برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

نهنگ بازار ارز دیجیتال به چه کسی گفته میشود؟

اگر فعال حوزه ارزهای دیجیتال باشید قطعاً تاکنون نام نهنگ را شنیده یا خوانده اید و حتماً این سؤال در ذهنتان ایجاد شده که نهنگ بازار ارز دیجیتال کیست و تأثیر آن بر بازار چگونه است؟ در این مطلب قصد داریم در مورد نهنگ بازار ارز دیجیتال به تفصیل صحبت کنیم پس همراه ما باشید.

نهنگ بازار ارز دیجیتال کیست؟

نهنگ ها بزرگ ترین موجودات در اقیانوس‌ها هستند. این اصطلاح که از بازارهای مالی سنتی گرفته شده است؛ به سرمایه گذارانی (اعم از فرد یا سازمان) گفته می‌شود که مقدار زیادی از کوین خاصی را در اختیار داشته باشند و می توانند با خرید یا فروش حجم زیادی از ارزش بازار، باعث افزایش یا کاهش شدید قیمت می‌شوند.


در صورتی که تمایل دارید در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … سرمایه گذاری امن کنید و از امتیاز ۱۰ درصد تخفیف کارمزد در معاملات رمزارزها بهره مند شوید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛

ثبت نام رایگانسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


همانطور که می دانید مارکت ارزهای دیجیتال، در مقایسه با بازارهای مالی دیگر، مارکتِ بسیار کوچکی است و چند سرمایه گذار با سرمایه نسبتا زیاد می توانند بر قیمت بیت کوین یا هر رمزارز دیگری به شدت تاثیر بگذارند. بنابراین رصد کردن حرکات این سرمایه گذاران می‌تواند سیگنال‌های مهمی را برای سرمایه گذارانِ دیگر فراهم کند و بر تصمیمات آنان اثر گذارد. هرگاه جهش شدید و ناگهانی نمودار کوین خاصی را تحت تاثیر قرار دهد، نشاندهنده این است که یک یا چند نهنگ هستند که دارند بر ارزش آن تأثیر می‌گذارند.

نهنگ بیت کوین کیست؟

پس دانستیم که نهنگ یا والِ ارزدیجیتال به کسانی گفته می شود که میزان زیادی از رمزارز خاصی را در اختیار داشته باشند. اما برای تعیین آن، مقدار دقیقی وجود ندارد مثلاً در مورد بیت کوین، نهنگ به شخص یا سازمانی گفته می شود که حداقل ۱۰۰۰ عدد بیت کوین داشته باشد. در واقع نهنگ ارز دیجیتال می‌تواند یک فرد بسیار ثروتمند، یک شرکت، نهاد و یا سازمان باشد که دارای میزان زیادی از یک ارز رمزنگاری شده باشد و قادر باشد بازار را به سمت بالا یا پایین جا به جا کند.

اغلب نهنگ‌های بیت کوین کسانی هستند که جزو پیشگامان آن بوده اند و دارای میزان بسیار زیادی از آن هستند. اما نهنگ‌ ها تنها محدود به این افراد نمی شوند و می توانند شامل افرادی با ریسک پذیری بالا و داراییِ زیاد باشند که به تازگی برای افزایش سرمایه های خود وارد این بازار ارزهای دیجیتال شده اند. بنابراین  تعداد کمی نهنگ در اقیانوس بزرگی از ماهی‌های کوچک (سرمایه گذاران خرد) وجود دارند.

۴۰ درصد از کل بیت کوین های موجود در اختیار ۱۰۰۰ نفر هستند و اگر برخی از این نهنگ‌ها اقدام به فروش میزان زیادی از بیت کوین های خود کنند می توانند بازار را به شدت تغییر دهند.

طبق قانون ۸۰-۲۰ ، ۲۰٪ از دارندگان بیت کوین، بیش از ۸۰٪ ارزش بیت کوین در ایالات متحده را در اختیار دارند. سه کیف پول هستند که ۷٫۳۹٪ از کل بیت کوین را دارا هستند و ارزش آن در سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده است، همچنین ۱۰۰ کیف پول برتر دارای ۳۱٪ از کل بیت کوین به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد دلار هستند. تشخیص افراد به عنوان نهنگ در بازار رمزارزها، به دلیل غیرمتمرکز بودنِ این بازار امکان پذیر نیست چون پیوند مستقیم حساب‌ها با افراد یا نهادهای خاص دشوار است.

اما برخی از نهنگ های بیت کوین به دلیل اینکه آدرس عمومی خود را اعلام کرده‌اند، بسیار شناخته شده هستند و می توان با مشاهده داده های بلاک‌ چین، برخی از افرادی که دارای مقادیر قابل توجهی کوین های مختلف هستند را، شناسایی کرد. گفته میشود Satoshi Nakamoto، خالق بیت کوین حدود یک میلیون بیت کوین در اختیار دارد و دوقلوهای وینکلووس، با بازی آرمی هامر در شبکه اجتماعی، مالک ۱٪ کل بیت کوین بودند.

حتما بخوانید : بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری کدام است؟

در ارزهای دیجیتالی که ارزش بازار آن ها، کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار باشد مانند بسیاری آلت کوین ها، اگر یک نهنگ تصمیم به فروش یا خرید داشته باشد، بازار به طور محسوسی تغییر خواهد کرد. بنابراین در بازار آلت کوین‌ها، تاثیر نهنگ‌ها محسوس تر است و باید قبل از سرمایه گذاری درباره توزیع سرمایه آلت کوین ها تحقیق کرد.

نحوه معامله بیت کوین توسط نهنگ‌ ها

در ابتدا نهنگ های بیت کوین به صورت عادی، در حجم‌های بالا بیت کوین را معامله می کردند و همچنان بعضی از آن‌ها این کار را می‌کنند. اما هم اکنون باتوجه به اینکه بازار دارایی های دیجیتال به بلوغ رسیده است؛ سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین می توانند معاملات خود را از طریق بروکرهای OTC به صورت ناشناس انجام دهند. مثلاً دارندگان بیت کوین به ارزش ۱۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار دلار می‌توانند در بروکرهایی مثل Cumberland و Circle بدون استفاده از اکسچنج با یکدیگر مبادله داشته باشند. این اتفاق تاثیر این معامله گران بر روی بازار را کاهش می دهد.

نحوه دستکاری بازار ارزهای رمزنگاری شده توسط نهنگ‌ ها

می خواهیم با ذکر یک مثال ساده قدرت تأثیر نهنگ‌ها بر روی بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم؛ مثلاً اگر یک نهنگ قصد جمع آوری کوین های بیشتر با قیمت کمتر را داشته باشد، ابتدا بخشی از دارایی‌های موجود در کیف پول خود را میفروشد و چون حجم این دارایی زیاد است باعث فشار نزولی بر بازار می‌شود و احتمال فروش آن کوین با قیمت پایین تر را افزایش می دهد. سپس آن ها کوین های خود را با قیمت های کمتر پس می گیرند.

مفهوم نهنگ در بازار ارز دیجیتال

بعد از آن این کوین ها را نگه داشته بنابراین عرضه کاهش یافته و در نهایت به سبب افزایش قیمت، ارزش سکه هایی را که اخیراً خریداری کرده‌اند، افزایش میابد. به علاوه این مالکان سال هاست یکدیگر را می‌شناسند و امکان آن وجود دارد که با هم هماهنگ کرده تا بازار را بالا یا پایین ببرند و هیچ محدودیتی وجود ندارد که گروهی توافق کنند و به هدف بالا بردن قیمت اقدام به خرید کرده سپس به سرعت کوین ها را فروخته و در انتها به صورت نقدی از بازار خارج شوند.

در بازار ارزهای دیجیتال امکان این دستکاری ها زیاد است چرا که این بازارها نوپا بوده و شفافیتی در آن وجود ندارد و سرمایه گذاران معمولی از برنامه‌ها و انگیزه‌های نهنگ‌ها اطلاعی ندارند.

مزایای وجود نهنگ ها

در بلاک‌ چین‌هایی که مکانیزم اجماع آن‌ها گواه اثبات سهام است، نهنگ ها نقش بیشتری را به جهت قدرت رأی دهی بالا که خود به دلیل دارایی بالاتر آن هاست، دارند. بنابراین آن‌ها برای قدرت گرفتن شبکه و شرکت در رأی گیری‌ها انگیزه زیادی دارند و این از مزایای حضور آن هاست.

معایب وجود نهنگ ها

همانطور که اشاره شد نهنگ ها به دلیل حجم سرمایه های خود، می توانند بازار را دستکاری کنند و آن را به سمت متمرکز بودن سوق دهند که این کار با فلسفه غیرمتمرکز بودن بلاک چین در تضاد است. و این موضوع از بزرگترین معایب وجود نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال است. اما اخیراً سایت‌هایی طراحی شده اند که برای تحلیل در این حوزه، عملکرد نهنگ‌ها را رصد می کنند و به همین دلیل شرکت‌های بزرگ و رهبران پروژه هایی که در این زمینه فعالیت دارند مجبورند پاسخگوی مردم باشند و از امکانات خود به درستی استفاده کنند.

حتما بخوانید : ارزهای دیجیتال جامانده از بازار برای هولد

شما هم می‌توانید از طریق مشاهده دقیق بخش سفارشات رزرو شده حرکت نهنگ ها را تشخیص دهید اگر سفارش خرید یا فروش بزرگتر از حد معمول دیدید احتمالاً توسط نهنگ ها انجام شده است. البته در خیلی موارد این سفارشات بزرگ برای دستکاری در قیمت و نافع شدن نهنگ ها از تغییر قیمت ها گذاشته می شود. همچنین اگر ارزش بازار یک رمزارز خاص تغییر قابل توجهی کند، احتمال حضور نهنگ ها بسیار زیاد است.

چطور میتوان نهنگ ارز دیجیتال شد؟

برای تبدیل شدن به نهنگ ارز دیجیتال، حتما نیاز به ثروت زیادی نیست. می توان در پروژه‌های بزرگ ICO، هنگامی که برخی توکن ها با قیمت بسیار کم به فروش می رسند در آن ها سرمایه گذاری کرد در این حالت امکان تبدیل شدن به یکی از نهنگ های بازار ارزدیجیتال زیاد است. نکته حائض اهمیت در مورد سرمایه گذاری در اینگونه پروژه ها این است که به صورت کامل آن ها را بررسی کرده و از ارزش آن ها مطمئن شوید که مبادا پروژه‌های پانزی یا کلاهبرداری باشند.


نتیجه گیری و کلام آخر

همانطور که گفته شد نهنگ یا وال در بازار ارزهای دیجیتال به افراد یا سازمان هایی گفته میشود که به دلیل در اختیار داشتن سرمایه های هنگفت، توانایی دست کاری در بازار را دارند و از عوامل به شدت تأثیرگذار بر روند بازار هستند.

همچنین به بررسی مزایا و معایب حضور نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال پرداختیم و خواندیم که به طور قطع نمی توان در مورد مفید یا مضر بودن نهنگ ها اظهار نظر کرد، زیرا در برخی مواقع حضور آن‌ها کمک کننده بوده است.

در پایان باید توجه داشت که نهنگ ها تنها عامل مؤثر بر قیمت ارزها نیستند و عوامل زیاد دیگری قیمت رمزارزها را مشخص می کند و می‌توان با رصد کردن پی در پی اخبار و سایر پارامترهای اثرگذار بر روی بازار، تا حد زیادی روند را پیش بینی کرد.

امیدوارم از مطالعه این مقاله آموزشی، نهایت استفاده را برده باشید.

برای دوستانتان بفرستید: