برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

همه چیز درباره nft | صفر تا صد nft ها

شما در مورد nft و درباره ارز دیجیتال nft اطلاعاتی دارید؟ اگر بخواهید همه چیز درباره nft را یاد بگیرید، باید یک مطلب جامع که به زبان ساده در این خصوص صحبت کرده باشد را مطالعه کنید، از همین روی در این مطلب قصد داریم به صورت جامع و رایگان همه چیز درباره nft را به تمامی علاقه مندان یاد بدهیم. لذا این که nft چیست یا این که چطور کار می کند و چگونه می تواند به کار ما بیاید و آن ها را بسازیم، این مطلب همه چیز درباره nft را یاد خواهیم گرفت و همچنین در مورد آینده nft ها نیز صحبت کرده ایم تا هیچ موضوعی درباره توکن nft نمانده باشد که در این مقاله در مورد آن توضیح نداده باشیم، بنابراین حتما تا انتهای این مطلب همراه کد بورسی بمانید؛

همه چیز درباره nft

توکن های غیر مثلی یا NFT در واقع نوعی توکن رمزنگاری شده بر روی یک بلاک چین به حساب می آیند و به یک دارایی یکتا اشاره دارند. در دنیای کریپتو، ارزهای دیجیتال را از یک دیدگاه به دو گروه کلی کوین یا توکن تقسیم بندی می کنند که در این میان، کوین رمز ارزی با بلاک چین اختصاصی خود مثل بیت کوین می باشد و توکن ارز دیجیتالی سوار بر یک بلاک چین دیگر مثل شیبا اینو می باشد. یک ان اف تی یا توکن غیر مثلی هم نوعی توکن است و روی یک بلاک چین به وجود می آید. گفتیم هر ان اف تی به یک دارایی یکتا اشاره دارد، لذا این می‌ تواند یک شیء فیزیکی و قابل لمس در دنیای حقیقی یا یک چیز در دنیای مجازی باشد.

برای مثال می‌ توان یک اثر هنری دیجیتال یا یک تابلوی نقاشی واقعی را در قالب یک توکن غیر مثلی یا NFT فروخت. فرق اصلی توکن غیر مثلی با توکن‌ های دیجیتالی را باید عدم امکان تعویض آن‌ ها با یکدیگر دانست که همین خاصیت یکتا بودن هر NFT کمک میک ند تا بتوان از آن در دنیای دیجیتال به عنوان اثبات اصالت و مالکیت بهره گرفت. لازم به ذکر است که قابل معاوضه بودن یک توکن عادی برخلاف یک ان اف تی یعنی هر واحد را می‌ توان با دیگری تعویض کرد، به این خاطر که آ‌ن‌ ها با یکدیگر متفاوت نیستند.


در صورتی که تمایل دارید در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … سرمایه گذاری امن کنید و از امتیاز ۱۰ درصد تخفیف کارمزد در معاملات رمزارزها بهره مند شوید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛

ثبت نام رایگانسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


برای مثال در شبکه توکن شیبا حدود ۵۰۰ تریلیون شیبا وجود دارد و چنانچه شما برای فردی ۵ میلیون توکن شیبا ارسال و از وی ۵ میلیون توکن شیبا دریافت کنید، در واقع در این بین اتفاق خاصی نیوفتاده است، چرا که هر توکن شیبا با دیگری قابل تعویض است و این در حالی است که توکن های غیر مثلی یا NFT اینچنینی نیستند و این امر در خصوص تمام رمزارزها اعم از کوین یا توکن حتی بیت کوین صادق است. در دنیای حقیقی نیز می توان این طور مثال زد که دریافت یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی از یک فرد و دادن یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی دیگر به وی است که بدون در نظر گرفتن متفاوت بودن شماره سریال اسکناس‌ ها، فرقی از لحاظ ارزش در آن ها دیده نمی شود. برای یک دارایی مورد استفاده برای مبادله این قابلیت ضروری خواهد بود و پول‌ ها بایستی حتما قابلیت تعویض را دارا باشند.

ولی یک nft به چیزی خاص با هویت متفاوت اشاره می کند، از همین روی معاوضه یک توکن غیر مثلی یا همان NFT با سایر آن ها امکان‌ پذیر نمی باشد. باید گفت که منظور از عدم امکان معاوضه، غیر ممکن بودن این کار از نظر فنی و سیستمی نیست، چرا که شما قادرید ان اف تی یک تابلوی نقاشی را برای فردی ارسال و توکن غیر مثلی یک تابلوی نقاشی دیگر را از او دریافت نمایید ولی چنین کاری منطقی نیست، به این خاطر که هر کدام به چیزی متفاوت، با ارزش متفاوت، اشاره دارند. بی تردید شما حاضر نخواهید بود NFT یک تابلوی به ارزش ۲ میلیون دلار را با NFT یک تابلوی ۲ هزار دلاری معاوضه نمایید! در ادامه سعی داریم همه چیز درباره nft را مفصل تر توضیح دهیم، پس همچنان با کد بورسی همراه بمانید؛

nftها چگونه کار می‌ کنند؟

این گروه از توکن ها در بستر بلاک‌ چینی قرار دارند که یک دفتر حساب باز و توزیع شده است و معاملات را ثبت می‌ کند و تمام اطلاعات خرید و فروش های صورت گرفته در این دفتر به صورت شفاف برای همگان قابل مشاهده است. NFTها به‌ صورت خاص بر روی بلاک‌ چین اتریوم ذخیره می‌ شوند، با این حال دیگر بلاک‌ چین‌ ها هم از آن ها پشتیبانی می نمایند. نکته جالب دیگر این که NFT ها از حقوق مالکیت یکتایی برخوردارند.

حتما بخوانید : توکن های حوزه nft | معرفی آینده دارترین توکن NFT


در واقع این بدین معنی است که هر NFT در یک زمان مشخص تنها یک مالک دارد. داده‌ های خاصی که هر NFT دارد، شناسایی و تایید مالکیت و انتقال آن بین مالکان را ساده سازی می کند. همچنین آفریننده و مالک NFT می‌ توانند در آن اطلاعات خاصی را ذخیره نماید. به عنوان مثال یک هنرمند قادر است اثر هنری خود را در متادیتای NFT به امضا برساند.

آموزش ساخت توکن غیر مثلی

طراحی NFT دانش فنی زیادی را نیاز ندارد، لذا قبل از آنکه بخواهید NFT خود را طراحی کنید، در ابتدای امر باید تصمیم گیری کنید که کدام بلاک‌ چین را انتخاب می‌ کنید. امروزه اتریم بلاک‌ چین اصلی ساخت NFTها به حساب می آید، ولی بلاک چین های دیگری نیز در دسترس هستند که برای این منظور کاربرد دارند، مثل بایننس، پولکادات و سایر پروژه ها که می توانید از آن ها نیز استفاده نمایید. هر یک از این بلاک‌ چین‌ ها استانداردهای مخصوصی برای خود دارند که برای توکن‌ های NFT، خدمات کیف‌ پول و بازار معاملات از آن ها استفاده می کنند. به عنوان مثال OpenSea بازاری است که در بستر شبکه اتریوم فعالیت دارد.

چنانچه قصد دارید در محیط اتریوم که امروزه وسیع ترین محیط برای ساخت ان اف تی ها به حساب می آید، تصویر، ویدیو یا موزیک خود را به NFT تبدیل نمایید، نیازمند دو چیز خواهید بود؛ در ابتدا داشتن یک کیف پول دیجیتالی که از ERC-721 پشتیبانی کند؛ مثل کیف پول تراست یا کوین‌ بیس و همچنین داشتن ۵۰ الی ۱۰۰ دلار برای خرید ارز دیجیتال اتر و زمانی که این دو مورد را داشته باشید، مرحله بعد متصل شدن به پلتفرم‌ های پشتیبان NFT است که قادرید در آن فایل خود را آپلود و به NFT تبدیل نمایید.

به عنوان مثال OpenSea ،Rarible یا Mintable هر سه مورد، پلتفرم های پشتیبان nft به حساب می آیند. در واقع زمانی که به این پلتفرم‌ ها مراجعه نمایید، گزینه ای به نام create را انتخاب خواهید کرد و در ادامه صفحه ای برای شما به نمایش در خواهد آمد که از شما می خواهد به کیف پول اتریوم خود اتصال پیدا کنید و در ادامه مشخصات و رمز عبور کیف پول خود را وارد کردید، توانایی این را خواهید داشت تا در یک صفحه مجموعه یا collection خود را طراحی کنید و فایل اثر خود را آپلود نمایید. همچنین می توانید برای آن عنوان و شرحی بنویسید و آن را در ادامه در فهرست فروش خود قرار دهید.

توکن های غیرقابل تعویض کجا کاربرد دارند؟

این توکن ها در موارد گوناگونی مثل بازی ها، دارایی های دیجیتالی، هویت و کلکسیون ها قابل استفاده هستند و ما در این بخش قصد داریم این موارد را جزئی تر برایتان بررسی کنید تا دیدتان نسبت به این موضوع بازتر شود؛

 • بازی ها : توکن های NFT در صنعت بازی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که این توکن ها بعضی از مشکلات ذاتی آن را حل می کنند. به عنوان مثال بازی های برتر مثل فورتنایت فروش لوازم جانبی نادر مثل اسلحه را ممنوع می کند، ولی چنانچه آیتم هایی را که بازی داراست، به توکن تبدیل کنیم، توانایی این را خواهیم داشت که در خارج از بازی و در صرافی های آنلاین رمزارز آن را بفروشیم.
 • دارایی های دیجیتال : در این خوصوص شما می توانید در حقیقت با استفاده از این توکن های غیر قابل تعویض در دنیای دیجیتالی فعالیت نمایید و در صورت تمایل دارایی های خود همانند زمین، خانه و … را مورد معامله قرار دهید.
 • هویت : توکن های NFT جهت مبارزه با سرقت هویت بسیار ایده آل هستند. نمونه هایی از مواردی که قادرند برای نشان دادن هویت دیجیتالی شوند، شامل مدارک تحصیلی، سوابق پزشکی و یا حتی ظاهر ما هستند. به علاوه، هنرمندان می توانند کارهای خود را برای اهداف حق چاپ به NFT تبدیل نمایند. در حقیقت هنرمندان می توانند با استفاده از آن از کپی آثار خود ممانعت کنند.
 • کلکسیون ها : NFT ها طلوع جدید را در فضای کلکسیون ها ایجاد کردند. در حقیقت شما می توانید کلکسیون های قدیمی خود را که ارزش بالایی دارند، به صورت توکن در اختیار داشته باشید.

ارتباط مستقیمNFT با متاورس

در ابتدا باید گفت که متاورس کلمه و مفهوم جدیدی نیست و نخستین بار در سال ۱۹۹۲، نیل استیون‌ سن در کتاب خود به نام سقوط برق از آن استفاده و متاورس را یک دنیای مجازی سه بعدی تشکیل شده از آواتار انسان‌ های واقعی توصیف نمود. نخستین پروژه قوی متاورس یعنی Second Life هم در سال ۲۰۰۳، یعنی ۶ سال پیش از ظهور بیت کوین، روانه بازار شد. دو متاورس مبتنی بر بلاک چین و nft دیسنترالند و سندباکس نیز در طول سالیان اخیر طراحی و روانه بازار ارزهای دیجیتال شده اند.

حتما بخوانید : همه چیز درباره متاورس که باید حتما بدانید


ولی آبان ماه سال ۱۴۰۰، تصمیم فیسبوک برای تغییر برند به متا با هدف تمرکز روی حوزه متاورس توجهات زیادی را به طرف خود کشاند. متاورس که با مفهوم توکن غیر مثلی ادغام شده است را می‌ توان ترکیبی از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت به حساب آورد که در آینده دور، جایگزین اینترنتی که در حال حاضر از آن بهره می گیریم، می شود. متاورس مفهومی ورای واقعیت مجازی می باشد که بر خلاف محیط‌ های مجازی سه بعدی، عادی یک جهان با قابلیت تعامل در بالاترین سطح ممکن به شمار می رود.

ولی چه ارتباطی میان nft و متاورس وجود دارد؟ در دنیای متاورس، از توکن های غیر مثلی یا همان NFT به منظور تعیین عناصر گوناگون و تفکیک آن‌ ها از یکدیگر بهره گرفته می شود. برای مثال در دیسنترالند و سندباکس توانایی خرید زمین و ساخت خانه یا سایر انواع اشیا مثل شمشیر و تزئینات خانگی را خواهید داشت. هر کدام از آن‌ ها به یک nft نگاشت و از بقیه متمایز خواهند شد که همین قابلیت، امکان معامله دارایی‌ های درون متاورس‌ ها را فراهم می آورد. اگر موضوع مالکیت مطرح نبود، هیچ فردی نمی توانست برای خرید تکه‌ ای زمین در دیسنترالند یا سندباکس، چند صد هزار دلار پول پرداخت نماید!

ارزش یک توکن‌ غیر مثلی چطور محاسبه میشود؟

ارزش یک توکن غیر مثلی از ۴ فاکتور تاثیر می گیرد که کاربری و استفاده، تاریخچه مالکیت، ارزش آتی و ریسک نقدشوندگی این چهار عامل هستند. با توجه به دارایی‌ ای که توکن غیرمثلی آن را بازنمایی می نماید، ارزش در بین این چهار مؤلفه وزن مختلفی خواهد داشت. این چارچوب میتواند به وسیله سرمایه‌ گذاران در راستای ارزیابی ارزش سرمایه‌ گذاری در یک توکن غیرمثلی و توسعه‌ دهندگان توکن غیرمثلی برای افزایش ارزش توکن‌ های غیرمثلی برای جذب کاربران و سرمایه گذاران استفاده شود. نکته مهمی که در این خصوص باید در نظر داشته باشید این است که توکن‌ های غیرمثلی روش های جدیدی را برای ارزش برای توسعه‌ دهندگان و صاحبان دارایی به وجود می آورند.

نقاط قوت NFTها

 • تقسیم ناپذیر : ان اف تی ها را بر خلاف بیت‌ کوین نمی‌ توان به واحدهای کوچک تری تقسیم کرد و این بدین معنی است که برای مثال قادر نیستیم NFT 1/5 داشته باشیم.
 • تخریب ناپذیر : از آنجایی کل داده‌ های NFT بر روی بلاک چین و به کمک قراردادهای هوشمند ذخیره شده است، هیچ توکنی را نمی‌ توان تخریب نمود و از بین برد. این موضوع برای مالک آن هم صادق است و این بدین معنی است که به عنوان مثال، یک شمشیر در بازی ویدیویی، مالک خاص خود را دارد و در اختیار شرکت سازنده بازی نمی باشد.
 • قابل انتقال : انتقال مالکیت توکن‌ های غیر قابل معاوضه به سادگی و از طریق کیف پول‌ های دیجیتالی قابل انجام است. این کار در بازارهای بلاک چینی صورت می پذیرد و افراد از کل جهان بدون این که با یکدیگر آشنا باشند و به هم اعتماد کنند، توکن‌ های خود را مورد معامله قرار می دهند.
 • تاییدپذیر : از مزایای ذخیره داده‌ های مالکیت بر روی بلاک چین این است که می‌ توان خالق اصلی آن‌ ها را ردیابی کرد و این موجب تایید اصالت و عدم جعلی بودن آن‌ ها خواهد شد.
 • غیر اشتراکی : به عنوان مثال یک کاراکتر کارتونی را نمی‌ توان به صورت مشترک در بازی دیگری استفاده نمود. این مورد در خصوص با اشیا کلکسیونی هم صادق است.
 • کمیاب بودن : یکی از مهم ترین قابلیت های توکن‌ های NFT کمیابی آن ها به حساب می آید. سازندگان NFT به صورت معمول تعداد کمی از یک طرح به وجود می آورد و این موجب ارزشمند شدن توکن خواهد شد.

نقاط ضعف NFTها

پول‌ های زیادی در بازارهای NFT جابجا خواهند شد که همین موضوع، بحث‌ برانگیز بودن آن‌ ها را به همراه داشته است. تعداد زیادی از سرمایه‌ گذاران همچنان به این موضوع نرسیده اند که یک اثر هنری که در یک پلتفرم بلاک چینی به شکل NFT ثبت شده است مثل یک اثر هنری واقعی منحصر به فرد و ارزشمند می باشد.

حتما بخوانید : کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال


از طرف دیگر مشکلات عمومی مربوط به رمزارزها مثل مصرف بالای انرژی و آلودگی محیط زیست هم بر NFT ها اثرات منفی دارد. اتریوم و بیت‌ کوین به منظور حفظ امنیت کاربران خود انرژی زیادی مصرف می‌ کنند و به این خاطر که بیشتر NFT ها در بستر اتریوم ارائه می شوند، بسیاری از کاربران تولید NFT ها را به ضرر محیط زیست می دانند. البته اخیرا قرار بر این است که اتریوم ۲ با الگوریتم اجماع اثبات سهام جای اتریوم ۱ را بگیرد که در این صورت این موضوع هم حل می شود.

همه چیز درباره nft ها

بهترین پروژه های nft محور

 1. Decentraland : یکی از بهترین پروژه های حوزه nft که بر روی یک دنیای مجازی توزیع شده تمرکز دارد، پروژه دیسنترالند به حساب می آید که در آن شرکت کنندگان قادرند زمین مجازی مورد معامله قرار دهند و زندگی مجازی داشته باشند. علاوه بر این هر فرد یک گذرنامه دیجیتال مشخصی دارد.
 2. OpenSea : این بازار در زمینه هنر و کالاهای کلکسیونی NFT پیشرو به حساب می آید. این بازار قابلیت خرید با استفاده از چندین ارز مجازی مثل اتریوم و دای را فراهم می آورد.
 3. CryptoKities : یک بازی پرطرفدار در پروتکل غیرمتمرکز اتریوم می باشد که اجازه جمع آوری، معامله و تولید گربه های مجازی را می دهد که در آن، به سادگی می توانید گربه مورد علاقه خود را خریداری کنید. لذا برای این کار باید ابتدا به یک مرورگر فایرفاکس یا کروم بروید و کیف پول متامسک را نصب کنید و در گام بعدی به مقداری اتریوم در کیف پول خود احتیاج خواهید داشت. در مرحله بعد به بازار Kitties دسترسی یابید و با پرداخت توانایی این که گربه را به دست آورید، خواهید داشت.
 4. Ethereum Names Service : این پروژه یک دامنه اینترنتی می باشد که در اواسط سال ۲۰۱۷ زنده شد! نام دامنه هایی اتریوم که از استاندارد ERC-721 بهره می گیرند، NFT است و در بازارهای توکن های غیر قابل تعویض قابلیت معامله خواهند داشت.
 5. Async.Art : از دیگر بازارهای آثار هنری توکن های غیر قابل تعویض می باشد که این امکان را در اختیارتان قرار می دهد که NFT های خود را خرید و فروش کرده و حتی NFT ایجاد کنید، همین پروژه است. این پلتفرم از برخی از قابلیت های برنامه نویسی برخوردار می باشد که این امکان را در اختیارتان قرار می دهد تا به سادگی ظاهر و رفتار آثار هنری خود را تعریف نمایند. در حقیقت این حتی خریداران را قادر می سازد تا قسمت های یک اثر هنری خاص را خریداری کنند و آن ها را همان گونه که دوست دارند، سفارشی سازی نمایند.
 6. Bored Ape Yacht Club : بورد ایپ یاچ کلاب از دیگر توکن های NFT در سال ۲۰۲۲ است که آینده خوبی دارد. این پروژه که در آوریل ۲۰۲۱ ارائه شد، مجموعه‌ ای شامل ۱۰ هزار شخصیت میمونی می باشد که در آن هر میمون قابلیت های گوناگونی مانند رنگ خز، حالات صورت و اکسسوری دارد. توسعه‌ دهندگان اخیرا امکانات جدیدی را نیز به کلکسیون خود افزوده است که مجموعه بورد ایپ کنل کلاب برای پذیرش NFT های با تم سگ و همچنین، یک سرم تزریقی به منظور ایجاد NFT یک میمون جهش‌ یافته، را شامل می‌ شود. این توکن‌ های جدید نیز در بازارهای NFT قابلیت خرید و فروش را خواهند داشت.

نتیجه گیری و کلام پایانی

توکن غیر قابل معاوضه یا همان NFT در حقیقت نوعی توکن دیجیتالی می باشد که به علاوه ارزش، از یک سری اطلاعات نیز برخردار می باشد که این اطلاعات، خاص می باشد و باعث می شود که هر ان اف تی با دیگری متفاوت باشد و همین موضوع کاربردهای زیادی را برای این توکن‌ ها به وجود می آورد. جالب است بدانید که بیشترین کاربرد nft در بازی‌ های کامپیوتری و متاورسی می باشد که از آن به منظور تعریف دارایی‌ های درون بازی به شکل منحصر به فرد استفاده می کنند.

کاربران در این بازی‌ ها مالک آیتم‌ ها می باشند و قادرند در بازارهای گوناگون برای معامله NFTهای خود اقدام نمایند و درآمدزایی نیز داشته باشند. به علاوه آیتم‌ های درون بازی از NFT به منظور تهیه نسخه دیجیتال و منحصر به فرد آثار هنری و لحظات ناب شخصی نیز بهره گرفته می شود. در این شرایط یک لحظه خاص از زندگی یک بازیگر، یک اثر نقاشی قدیمی، عکس دیجیتال از طبیعت و نخستین توییت مالک توییتر امکان تبدیل به NFT و معامله را خواهد داشت.

همان طور که قول داده بودیم، در این مطلب سعی کردیم همه چیز درباره nft را مورد بررسی قرار دهیم و به زبان ساده خدمت شما توضیح دهیم.

همچنین اگر دوست دارید بهترین پروژه های web3 در بازار رمزارزها را بشناسید، توصیه می کنم حتما این مطلب را تا انتها بخوانید.

حال که همه چیز درباره nft ها را می دانید، به نظر شما آینده توکن های غیر مثلی چطور خواهد بود؟

برای دوستانتان بفرستید: