برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی

آیا می دانید علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی چیست؟ اگر بخواهید در بازار مسکن سرمایه گذاری کنید و یا فعال بازارهای مالی باشید، باید قیمت مصالح ساختمانی را به عنوان فاکتور اصلی تاثیرگذار بر قیمت مسکن همواره بررسی کنید؛ به نظر شما علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی چیست و چطور می توانیم با دانستن این عوامل تاثیرگذار بر قیمت مصالح ساختمانی و مسکن، تصمیم گیری های خوبی در بازار مسکن داشته باشیم؟ پس اگر شما هم دوست دارید علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی را یاد بگیرید و بدانید که چه عواملی بر قیمت مصالح تاثیرگذار است، این مطلب از سایت کد بورسی شما را به بهترین شکل راهنمایی می کند، پس تا انتها همراه ما بمانید؛

علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی

جالب است بدانید که بیشترین نگرانی از افزیش قیمت کالاهای اساسی تولید مسکن، تأثیر آن بر افزایش قیمت تمام شده مسکن می باشد. مشکل قیمت سیمان، فولاد، میلگرد و … عدم شفافیت قیمت کارخانجات و عدم شفافیت مسیر توزیع به حساب می آید. نکته جالب این است که قیمت در کارخانه مقطوع است ولی کارخانه‌ ها تولید را به شکل شفاف روانه بازارها نمی کنند. ما به مدیریت توزیع احتیاج داریم و هیچ کمبودی در تولیدی کالاهای ساختمانی نداریم. این گزارش از بازار مصالح ساختمانی ثابت می کند امروزه هیچ کمبودی در تولید مصالح ساختمانی دیده نمی شود و فعالان بازار علت افزایش قیمت این کالاها را اختلال و ضعف مدیریت در عرضه به حساب می آورند. ایران در تولید مصالح ساختمانی کشوری خودکفا به شمار می آید و عمده کالاهای ساخت مسکن تولید داخل می باشند.

حتما بخوانید : پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱


به عنوان مثال جالب است بدانید که میزان تولید سیمان حدود ۷۵ میلیون تن است که مصرف ما در سال ۵۵ میلون تن است و مابقی تولید مازاد به شمار می رود. همیشه تولیدکنندگان سیمان از مازاد تولید حرف می زنند و خواستار صادرات سیمان هستند، لذا نباید کمبودی را در بازار شاهد باشیم. مشکل این است که برای مثال افزایش قیمت سیمان بر قیمت سایر مصالح هم اثرگذار است و در این روزها شاهد افزایش قیمت کاشی و سرامیک به علت افزایش قیمت سیمان می باشیم. مشکل حائز اهمیت و اصلی در افزایش ناگهانی قیمت کالاهای مربوط به ساختمان سازی، توقف پروژه‌ های عمرانی می باشد. امروزه اکثر پروژه‌ های عمرانی در رکود به سر می برد که افزایش قیمت مصالح توقف پروژه‌ ها را نیز بیشتر خواهد کرد و ما فصل مناسب برای ساخت را از دست خواهیم داد. در ادامه بیشتر در مورد علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی صحبت کرده ایم؛

انواع مصالح ساختمانی

پیش از این که علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است خیلی مختصر در مورد انواع مصالح ساختمانی دید داشته باشیم؛ به صورت کلی مصالح ساختمانی به دو دسته کلی فلزی و غیر فلزی تقسیم بندی می شوند. مصالح فلزی مثل میلگرد، تیرآهن، پروفیل درب و پنجره، نبشی و … و مصالح غیر فلزی مثل بتن، سیمان، گچ، سنگ و … مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان به علت سختی در استحصال، ارزش بالاتر، فراوانی کمتر و … مصالح فلزی به مراتب قیمت بیشتری نسبت به مصالح غیر فلزی دارا هستند.

افزایش قیمت مصالح با توجه به افزایش قیمت سوخت

همواره شاهد این هستیم که با افزایش قیمت سوخت، به علت افزایش قیمت حمل و نقل کالا، نهایتا قیمت تمام شده کالا هم برای شعب توزیع افزایش خواهد یافت. البته این را هم باید در نظر داشت که هیچ کس منکر افزایش قیمت سوخت در سایر کشورها و حتی در کشورهای پیشرفته نمی شود، اما در کشورهای پیشرفته با نظارت خوب دولت‌ ها و وجود زیرساخت‌ های عالی برای مقابله با گران‌ فروشی، شناسایی درآمد و شفافیت در درآمد، افزایش قیمت تمام شده با افزایش نرخ سوخت همراه نخواهد شد ولی آیا در کشور ما هم همین طور فکر شده و سنجیده پیش می رویم؟!

آینده قیمت مصالح ساختمانی یا هر محصول مورد نیاز دیگری به میزان نرخ سوخت وابسته است که در کشوری مثل ایران امری طبیعی به حساب می آید و با تجربه‌ ای که در طی چند دهه به دست آمده است، حدودا تمامی افراد پیش بینی این تغییرات قیمتی را می‌ کنند. به عنوان مثال چند سال پیش و در دی ماه سال ۹۸ هم با افزایش قیمت سوخت، افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی قابل مشاهده بود و این افزایش قیمت برای مصالح فلزی بیشتر از مصالح غیر فلزی ثبت شده بود.

افزایش قیمت مصالح در بهار و تابستان به علت افزایش ساخت و ساز

در فصل بهار و تابستان با طولانی شدن روزها و تغییرات شرایط آب و هوایی، موقعیت های ساخت و سازی در حوزه مسکن بهتر می شود و بیشتر فعالان حوزه ساخت و ساز، ترجیحشان بر این است که آغاز ساخت و ساز خود را به این فصول موکول کنند، لذا با افزایش تقاضا و ثابت ماندن نرخ عرضه، طبیعی است که قیمت مصالح با افزایش روبرو شود.

حتما بخوانید : همه چیز درباره طرح مسکن ملی | صفر تا صد مسکن ملی


از طرفی با شروع سال نو و شروع فصل بهار، دولت افزایشی در حقوق کارکنان و مستمری بگیران با توجه به تورم، در نظر می گیرد و به دنبال تصویب این قانون کارفرمایان وظیفه دارند افزایش دستمزد کارگران را در دستور کار قرار دهند که این موضوع نیز می‌ تواند قیمت تمام شده ساختمان را دستخوش تغییراتی بکند و نهایتا در نیمه اول سال با رشد قیمت مصالح ساختمانی روبرو خواهیم بود. به صورت کلی هر ساله در فصل بهار و تابستان آینده قیمت مصالح ساختمانی با توجه به دو معیار نام برده تا حداقل میزان تورم افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد که این موضوع در شرایطی است که عرضه مصالح ساختمانی متناسب با تقاضا انجام شود.

کاهش قیمت مصالح با کاهش ساخت و ساز در زمستان

همان طور که پیش تر گفتیم، در فصول بهار و تابستان شاهد افزایش نرخ ساخت و ساز و به دنبال آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی به دلیل افزایش تقاضا هستیم ولی در مقابل، فصول پاییز و زمستان قرار می گیرند که به علت برودت هوا و سختی در رفت و آمد، میزان ساخت و ساز را کاهش می دهند. در این مرحله است که میزان عرضه از تقاضا سبقت گرفته و بازار مصالح ساختمانی با رکود همراه خواهد شد که البته سیاست زیادی از شرکت‌ های بزرگ برای ثابت نگه داشتن نرخ تولید، صادرات محصولات به کشورهای همسایه است. چنانچه عامل دیگری در آینده قیمت مصالح ساختمانی دخیل نشود، پیش بینی می‌ شود که با فرارسیدن فصل سرما، کاهش قیمت و یا حداقل ثابت ماندن قیمت مصالح ساختمانی در دسترس باشد.

افزایش قیمت مصالح با افزایش نرخ ارز و گرایش تولید کننده به صادرات

یکی از عوامل تأثیرگذار و حائز اهمیت در بازار داخلی مسکن و مصالح ساختمانی، نوسانات نرخ ارز به حساب می آید. این موضوع به خصوص در سالیان گذشته با رشد سریع نرخ ارز، نمودارهای صادرات مصالح ساختمانی صعودی با شیب تند و نمودارهای معامله مسکن نزولی با شیب تند را به همراه داشته است.

نرخ ارز و به خصوص دلار از چند جهت در بازار مسکن ایران تاثیرگذار بوده است که تأثیر آن در آینده قیمت مصالح ساختمانی و افزایش آن یک جبهه مقتدر بوده است. شرکت‌ های تولید کننده مصالح ساختمانی مثل سیمان، آجر، بلوک، آهن، میلگرد و … با افزایش نرخ ارز، به فکر بازارهای بین المللی به منظور دستیابی به ارز بیشتر افتادند و این موضوع موجب بر هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا شد. با افزایش تقاضا و کمبود عرضه، قیمت مصالح ساختمانی در داخل کشور افزایش پیدا می کند و از طرفی با صادرات این محصولات ارز بیشتری حاصل می شود که با توجه به افت ارزش ریال، ارزش صادرات محصولات را در برابر فروش آن‌ ها در بازار داخلی با افزایش چشم گیری روبرو خواهد شد.

افزایش قیمت مصالح متاثر از طرح اقدام ملی مسکن

بسیاری بر این باورند که این روند فزاینده افزایش قیمت مصالح ساختمانی مانعی جدی برای پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن محسوب می شود. با توجه به این موضوع که جهت ساخت هر متر مربع مسکن ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم فولاد لازم می باشد؛ این افزایش قیمت بسیار زیاد، هزینه های ساخت مسکن را شدیدا صعودی خواهد کرد و احتمال کند شدن روند پیشروی این طرح وجود خواهد داشت، در حالی که موضوع ارائه کارت مصالح ساختمانی هم مدت هاست از طرف دولت مطرح شده است ولی هنوز هیچ طرحی تثویب و اجرایی نشده است!

کاهش قیمت مصالح با توجه به افزایش تولید داخلی مصالح ساختمانی

همیشه بخش مسکن نقش حائز اهمیتی از نظر اشتغال و ضریب خوداتکایی در اقتصاد ایران ایفا کرده است، ولی با این حال در سالیان گذشته افزایش شدید قیمت مسکن، کاهش تقاضای مصرفی جامعه را به همراه داشته است و میزان تولید این بخش و به تبع آن، میزان اشتغال این بخش را با تغییراتی همراه کرده است؛ به شکلی که میزان تولید این بخش به یک سوم تقاضای مطلق رسیده است!

علت اصلی افزایش قیمت مصالح ساختمانی

این در حالی است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرده است که بیش از ۸۵ درصد نهاده های ساختمانی، تولید داخل مس باشد و از طرفی انجمن جهانی فولاد از افزایش ۱۰ درصدی تولید این محصول در کشور و وزارت صمت نیز از کاهش ۴۶ درصدی صادرات این محصول خبر داده است. با توجه به مواردی که تا به اینجا مورد بررسی قرار دادیم، این میزان افزایش قیمت مصالح ساختمانی خیلی منطقی به حساب نمی آید!

تاثیر قیمتی بازار مصالح ساختمانی از بورس ایران

بعضی نمایندگان عرضه محصولات فولادی در بازار بورس را عامل افزایش قیمت چشمگیر آن به حساب می آورند؛ در حقیقت این افراد بر این باورند که واقعی نبودن قیمت ها در بورس باعث افزایش قیمت آن خواهد شد، ولی دبیر کانون انبوه سازان معتقد است که قیمت مصالح ساختمانی طبق عرضه و تقاضا مشخص می شود و امروزه کاهش عرضه، افزایش شدید قیمت این محصولات را به همراه داشته است.

حتما بخوانید : سرمایه گذاری در بورس یا مسکن بهتر است؟


شرکت های بزرگ که توزیع فولاد را عهده دار هستند، اخیراً محصولات را در انبارها دپو کرده اند؛ این کمبود عرضه نسبت به تقاضا باعث افزایش قیمت این محصولات شده است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در پاسخ به پیشنهاد خارج کردن فولاد از بورس کالا، این طور بیان کرد که مشکل فعلی بازار فولاد ناشی از عرضه این محصول در بورس نیست و دلیل آن شفاف نبودن کارخانه های فولاد در عرضه این محصول است و همچنان این صورت مسئله است که پاک می شود و هیچ گونه پاسخ زیرساختی و درستی به این موضوع از جانب هیچ شخص یا ارگانی دیده نمی شود! در بخش بعدی آهن را به عنوان یکی از مهم ترین و پراستفاده ترین مصالح ساختمانی برای شما مثال می زنیم و مرور می کنیم که چه عواملی در قیمت آهن و نوسان قیمتی آهن تاثیرگذار است تا شما دید خوبی نسبت به این موضوع بگیرید؛

عوامل موثر بر رشد قیمت آهن

نرخ ارز : افزایش ورودی طبیعتا موجب کاهش نرخ می شود. افزایش دستوری نرخ ارز همیشه با افزایش ورودی نرخ دلار، تورم های دو رقمی را سه رقمی می کند. دلیل اربیتراژ ۳ هزار تومانی نرخ دلار سامانه با اسکناس، همین ورودی خوب دلار می باشد. لذا چنانچه روند بلند مدت ورودی دلار حفظ شود، پس از بهبود صادرات زمینی بایستی منتظر کاهش بیشتر نرخ دلار هم بود. نوسانات مقطعی نرخ دلار در بازار چندان حائز اهمیت نمی باشد و از پالس ‌های سیاسی نشات می گیرد.

سیاستهای مالی پولی : فعالان اقتصادی منتظر برنامه های پولی و مالی دولت جدید و نحوه مدیریت تورم نقدینگی هستند؛ لذا تا زمانی که ابعاد سیاست ‌های مالی دولت جدید تعیین نگردد، نمی توان ریسکی را در این خصوص متقبل شد.

نرخ جهانی کامودیتی : کل شواهد حاکی از ادامه روند افزایشی البته با سرعت کم تر است. سیاست های کنترلی چین اروپا و آمریکا و حتی سیاست حذف تعرفه ها هم چندان در کنترل اوضاع تاثیرگذار واقع نشده است.

وضع تعرفه صادراتی : این گونه است که اولویت اصلی برای تولید کنندگان فولاد تامین نیاز داخل می باشد. اول چین و حالا روسیه برای وضع تعرفه صادراتی فولاد در راستای تامین نیاز داخل اقدام کرده اند. ترکیه هم از مدت ها پیش اقدام کرده بود. البته این را هم باید در نظر داشت که ایران به علت شرایط تحریمی هنوز وضع تعرفه روی محصول را آغاز نکرده است.

سوپر حباب مسکن خودرو : بازار خودرو و بازار مسکن که مستقیما بر بازار فولاد داخلی تاثیرگذار است، به یک سوپر حباب تبدیل شده است. جریان خروج پول به این مقاصد در ماه ‌های گذشته بیشتر شده است. فروشنده های املاک زیاد و خریداران کم تر شده اند. جریان تولید مسکن در شرایط فعلی توجیه اقتصادی ندارد حالا بهتر می توانید دلیل رکود شدید بازارهای داخلی، مانند مسکن خودرو و فولاد در چند ماه گذشته را درک نمایید.


نتیجه گیری و کلام پایانی

به صورت کلی رشد حجم پول یکی از عواملی است که قادر است بر قیمت مسکن اثرگذار باشد. با افزایش تورم، مسکن بیشتر در مرکز توجه قرار خواهد گرفت، چرا که مردم و سرمایه گذاران از این طریق سعی خواهند کرد تا قدرت خرید خود را حفظ نمایند. بنابراین با افزایش تورم تقاضا برای مسکن افزایش پیدا خواهد کرد و نهایتا باعث خواهد شد قیمت مسکن بیشتر شود. در حال حاضر با رشد زیاد بافت شهری و افزایش جمعیت افراد ساکن شهر ها با پدیده ای به نام افزایش قیمت مسکن روبرو هستیم که قیمت مصالح ساختمانی در این موضوع بی تاثیر نیست؛ لذا افزایش قیمت مصالح ساختمانی امری طبیعی در افزایش قیمت مسکن به حساب می آید.

کارشناسان از رکود در بازار مسکن خبر می دهند و همچنین می گویند که با افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت مسکن نیز افزایشی خواهد شد و این موضوع کاملا بدیهی خواهد بود؛ در حال حاضر تعداد زیادی از سازنده ها به دلیل افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی دست از این کار کشیده اند و رکود عجیبی در این بازار حاکم است. به علت افزایش چشمگیری که در قیمت مصالح ساختمانی ایجاد شده است، بسیاری از سازنده ها حتی نتوانستند پروژه های پیشین خود را تمام کنند، چه برسد به این که پروژه ای جدید را آغاز نمایند!

به علت وجود ویروس کرونا و تعطیل شدن جمعی از کارخانه های تولید مصالح ساختمانی و عرضه کم این محصولات، افزایش قیمت مصالح ساختمانی در چندین ماه گذشته قابل توجیه است؛ البته این را هم باید مد نظر داشت با توجه به موارد بالا رشد و بی سابقه تورم در کشور اثر غیر قابل جبرانی بر روی قیمت مسکن و همچنین قیمت مصالح ساختمانی گذاشته است که می توان آن را مهم ترین دلیل به حساب آورد.

ما همان طور که قول داده بودیم، علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی را در این مطلب به زبان ساده مورد بررسی قرار دادیم.

همچنین اگر دوست دارید بهترین شهر برای سرمایه گذاری مسکن در ایران را همین الان بشناسید، توصیه می کنم این مقاله را حتما مطالعه کنید.

به نظر شما علت اصلی افزایش قیمت مصالح ساختمانی چیست؟

برای دوستانتان بفرستید: