کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال این بار با WCX

چند ماهی است تب ارزهای دیچیتال به شدت بالا گرفته و سرمایه گذاری در این ارزها رایج تر شده. همه این توجهات به ارزهای دیجیتال یا رمزپایه را باید مدیون افزایش قیمت چشم گیر بیت کوین و در ادامه افزایش قیمت دیگر ارزهای رمز پایه بود.

اما در این بین عده ای هم به دنبال سو استفاده از شرایط و جو ایجاد شده در این حوزه هستند. روزانه ارزهای رمز پایه متفاوتی عرضه اولیه میشوند که ظاهرا اکثر آنها هدفی جز کلاه برداری و بالا کشیدن پول شما را ندارند و چالش بزرگی به اسم “عدم اطمینان” در این حوزه ایجاد کرده اند.

تقریباً از یک ماه پیش تاکنون در گروه های تلگرامی و انجمن های مرتبط با ارزهای دیجیتال، تبلیغ لینک های معرف ارز WCX بسیار شایع شده است.

اما اصل ماجرا چیست؟

وب سایت Wcex.co که خود را یک صرافی ارزهای دیجیتال معرفی می کند، قصد ایجاد یک ICO یا عرضه اولیه ارز برای فروش توکن های WCX را دارد که طبق نوشته سایت اصلی، ۱ دسامبر سال جاری برابر با ۱۰ آذر آن را اجرا خواهد کرد.

دامنه این سایت در وضعیت “محافظت شده” قرار دارد و نمی توان گفت منشا این سایت و مالک آن کیست.

حال پیش از شروع ICO این سایت اعلام کرده است که به ازای ثبت نام شما در این سایت ۵۰ توکن WCX به رایگان دریافت خواهید کرد. علاوه بر این به ازای هرکاربری که با لینک بازاریابی شما اقدام به ثبت نام نماید هم ۵۰ توکن رایگان دریافت خواهید کرد.

توکن یا همان پول رایگان! این دقیقا همان چیزی است که کاربران را مشتاق ساخته و بازدید سایت را در عرض فقط یک ماه به روزانه حداقل ۱۵ هزار آی پی یکتا رسانده اند.

نکته جالب توجه اینجاست که با بررسی الکسای این سایت متوجه خواهید شد که بیشتر این بازدید ها را کاربران ایرانی تشکیل می دهند و حتی زبان فارسی هم به سایت اضافه شده است.

کاربرد و هدف پروژه ی WCX چیست؟

هر چند که ممکن است کمی برای قضاوت زود باشد اما این پروژه نشانه هایی از کلاهبرداری و صرفا تبلیغاتی بودن را از خود نشان می دهد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در گزارش عملکرد (White Paper) جزئیات بسیار مختصر هستند و هدف پروژه خیلی معلوم نیست اما احتمالا هدف پروژه ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز تجارت ارزهای رمزپایه است.

این گزارش بیشتر از مشخص کردن جزییات کاربرد و هدف، به تعریف و تمجید از پروژه پرداخته است.

شایعات و بحث های مهم درباره WCX

رقیب جدید بیت کوین!

چیزی که در تبلیغات این ارز خیلی آزار دهنده است، مقایسه خنده دار آن با بیت کوین است. این ارز حتی اگر تبلیغاتی هم نباشد که احتمالا هست، یک نوع توکن روی پلتفرم اتریوم یا NXT خواهد بود و به هیچ وجه محدودیت منابع و ویژگی های بیت کوین را ندارد.

احتمال این که این ارز در آینده با بیت کوین رقابت کند بسیار بسیار پایین است.

نمونه ای از تبلیغات تلگرامی WCX
نمونه ای از تبلیغات تلگرامی WCX

تبلیغاتی بودن و شاید کلاهبرداری

طبق مواردی که در “نحوه اعتبار سنجی ICO ها و تشخیص کلاهبرداری” گفتیم، این پروژه نشانه های زیادی از تبلیغاتی بودن دارد و به دنبال کسب سود یکطرفه است. عدم اعلام تیم توسعه دهنده، هدف ها و وعده های تقریبا غیرممکن و گزارش عملکرد مختصر از جمله این نشانه ها هستند.

با این وجود نمی توان زود قضاوت کرد چرا که کلاهبرداری یا تبلیغاتی بودن آن هنوز کاملا مشخص نیست.

بی ارزشی توکن ها 

حتی اگر پروژه واقعی و اجرایی باشد، توکن های حداقل برای چند سال ارزشمند نخواهند بود و دلیل آن کاملا منطقی است: عرضه رایگان آن ها.

توکن یا هر چیز دیگری وقتی ارزشمند می شوند که کاربردی و کمیاب باشند. اغراق نیست که بیش از ۸۰ درصد کاربران ثبت نامی، حتی کاربرد پروژه را هم نمی دانند و فقط برای دریافت پول ثبت نام کرده اند.

این توکن ها طبق چیزی که در تبلیغات گفته شده، ارزشمند نیستند. از این نمونه می توان به توکن های ATS اشاره کرد که به ازای هر ثبت نام ۷۵ توکن رایگان به کاربر اهدا می کرد و گفته می شد هر ۷۵ توکن، ۱۰ دلار ارزش دارد اما حالا که توکن در مارکت خرید و فروش می شود، قیمت هر توکن فقط ۰٫۰۰۴ دلار است!

سرمایه جمع آوری شده برای ATS حدود ۴ میلیون دلار بود. این جذب سرمایه و قیمت حال حاضر نشان دهنده این است که توسعه دهندگان یک کسب درآمد فوق العاده داشته اند و در این میان فقط سر سرمایه گذاران بی کلاه مانده است.

همچنین پیشنهاد می کنم اظهار نظر جالب حامد مسعود، یکی از مدیران گروه وال استریت فاند را در این باره گوش کنید :

نتیجه گیری

ما صرفا قصد داشتیم این پروژه برای شما شفاف و جزییات آنرا در اختیار شما قرار دهیم. تصمیم با خود شما!

پروژه WCX نشانه های زیادی از کلاهبرداری یا تبلیغاتی بودن دارد و به دلیل عرضه رایگان توکن ها و گزارش عملکرد مختصر، در صورت اجرا هم توکن های آن بی ارزش خواهند بود. البته این نتیجه گیری حاصل تحقیقات و تجربیات بنده و شواهد در این زمینه است و ممکن است پروژه برخلاف انتظارات ظاهر شود.

برای دوستانتان بفرستید:
Posts created 111

5 thoughts on “کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال این بار با WCX

  1. شما چون تجربه‌ای در بازارهای مالی داری واست عجیبه.
   اما حقیقت اینه که دقیقا در بازارهای مالی هر سایت و شرکتی باید به چشم شک ابتدا بهش نگاه کرد.
   الان هم که دیدید، گند wcx در اومد و هیچیزی عرضه نشد!

 1. واقعا عالی بود.
  همیشه دوست داشتم برای افرادی که دارن تبلیغ این ارز را میکنن به نحوی این موارد را توضیح بدم و از خواب غفلت بیدارشون کنم. الان لینک همین مطلب را براشون میفرستم.
  واقعا با کمترین بهره از عقل و شعور هم میشه فهمید که کلاهبرداری و دروغه و واقعا حماقت یکسری از افراد کم مطالعه و کم سوادر در باور این مطالب (منظورم ارز مورد بحث) واقع در این عصر و دوران جای تعجب داره.
  بازم ممنون از تلاش و مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هجده =

مطالب مرتبط

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top