برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱

اگر در حوزه سرمایه گذاری و بررسی بازارهای مالی در ایران فعالیت داشته باشید، مطمئنا می دانید که نرخ دلار تا چه اندازه می تواند در بازارهای مالی دیگر و اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد، پس اگر بخواهیم در هر بازاری اقدام به سرمایه گذاری کنیم، باید بدانیم که چه چشم اندازی برای قیمت دلار در سال پیش رو وجود دارد، پس به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مطلب به پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ بپردازیم، چرا که اگر پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ را مطالعه کنید، دید بهتری نسبت به این بازار مالی و اثراتی که می تواند در سناریوهای قیمتی مختلف بر بازارهای مالی دیگر بگذارد، پیدا خواهید کرد، پس تا دیر نشده است، اینجا پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۴۰۱ را مطالعه کنید و نکات کلیدی که می گوییم را جایی یادداشت کنید؛

پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱

پیش بینی قیمت ارز به عوامل و معیارهای بسیاری بستگی دارد. در کشورهایی مثل ایران یکی از عوامل ثابت در تغییر قیمت دلار و افزایش آن تحریم‌ ها می باشد. نرخ دلار در تعداد زیادی از معاملات اثرگذار است، یکی از بخش هایی که متاسفانه تاثیر پذیری زیادی نسبت به کاهش یا افزایش قیمت دلار دارد بورس و سرمایه گذاری در آن است. در طول سالیان اخیر متاسفانه فقط شاهد افزایش قیمت بی رویه دلار و ارز بوده‌ ایم، در طول چند سال گذشته متاسفانه تلاش‌ ها در راستای کاهش روند افزایش قیمت دلار در کشور ما نتیجه مناسبی نداشته است.


درصورتی که تمایل دارید تا از خدمات ۲۵ درصد تخفیف کارمزد در بورس، سرمایه گذاری بر روی حق تقدم و یا فروش آن و …  بهره مند شوید میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید. 

دریافت کد بورسیسریع و رایگان


آینده دلار ۱۴۰۱ و پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ یکی از آن مواردی است که همه را درگیر خود کرده است و در تمامی محافل و کسب و کارها صحبت از آن بسیار است. نکته جالب توجه اینجاست که در طول ۱۱ ماهه اول سال ۱۴۰۰، هیچ بازار مالی به اندازه تورم سود نداشت و تنها در بازار کالایی مانند بازار خودرو میزان افزایش قیمت از تورم پیشی گرفته بود. اخباری که از برجام می رسد موجب سردرگمی نرخ ارز در میان  مردم و کارشناسان شده است و همین موجب شده است تا نرخ ارز نتواند در محدوده قیمتی مشخصی خود را تثبیت نماید.

البته همین کاهش قیمت دلار و افزایش انس جهانی طلا در اثر بحران و جنگ میان کشورهای روسیه و اوکراین هم از عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه به حساب می آید. سکه فقط ۴ درصد، طلا و دلار هر کدام فقط ۸ درصد، سپرده بانکی معادل ۱۴ درصد و مسکن معادل ۲۷ درصد رشد را در سال گذشته تجربه کرد که بر روی پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ نیز به عنوان بازارهای مالی موازی اثرگذار خواهد بود. مبنای محاسبه دلار، در میان مردم نرخ آن در بازار آزاد بوده است. دلار در نرخ قیمت مسکن، طلا و خودرو اثرگذار است. البته این را هم باید در نظر داشته باشید که مبنای محاسبه قیمت مسکن، شاخص مسکن در گزارشات مرکز آمار ایران می باشد. در ادامه بیشتر در مورد پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ توضیح داده ایم؛

پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۴۰۱

نرخ ارز همبستگی زیادی با تورم اقتصادی در کشور دارد. در حقیقت هر بار قیمت دلار کم می شود، ارزش پول ملی کشور کاهش پیدا کرده است. میانگین تورم ایران در بازه ۳۴ سال گذشته در محدوده ۲۵ الی ۵۰ درصد بوده، که نشان می دهد به صورت میانگین هیچ‌ کدام از از دولت‌ ها نتوانستند ارزش پول ایران را ثابت نگه دارند، بر اساس اخبار حاصله پیش بینی دلار ۱۴۰۱ روند افزایشی دارد. دلار دلیل تورم نیست، بلکه معلول تورم می باشد. تورم عوامل گوناگونی دارد، گران شدن دلار افزایش سطح قیمت‌ ها را به همراه ندارد، بلکه تغییر چند عامل حائز اهمیت مثل رشد اقتصادی منفی و افزایش حجم نقدینگی درون اقتصاد به افزایش سطح عمومی کالا و خدمات منتهی شده و در این بستر ارزش پول ملی به نسبت دیگر ارزها کاهش پیدا خواهد کرد.

قیمتی که برای دلار در سال ۱۴۰۱ می‌ توان متصور بود حوالی ۳۴ تا ۴۰ می باشد، مگر این که سیاست سرکوب از جانب دولت اجرایی شود. آینده دلار در سال ۱۴۰۱ می‌ تواند در کاهش یا افزایش نرخ تورم اثرگذار باشد. از طرف دیگر با جهش‌‌ های پیوسته نرخ ارز، قیمت کالاهای تولید داخل افزایش پیدا می کند که این امر، افزایش سطح عمومی قیمت‌ ها و کاهش تقاضای موثر در بازار و افزایش هزینه‌‌ های حقیقی دولت به‌ عنوان بزرگ‌ ترین مصرف‌‌ کننده در اقتصاد ایران را به همراه خواهد داشت و نهایتا به کسری‌ بودجه در سال آینده می‌ رسد و می‌ تواند بر پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ تاثیر بگذارد.

حتما بخوانید : سهام دلاری در بورس | سهم های دلاری بورس کدامند؟


بخش‌ خصوصی از بانک مرکزی تقاضا دارد تا تمهیدات مورد نیاز به منظور افزایش عرضه ارز و ایجاد ثبات در بازار را اجرایی کند. بخش‌ خصوصی بر این باور است که تمهیدات برای افزایش عرضه ارز بدین صورت خواهد بود، که به‌‌ جای فشار بیش‌‌ از حد به فعالان اقتصادی بخش‌ خصوصی اقدامات تشویقی برای افزایش عرضه ارز در دستور کار قرار گیرد. متاسفانه مشاهده می کنیم که در رویارویی با مشکلات اقتصادی کشور به‌‌ جای اتخاذ سیاست‌ های اصولی و رفع موانع موجود رویکردهای مبتنی بر عدم‌ شفافیت آماری در گزارشات رسمی در اولویت کار قرار گرفته است و این بدین معنی است که به‌‌ جای حل مساله به از بین بردن صورت‌ مسئله پرداخته شده است!

بدیهی است این راهبرد نه‌‌ تنها به حل مشکلات منتهی نمی شود، بلکه در عمل ضربه به اعتماد بخش‌ خصوصی و فعالان اقتصادی را به همراه خواهد داشت. همچنین این رویکرد زمینه را برای آمارسازی‌‌ های غیر رسمی و غیر کارشناسی فراهم خواهد ساخت. لذا انتظار می‌ رود بانک مرکزی در دوره جدید نسبت به انتشار آمارهای اقتصادی به‌‌ شکل مداوم، به‌‌ موقع و به‌‌ صورت شفاف اقدام نماید تا فضای گفت‌‌ و گوی کارشناسی و تصمیم‌ گیری علمی برای اساتید دانشگاه و اندیشمندان اقتصادی فراهم گردد. البته این را هم باید در نظر داشت که تا وقتی که بانک مرکزی زیر سلطه دولت باشد، همه تلاش ها بی‌‌ نتیجه می ماند و پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ برای مردم در فضای آکنده از اخبار ضد و نقیض خواهد بود و همراه با سردرگمی است.

نیم نگاهی به عملکرد دلار در سال ۱۴۰۰

به صورت کلی می توان سه علت عمده برای رشد کم قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار داد. نخستین و حائز اهمیت ترین علت جهش قیمت دلار در سال های ۹۷ تا ۹۹ بود که مسیر رشد شدید قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ را بسته بود. در حقیقت به علت خروج ترامپ از برجام در این سال ها و تحریم های شدید نفتی و بانکی آمریکا، ارزش پول ملی ما به شدت کاهش یافت. شوک های سیاسی وارده به بازار ارز در آن سال ها موجب شد تا مردم هر چه سریع تر سرمایه های خود را به دلار تبدیل کنند.

لذا تقاضا برای ریال کم شد و تقاضا برای دلار به شدت افزایش پیدا کرد و همین موضوع موجبات ارزشمندی بیشتر دلار نسبت به ریال را فراهم کرد. هرچند به علت افزایش نقدینگی و تورم موجود در جامعه خواه نا خواه ریال ارزش خود را نسبت به دلار از دست می داد، ولی سیاست فشار حداکثری آمریکایی ها موجب شد تا ریزش ارزش ریال در مقابل دلار تشدید شود و ریال سقوط کند. سقوط ارزش پول ملی به معنای جهش نرخ ارز و گران شدن شدید دلار بود تا جایی که قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ به ۳۱ هزار تومان هم رسید!

پیش بینی قیمت ارز در سال 1401

همین امر هزینه واردات را نسبت به گذشته شدیدا افزایش داد و موجب شد تا تورم موجود در سطح جامعه به صورت ملموس تری احساس شود. همچنین تحریم ها، درآمد ارزی دولت را نیز کم کرد و همین موضوع باعث شد تا کسری بودجه دولت بیشتر از پیش هم شود. دولت نیز به منظور تامین کسری بودجه خود ولی به سراغ راه حلی تورمی رفت و شروع به چاپ کردن پول کرد و همین سیاست به افزایش نقدینگی در جامعه کمک کرد و موجب شد تا برای ۳-۴ سال مداوم تورم ۳۰ تا ۴۰ درصدی در اقتصاد ایران جا خوش کند! لذا با توجه به خریدهای هیجانی دلار در سالیان اخیر و سقوط قیمت ریال در برابر دلار به میزانی بیش از میزان واقعی، قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ پتانسیل رشد چندانی نداشت.

اثرات اخبار برجام بر قیمت دلار در سال ۱۴۰۰

در بهار و زمستان ۱۴۰۰ احتمال احیای برجام به شدت بیشتر شد. زمانی که در دولت ۱۲ مذاکرات احیای برجام به اوج خود رسید دلار بالای ۲۵ هزار تومان در فروردین ۱۴۰۰ به ۲۰ هزار و ۶۵۰ تومان در میانه های اردیبهشت رسید. در ادامه با توجه به انتخابات ریاست جمهوری و همچنین تغییر دولت در تابستان و پاییز سال ۱۴۰۰ دلار دوباره روندی صعودی پیدا کرد و در آذر ماه به اوج خود یعنی همان ۳۱ هزار تومان رسید، ولی در زمستان ۱۴۰۰ به علت مثبت شدن فضای مذاکرات احیای برجام در وین، قیمت دلار تا حدودی کاهش پیدا کرد.

حتما بخوانید : دلار بخریم یا بیت کوین | بیت کوین بهتر است یا دلار؟


در سال ۱۴۰۰ برجام دو بار ترمز صعود قیمت دلار را کشید، به این خاطر که هر چقدر احتمال احیای برجام بیشتر می شد، خرید و حفظ دلار پر با ریسک بیشتری همراه می بود و همین موضوع موجب شد تا علی رغم تورم ۴۰ درصدی، قیمت دلار فقط ۶ درصد افزایش پیدا کند. البته این را هم می توان گفت که در سال ۱۴۰۰ تورم در آمریکا به بیشترین مقدار ممکن یعنی ۷ درصد رسید و همین موضوع هم تا حدی در تضعیف دلار در جهان و ایران نقش به سزایی داشت.

دلیل دیگری که برای رشد کم نرخ ارز در سال ۱۴۰۰ می توان برشمرد این است که با توجه به گفته های مسئولین درآمد ارزی دولت در این سال نسبت به سال های ۹۸ و ۹۹ بیشتر شد و همین موضوع موجب شد که بازارساز بتواند منابع ارزی بیشتری برای کنترل بازار ارز در اختیار داشته باشد و هیجانات موجود در بازار دلار را به مراتب بهتر از سالیان اخیر مدیریت نماید، لذا در سال ۱۴۰۰ کمی از شدت رفتارهای هیجانی در بازار ارز کاهش یافت آن هم در شرایطی که چنانچه بازار خودرو را در نظر نگیریم، همه بازارهای دیگر مثل بورس و مسکن بازدهی به مراتب پایین تری در قیاس با تورم موجود در جامعه داشته اند.

در سال ۱۴۰۱ روی دلار سرمایه گذاری کنیم؟

در سال ۱۴۰۰ تورم در ایران به بیش از ۴۰ درصدی هم رسید. اگر این طور فرض کنیم که قیمت دلار در محدوده ۳۰ هزار تومان بماند، پایان سال ۱۴۰۱، ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان، در پایان سال ۱۴۰۲، ۴۶ هزار و ۸۷۵ تومان، در پایان سال ۱۴۰۳، ۵۸ هزار تومان و سال آخر دولت فعلی دلار به ۷۳ هزار می رسد! البته این را هم باید گفت که این مطابق با میانگین تورمی اقتصاد ایران پیش بینی شده است و چنانچه شرایط اقتصادی ایران شرایط بهتری پیدا کند و تبادلات ایران با جهان بیشتر شود، تورم اقتصادی کنترل می شود. سرمایه گذاری روی دلار در سال۱۴۰۱ می بایست طبق تورم و هبود شرایط اقتصادی صورت پذیرد. لذا چنانچه در سال پایانی دولت فعلی نرخ دلار کمتر از ۷۳ هزار تومان باشد، عملکرد اقتصادی دولت را می توان مناسب در نظر گرفت!

در شرایط سخت فروش نفت در حال حاضر، یکی از حائز اهمیت ترین منابع درآمدی دولت فروش اموال و دارایی‌ های متعلق به دولت می باشد ولی بر اساس گزارشی که از بودجه سال ۱۴۰۱ منتشر شده، درآمد حاصل از فروش اموال و دارایی دولت در بودجه ۱۴۰۱ خیلی بالا نمی باشد! در واقع آنچه تعیین شده نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان است، که باید در نظر داشت اجازه‌ هایی برای فروش اموال به اقتضای شرایط هم در نظر گرفته شده‌ است. یکی از منابع تامین اعتبار صندوق‌ های استانی، از محل فروش اموال و دارایی دولت است که بر سرمایه گذاری روی دلار در سال ۱۴۰۱ اثراتی خواهد گذاشت.

دولت به تشکیل صندوق‌ های توسعه استانی روی آورده است و قرار بر این است مجموعه صندوق کارآفرینی امید تغییر ماهیت داده شود و تحت عنوان توسعه و پیشرفت ایران فعالیت نماید و در همه استان‌ ها شعبه داشته باشد. پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ نباید متضمن فعالیت‌ های داخلی دولت باشد. بر اساس بودجه سال آینده فرض دوره رونق، حجم انتشار اوراق کم می‌ شود ولی در تبصره یک این موضوع در نظر گرفته شده است، که چنانچه منابع نفتی وصول نشود، اجازه فروش اوراق بیش از آنچه‌ که در بودجه تعیین شده به دولت داده ولی در حال حاضر میزان فروش اوراق ۴۰ هزار میلیارد تومان دیده شده است.

حتما بخوانید : تاثیر افزایش قیمت دلار بر بورس


از طرف دیگر در بدترین شرایط، چنانچه برجام احیا نشود و مذاکرات هسته ای ایران و غرب به جایی نرسد، قیمت دلار به سطوح بالای ۳۰ هزار تومان باز خواهد گشت و با احتساب ۴۰ درصد تورم در سال ۱۴۰۱ در انتهای این سال امکان دارد نرخ ارز به بالای ۳۸ هزار تومان هم برسد. با این وجود حتی در بدترین شرایطی که برای اقتصاد ایران اتفاق بیفتد هم بعید به نظر می آید که قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ از ۴۰ هزار تومان بیشتر شود.

تورم کشور در سال ۱۴۰۱ چقدر خواهد بود؟

با در نظر گرفتن این که آمریکا از نظر تورمی در شرایط خوبی قرار ندارد، سیاست های اخیر فدرال رزرو این را ثابت کرده است که ایالات متحده به دنبال کاهش تورم در سال ۲۰۲۲ میلادی قدم بر خواهد داشت. روند رشد نقدینگی و تورم در ایران هم نزولی است، درآمد ارزی دولت بیشتر شده و با بعضی اصلاحات اقتصادی مثل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از شدت فشار بر بودجه دولت کاسته شده و این طور به نظر می رسد که کسری بودجه و نهایتا تورم سال ۱۴۰۱ به مراتب کم تر از سال ۱۴۰۰ و یا در بدترین حالت به همان اندازه باشد، ولی با این وجود و با توجه به افزایش ۴۰ تا ۵۷ درصدی حقوق کارمندان و کارگران در بهترین حالت هم فکر کردن به تورمی زیر ۲۵ درصد برای اقتصاد ایران امکان پذیر نیست.


همان طور که در ابتدای مطلب قول دادیم، در این مطلب به پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ پرداختیم، اما این را هم باید گفت که تمامی مواردی که گفته شد، تماما احتمالات است و نباید تنها این مقاله را مبنای تصمیم گیری ها و سرمایه گذاری های خود قرار دهید.

همچنین اگر دوست دارید ده نکته مهم که در خرید دلار باید به آن توجه کنید را به زبان ساده و کاملا رایگان یاد بگیرید، توصیه می کنم حتما این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

پیش بینی قیمت ارز در سال ۱۴۰۱ از نظر شما چگونه است؟

برای دوستانتان بفرستید: