیم؟ بورس چیست و چگونه کار میکند؟

چگونه عده ای توانسته اند سودهای کلانی در بورس کنند اما عده ای دیگر نیز بودند که متحمل زیان شدند؟

سعی ما در این مطلب روشن سازی و بالا بردن آگاهی شما نسبت به بازار بورس تهران است و در نهایت تصمیم گیری به عهده خود شما.
عزیزانی هم که تصمیم به سرمایه گذاری در بورس دارند رو گام به گام راهنمایی خواهیم کرد تا با آگاهی کامل بتوانند سرمایه گذاری مطمئنی در بازار سرمایه داشته باشند.

تجربه اصلی مهم در بازار بورس است. سعی کنید با افرادی با تجربه در این بازار صحبت کنید و روش های معاملاتی را یاد بگیرید.


سود بورس چقدر است؟

جنبه بالا داشته باشید! این بازار روزهای پر نوسانی دارد. بعضی روزها سود خوبی میکنید و بعضی روزها هم ممکن است ضرر کنید. اما در نهایت اگر روی اصول معامله کنید میتوانید سودهای خوبی کنید.


کدام سهام بورس خوب است؟

در بورس سهام خوب و بد نداریم. (ممکن است شرکت خوب و بد داشته باشی) اما مهم این است در قیمت های مناسب خریداری کنید و در مواقع رشد، با رعایت حد ضرر و حد سود معاملات خود را ببندید.


راز موفقیت در بورس چیست؟

راز موفقیت در بورس دانش و آگاهی شما، داشتن استراتژی معاملاتی مناسب، داشتن زمان بندی مناسب برای خرید و فروش سهام، انتخاب سهام مناسب با توجه به ریسک پذیری شما و در نهایت اخبار، اطلاعات و تحلیل های شماست که نتیجه اش پیش بینی شما از قیمت سهام خواهد بود و منجر به موفقیت و یا عدم موفیت شما در این بازار میشود.


کد بورس چیست؟

کد بورسی ترکیب شده از اسم شما و یک عدد است که به هر شخص حقیقی یا حقوقی (فرد یا شرکت) برای خرید و فروش سهام در بازار بورس تهران مورد استفاده قرار میگیرد.


فرآیند یادگیری بورس چگونه است و چقدر زمان احتیاج دارد؟

آموزش بورس نقش مهمی در موفقیت شما در بورس دارد. پیشنهاد میکنیم با مطالبی که در وب به صورت رایگان وجود دارد شروع کنید و در ادامه میتوانید در دوره های پیشرفته تر بورسی شرکت کنید. شما بعد از 1 الی 3 ماه (با توجه به زمانی که روزانه صرف آموزش بورس کرده اید)، باید مفاهیم و کلیات را فرا بگیرید و توانایی معامله کردن خواهید داشت.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید:

کارگزاری چیست؟ کارگزار کیست؟

کارگزار یعنی واسطه. شما برای خرید و فروش سهام و دریافت کد بورسی و فعالیت در بازار بورس تهران نیاز دارید تا به کارگزاری های بورس مورد تایید سازمان بورس از زیر مجموعه های وزارت اقتصاد مراجعه کنید.

سعی کنید در کارگزاری های معروف تر و قدیمی تر که اعتبار بیشتری دارند استفاده کنید. با یک پرس و جو و مقایسه کارگزاری مورد نظرتون رو پیدا خواهید کرد.


فرآیند دریافت کد بورسی و ثبت نام در بورس چگونه است؟

شما میتوانید با مراجعه به شعب کارگزاری های مجاز اقدام به دریافت کد بورسی و ثبت نام در بورس کنید. توجه کنید حتماً باید احراز هویت شما برای دریافت کد بورسی انجام شود. اخیرا سامانه ای به نام سجام نیز تعبیه شده و در این سامانه نیز قبل از دریافت کد بورسی باید ثبت نام کنید.

در پایان ثبت نام در سجام کد رهگیری برای شما صادر میشود که آن کد رهگیری را در هنگام مراجعه به کارگزاری و یا در هنگام احراز هوبت به همراه داشته باشید.

در هنگام ثبت نام برای کد بورسی مدارک زیر را به همراه داشته باشید: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی + کپی از مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم – برای دریافت کد معاملاتی آنلاین)


هزینه ثبت نام در بورس چقدر است؟ هزینه سجام چطور؟

در حال حاضر برای دریافت کد بورسی هیچ هرینه ای دریافت نمیشود، اما برای سجام، سازمان سپرده گذاری مرکزی جمعاً 15 هزار تومان هزینه دریافت میکند.

اما برخی کارگزاری ها این هزینه را از طرف شما پرداخت میکنند و در نتیجه تمام فرآیند دریافت کد بورسی برای شما رایگان خواهد بود.


معاملات در بورس چگونه است؟ خرید و فروش سهام چگونه است؟

تمامی فرآیند خرید و فروش سهام در بورس به صورت آنلاین در اینترنت انجام میشود و کافیست که یه سیستم کامپیوتر، لپتاپ، تبلت و یا گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به اینترنت داشته باشید تا بتوانید معاملات خود را انجام دهید.

اطلاعات بیشتر درباره خرید و فروش سهام در بازار بورس ایران:

چگونه معامله را یاد بگیرم؟ آموزش بورس چگونه است؟

هر فردی میتواند یه معامله گر باشد. شما روزانه خرید و فروش های مختلفی را انجام میدهید. خرید و فروش سهام در بازار بورس هم به همان سادگی است. اما اینکه چگونه معامله گر حرفه ای باشید نیازمند تجربه و دانش کافیست تا بتوانید سود خوبی در بورس کنید. کلاس ها و دوره های آموزشی بورس فراوانند. سعی کنید از اساتید معروف تر و کلاس هایشان استفاده کنید و هم زمان هم با رقم های کم و کوچک معامله را شروع کنید تا بازار را از نزدیک لمس کنید.


ثبت نام در بورس چگونه است؟

ثبت نام در بورس با دریافت کد بورسی آغاز میشود. یک هفته زمان میبرد تا کد بورسی شما صادر شود. در حال حاضر در کنار دریافت کد بورسی، کد سجام را نیز باید دریافت کنید. برای دریافت کد بورسی و کد سجام یا باید به کارگزاری های بورس مراجعه کنید و یا از طریق لینک زیر ثبت نام کنید و با پر کردن فرم دریافت کد بورسی و تکمیل مدارک این کار را با سرعت بالاتری انجام دهید. سپس از کارگزاری بورس آگاه با شما تماس گرفته خواهد شد تا روند ثبت نام و احراز هوبت و ثبت نام سجام را نیز انجام دهید.

در صورت ثبت نام در بورس از طریق لینک زیر ثبت نام سجام نیز برای شما رایگان انجام خواهد شد (در غیر این صورت باید 15 هزار تومان بابت ثبت نام در سجام پرداخت کنید):

دریافت کد بورسی و ثبت نام سجام رایگان

 

حامد مشکی - وکیل
حامد مشکی - وکیل

بهترین سرویس ها از لحاظ سرعت و کیفیت برای دریافت خدمات در بازار بورس را میتوانید از کد بورسی بگیرید.


آیا میتوان از چند شرکت کارگزاری، کد معاملات برخط (آنلاین) دریافت کرد؟

بله. محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. اما کد بورسی منحصر به فرد است و یک شخص نمیتواند چند کد بورسی داشته باشد.


حداقل میزان خرید یا سرمایه گذاری در بورس  تهران چقدر است؟

در معاملات آنلاین (برخط) حداقل میزان سرمایه گذاری یا خرید در هر سفارش 100 هزار تومان است. (البته در عرضه های اولیه این گونه نیست و میتوانید رقم های زیر 100 هزار تومان نیز سفارش خرید ثبت کنید)


حداقل سن برای دریافت کدبورسی و کد آنلاین بورسی چقدر است؟

برای دریافت کد بورسی محدودیت سنی وجود ندارد. و هر فردی که شناسنامه دارد میتواند کد بورسی دریافت کند. اما اگر بخواهید به صورت آنلاین معامله کنید (کد بورسی آنلاین داشته باشید) باید حداقل 18 ساله باشید و مدرک دیپلم نیز داشته باشید.

22 دیدگاه در “سرمایه گذاری در بورس – ثبت نام در بورس

  1. سلام با توجه به رشد چند ماه گذشته به احتمال زیاد بازار رشد چندانی در 6 ماه آینده نخواهد داشت.
   اما در بازه های زمانی بلند مدت تر سهم های بنیادی رشد خوبی خواهند داشت.

 1. باسلام.اگر بخواهیم سهمی را به دیدمیان مدت مثلن‌6ماه تا یکسال نگهداری کنیم، آیا لازم است درطول روند، سیو سود انجام دهیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به استراتژی معاملاتی شما دارد
   اگر ذاتاً اهل معاملات کوتاه مدت و نوسانی هستید سیو سود کنید. به بازار هم توجه کنید که در ایام پرنوسان بازار اگر سیو کنید و مجددا پایین تر خرید کنید به نفعتان خواهد بود. اما در بازار با ثبات و اغلب صعودی به نفع شماست که کمتر سیو کنید و بیشتر سهامداری کنید.

  1. چند کد بورسی نمیتوانید داشته باشید، اما میتوانید از چند کارگزاری کد معاملاتی آنلاین بگیرید. به بیان دیگر میتوانید روی یک کد بورسی در چند کارگزاری حساب داشته باشید.

 2. سلام برای یه سود بلند مدت یا میان مدت الان برای خرید چی پیشنهاد میکنید من هدفم بورس بازی نیست بلد هم نیستم تا وقتی یاد بگیرم یه سودی هم دریافت کنم

  1. برای بلند مدت حتماً سهام های بنیادی انتخاب کنید.
   از گروه های بانکی، دارویی و آی تی حتماً سهام هایی در سبد خود داشته باشید.

  1. آموزشگاه های معتبر زیادی وجود دارند اما در صورتی که بخواهید با منابع کاملی که در سایت ما برای آموزش وجود دارد میتوانید بورس را به صورت خود آموز و بدون کلاس فرا بگیرید.
   آموزش رایگان بورس

 3. من به تازگي وارد بازار شده ام، پيشنهاد ميكنيد در چه صنايع و سهام هايي سرمايه گذاري كنم؟ كه كم ريسك هم باشه. ممنون

  1. سلام در روزهای ابتدایی تا وقتی حرفه ای نشده اید عرضه اولیه بخرید و یا سهام های مطمئن تر (شرکت های بزرگتر بازار اول و دوم‌ بورس) را خریداری کنید و سعی کنید کمتر در سهام های بازار پایه سرمایه گذاری کنید.

  1. سلام در صورت نداشتن مدرک دیپلم باید کد بورسی آفلاین دریافت کنید. فرآیند ثبت نام به همان شکل دریافت کد بورسی آنلاین است.
   همچنین میتوانید کد را به نام یکی از افراد خانواده که دیپلم دارند بگیرید.

  1. سلام
   نام کاربری و رمز عبور به همراه لینک پنل معاملاتی آنلاین کارگزاری برای شما پیامک شده است. وارد شده و معامله انجام دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =