وام مسکن، اوراق تسهیلات مسکن

دریافت وام مسکن بدون سپرده توسط اوراق تسهیلات مسکن امکان پذیر است.

دریافت وام خرید مسکن از طریق خرید اوراق تسهیلات مسکن، مشتریان علاقمند به دریافت وام مسکن از طریق بانک مسکن طی فرآیند قانونی اعلام شده باید پس از انجام مراحل احراز هویت، اوراق تسهیلات مسکن یا تسه را از بازار بورس خریداری نمایند. بعد از انجام خرید توسط کارگزاری مشتریان محترم باید با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری اقدام به دریافت برگه سهم و سایر مستندات خرید اوراق تسهیلات مسکن نموده و سپس با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن مراحل دریافت وام مسکن را تکمیل نمایند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید:

مراحل دریافت اوراق تسهیلات مسکن:
۱- دریافت کد بورسی
۲- خرید اوراق و دریافت برگه سهم از کارگزاری
۳- مراجعه به شعب بانک مسکن

توضیحات بیشتری احتیاج دارید؟ پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: راهنمای جامع دریافت وام مسکن

جهت دریافت کد بورسی کلیک کنید

جزییات بیشتر درباره اوراق تسهیلات مسکن

اوراق وام مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارا هستند. هر برگه از این اوراق نماینده ۵ میلیون ریال (۵۰۰ هزار تومان) تسهیلات است. این اوراق پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به دارندگان حساب سپرده ممتاز اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد مرکز سپرده‌گذاری، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس ایران بازگشایی و قابل معامله میشود.

حداکثر تسهیلات در نظر گرفته شده برای احداث، تعمیر و خرید واحد مسکونی از محل اوراق تسهیلات مسکن به ترتیب ۳۵۰ میلیون ریال، ۱۰۰ میلیون ریال و ۳۵۰ میلیون ریال و در چارچوب ضوابط بانک مسکن است.

نماد معاملاتی اوراق وام مسکن شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است. به عنوان مثال نماد “امتیاز تسهیلات مسکن مهر ۹۰” مربوط به اوراقی است که در ماه مهر سال ۹۰ منتشر شده است. مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال است که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر قابل تمدید است. لذا اوراقی که از زمان اعتبار آنها زمان کمتری باقی مانده است دارای قیمتی متفاوت است پس نماد معاملاتی جداگانه‌ای برای هر ماه به این اوراق اختصاص می‌یابد.

نحوه استفاده از این اوراق برای خرید واحد مسکونی

دارندگان این اوراق می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن و ارائه گواهینامه‌های خود و مدارک مربوط به ملک مسکونی مورد نظر اقدام به اخذ وام نمایند. ملک مورد نظر باید مشخصات تعریف شده توسط بانک را داشته باشد و نرخ سود تسهیلات اعطایی از محل این اوراق نیز معادل نرخ سود بخش مسکن بدون سپرده است. حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات پرداختی از محل این اوراق براساس میزان تسهیلات دریافتی متفاوت خواهد بود. شرایط دریافت تسهیلات از محل این اوراق مانند سقف تسهیلات دریافتی، درصد سود پرداختی این تسهیلات، مشخصات محل مسکونی مورد نظر، مدت اعتبار اوراق تسهیلات و سایر ویژگی های دیگر توسط بانک مسکن تعیین و قابل تغییر است.

سرمایه‌گذار ملزم به پرداخت مبلغی به عنوان کارمزد معاملات هنگام خرید و فروش این اوراق است. این کارمزد جهت خرید اوراق ۰٫۰۰۴۹ و جهت فروش اوراق ۰٫۰۰۲۴ است.

نکات حائز اهمیت درباره اوراق وام مسکن

اگر مدت اعتبار این اوراق تمام شود و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق به ایشان مسترد نخواهد شد. لذا توصیه اکید میکنیم سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند تا قبل از پایان مهلت اعتبار، اوراق را در بازار به فروش برسانند.‌

خریداران اوراق تسهیلات مسکن تا ۲ ماه پس از تاریخ خرید امکان فروش ندارند. این محدودیت برای نمادهایی که فقط ٤ ماه تا پایان معاملات آن‌ها در بازار فرابورس ایران باقی مانده، اعمال نمیشود.

در هر جلسه معاملاتی، هر کد معاملاتی صرفاً تا سقف ۹۰ برگه تسهیلات مسکن مجاز به ورود سفارش خرید و انجام معامله در کلیه نمادهای اوراق تسهیلات مسکن هستند.

خرید اوراق تسهیلات مسکن و دریافت کد بورسی کلیک کنید

نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟ پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: راهنمای جامع دریافت وام مسکن

برای دوستانتان بفرستید:
Posts created 111

7 thoughts on “وام مسکن، اوراق تسهیلات مسکن

    1. بعد از دریافت کد بورسی و فعال شدن حساب کاربری از طریق کارگزاری (در بعضی کارگزاری ها به صورت آنلاین) میتوانید این اوراق رو تهیه کنید.

  1. گرفتن وام مسكن با اين قيمت ها و سودي كه بانك ميگيرد غير منطقي است. وام يعني مانند اروپا و آمريكا با بهره ٢ درصد و بازپرداخت بلند مدت. كي اين اقتصاد ايران درست ميشه نميدونم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − نه =

مطالب مرتبط

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top