راهنمای جامع دریافت وام مسکن

پیش از این درباره دریافت وام مسکن بدون سپرده توسط اوراق تسهیلات مسکن صحبت کرده ایم. اما در این مطلب می خواهیم بدانیم چگونه وام مسکن دریافت کنیم و چه مدت زمان خواهد برد؟

فرآیند اخذ وام مسکن چگونه است؟

بانک مسکن در مطلبی به این موارد به طور دقیق اشاره کرده است:

۱- گام اول دریافت وام، ارائه اسناد و مدارک لازم و مورد نیاز است. این مدارک شامل سند منزل مورد معامله، پروانه ساخت با عمر کمتر از ۲۰ سال، پایانکار، مبایعه نامه و صورتمجلس تفکیکی است. همچنین مدارک شناسایی وام گیرنده، فروشنده و ضامن نیز دیگر مدارک لازم برای تشکیل پرونده میباشد.

زمان حدودی: ۱ روز کاری

۲- گام دوم کنترل مدارک ارائه شده و اخذ استعلام های مربوطه است که توسط شعبه انجام خواهد شد. در هر صورت اگر وام گیرنده قبلا دارای چک برگشتی یا قسط معوق در سیستم بانکی بوده باشد لازم است نسبت به تعیین تکلیف بدهی یا چک برگشتی در سامانه استعلام بانک مرکزی اقدام نماید.

زمان حدودی: ۱ روز کاری

۳- گام سوم ارجاع پرونده جهت ارزیابی به کارشناس بانک خواهد بود. این در صورتی است که مدارک شما تکمیل و مشکلی در استعلام های بانک وجود نداشته باشد. کارشناس نیز ضمن بازدید از ملک ارزش حدودی ملک و عمر مفید ساختمان را در گزارش خود اعلام میکند. ارزش ملک ملاک مبلغ وام و عمر مفید ساختمان فاکتوری برای مدت زمان قسط بندی وام است.

زمان حدودی: ۷ روز کاری

۴- اگر مشتری قبلا در بورس فعالیت داشته و یا در ایام گذشته اوراق تسهیلات مسکن دریافت کرده باشد دارای کد بورسی خواهد بود. در غیر این صورت باید مشتری برای دریافت کد بورسی از طریق کارگزاری های مجاز فرابورس (لیست کارگزاری های مجاز فرایورس) اقدام کند. بدیهی است مشتریانی که تصمیم به استفاده از تسهیلات با سپرده مانند صندوق مسکن یکم یا جوانان دارند لازم به طی کردن این مرحله نیستند و پس از امتیاز گیری وام، به دفترخانه مراجعه خواهند کرد. (مرحله ۷)

زمان حدودی: ۳ روز کاری

۵- پس از دریافت کد بورسی خرید اوراق تسهیلات مسکن انجام خواهد شد. خرید اوراق با انتقال وجه به حساب کارگزاری بانک مسکن در شعب و یا کارگزاریهای مجاز دیگر صورت خواهد گرفت. آنچه در این مرحله مهم است اینست که با توجه به گزارش ارزیاب و وام مورد نیاز اوراق خریداری شود. موارد زیادی را شاهد بودم که مشتری شخصا و با توجه به مبلغ وام مورد نظر خودش اقدام به خرید اوراق کرده ولی طبق گزارش ارزیاب وی نمی توانسته آن مبلغ وام را دریافت نماید. البته در صورتی که اوراقی بیش از نیاز خریده شود برای فروش آن باید ۴ ماه صبر کرد.

زمان حدودی: ۳ روز کاری

۶- از آنجا که اوراق تسهیلات مسکن نوعی از اوراق بهادار بوده و قابل خرید و فروش است پس طبیعتاً اوراقی که برای استفاده از تسهیلات خریداری شده باید به نحوی باطل شوند تا دوباره فروخته نشود. این فرآیند یعنی ابطال اوراق و گرفتن رمز آن جهت استفاده از تسهیلات پس از خرید آن صورت میپذیرد.

زمان حدودی: ۳ روز کاری

۷- پس از ابطال اوراق خریداری شده و دریافت رمز آن می توان گفت که به پایان مراحل دریافت وام نزدیک شده ایم. در این مرحله با استفاده از رمز دریافتی اوراق قرارداد وام در سیستم تسهیلات بانک مسکن ثبت شده و قراردادها همراه با پیش نویس سند رهنی جهت ارائه به دفتر خانه آماده می شود. همانطور که در مرحله ۴ توضیح داده شد تسهیلات گیرندگان با سپرده در این مرحله پیش نویس سند رهنی خود را جهت تحویل به دفترخانه دریافت خواهند کرد.

حضور فروشنده، خریدار و ضامن در این مرحله جهت امضای قراردادها و فرمهای مربوطه لازم است.

فرمهای تهیه شده در این مرحله شامل: مبایعه نامه بانک که باید به امضای فروشنده و خریدار برسد. ۲- قرارداد تسهیلاتی که باید خریدار و ضامن انرا امضا کنند و دست اخر پیش نویس سند رهنی است که فقط توسط شعبه مهر، امضا و تایید میگردد.

پس از امضا و تکمیل فرمهای مذکور خریدار و فروشنده همراه با پیش نویس سند رهنی و چک تسهیلات که از شعبه دریافت کرده اند باید به دفترخانه مراجعه کنند.

زمان حدودی: ۷ روز کاری

۸- در گام آخر در دفترخانه سند ملک به نفع بانک رهن می شود و پس از مراجعه خریدار و فروشنده از دفترخانه، چک تسهیلات که در وجه فروشنده نوشته شده و توسط دفترخانه تائید شده قابل نقد شدن در شعبه است.

پس از ثبت سند رهنی در سیستم تسهیلات بانک مسکن، فروشنده چک خود را که معادل مبلغ تسهیلات است دریافت کرده و خریدار نیز کارت قسط خود را تحویل خواهد گرفت.

زمان حدودی: ۱ روز کاری

همان گونه که متوجه شدید میتوان مدت زمان تخمینی اخذ وام از زمان درخواست وام تا دریافت کارت قسط را بین دو تا چهار هفته دانست که بهتر است در توافقات بین خریدار و فروشنده این مدت زمان در نظر گرفته شود. البته آنچه به عنوان زمان حدودی در هر مرحله ذکر شده ممکن است در شعب مختلف و در شرایط متفاوت کمی فرق کند اما رویه کلی آن همین است.

فرآیند اخذ وام مسکن از طریق اوراق تسهیلات مسکن را به طور خلاصه میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

برای دوستانتان بفرستید:
Posts created 111

2 thoughts on “راهنمای جامع دریافت وام مسکن

  1. با سلام و احترام
    خیلی خوب بود ولی زمانها را خیلی کم در نظر گرفته اید.
    برای گرفتن یک وام که هیچ مشکل سند، ضامن و … ندارد دوماه درگیرم (فقط بخاطر بی مسئولیتی معاون اعتبار بانک در راهنمایی و پاسخگویی به متقاضیان) بجای اینکه به شما بگویند باید این چند کار را انجام دهید و بیایید ( که انجام همه آنها یک روز طول میکشد ) هر روز فقط یکی از آنها را به شما می گویند و کار را طول میدهند.

  2. سلام
    لطفا مبلغی که جهت خرید اوراق هزینه شده راهنمایی فرمایید:
    ایا بعدازاتمام مبلغ وام، اوراق به خودمان عودت داده خواهدشدویا کلا وضعیت اوراق خریداری شده توسط خودمان چه خواهدشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 15 =

مطالب مرتبط

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top