برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

خرید آپارتمان برای سرمایه گذاری مناسب است؟

خرید آپارتمان برای سرمایه گذاری می تواند گزینه بسیار خوبی به حساب آید ولی باید اصولی انجام شود و نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت نیز در این مسیر تماما رعایت شود. اما اگر به صورت کلی بخواهیم به ماهیت خرید آپارتمان برای سرمایه گذاری نگاه کنیم، متوجه می شویم که این کار می تواند برای حفظ ارزش پولمان در برابر تورم و اثرات ناشی از آن کمک کننده باشد و قدرت خرید ما را حفظ کند و حتی افزایش دهد. اگر خرید آپارتمان برای سرمایه گذاری برای شما هم مثل من جذابیت دارد، این مطلب برای شما نوشته شده است و نکات طلایی در آن گفته شده است که مطمئنم اصلا دوست ندارید آن ها را از دست بدهید.

خرید آپارتمان برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری بدون اطلاعات و دانش در هر حوزه ای با شکست و ضرر و زیان مواجه خواهد شد و ملک و آپارتمان هم از این قائله مستثنی نیست. این امکان وجود دارد که در بازار املاک و مستغلات رکود به وجود آید ولی با توجه به همین رکود کسانی را داشتیم که با سرمایه‌ گذاری در املاک بسیار سود به دست آورده اند. سرمایه گذاری روی ملک و آپارتمان حاصل سرمایه‌ گذاری صحیح، در زمان مناسب و موقعیت مناسب می باشد. البته این موضوع را باید مد نظر قرار داد که سرمایه‌ گذاری در املاک یک سرمایه‌ گذاری بلند مدت به حساب می آید، نباید به صورت کوتاه مدت روی آن فکر کنید، لذا به صبر و حوصله احتیاج دارد. همچنین باید بدانید چنانچه برای خرید ملک نقدینگی کافی در اختیار ندارید می‌ توانید روی وام‌ های بانکی و همچنین هزینه رهن خانه حساب باز کنید.

حتما بخوانید : بازار مسکن در سال ۱۴۰۰


با استفاده از وام‌ های بانکی می توانید ملک مناسبی تهیه نمایید و بازپرداخت وام بانک را با نرخ سود محاسبه شده در سال‌ های آتی بپردازید. روند تورم کشور نشان می دهد سرمایه گذاری روی ملک و حتی وام گرفتن در تمامی حالات، به خصوص در بلندمدت صرفه لازم را خواهد داشت. به این خاطر که تورم در ایران بالا می باشد، قرض گرفتن پول نقد، سرمایه گذاری و در ادامه پس دادن آن پول نقد به اضافه نرخ بهره آن نیز به صرفه است. سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن و خرید خانه ویلایی یا آپارتمان به منظور سرمایه‌ گذاری می‌ تواند انتخاب سختی باشد، ولی با درک درست از شرایط مالی و گزینه‌ های موجود در بازار می توانیم بهترین گزینه را در این بازار متناسب با شرایط و سرمایه خود انتخاب و خریداری نماییم.

خرید، تعمیر و فروش : یکی از سودده ترین روش ها در سرمایه‌ گذاری حوزه مسکن، خرید ملک در موقعیت مناسب و بازسازی آن می باشد. با توجه به رشد جمعیت، بسیاری از مناطق امکان سرمایه‌ گذاری‌ های کلان را دارند، بدین شکل که با خرید یک ملک قدیمی و صرف هزینه‌ ای برای بازسازی و تعمیرات می‌ توانید بعد از انجام این تغییرات ملک را به ارزش به مراتب بالاتری به فروش برسانید.

به این منظور شناخت کافی از موقعیت ملک حائز اهمیت خواهد بود و نیاز دارید تا اطلاعات کافی از شرایط ملک داشته باشید. به صورت معمول فروش آپارتمان یا مطابق برنامه‌ ای از پیش تعین شده رقم خواهد خورد، یا در اثر حوادث پیش بینی نشده، در هر دو صورت چنانچه پیش از خرید آپارتمان فاکتور تسهیل در فروش را مد نظر قرار دهید، در زمان فروش آپارتمان نیز به همان اندازه آسوده تر خواهید بود و روند فروش تسریع خواهد شد.

تغییر دکوراسیون داخلی جهت افزایش سود سرمایه گذاری : بازسازی و تغییر دکوراسیون داخلی یکی از روش های افراد سرمایه دار برای سرمایه گذاری پرسود محسوب می شود، چرا که بازسازی خانه، افزایش ارزش ملک را به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد به منظور خرید ملک یا آپارتمان به دکوراسیون داخلی و زیبایی خانه نگاه می کنند. بسیاری از افراد برای خرید به همین موضوع فکر می کنند، به خاطر این که اکثریت افراد از کیفیت اجرایی ساختمان اطلاع ندارند.

اطلاعات شما برای سرمایه‌ گذاری در املاک : پیش از این که برای خرید و سرمایه‌ گذاری در حوزه املاک اقدام نمایید، باید اطلاعات خود را در خصوص ملک و ساختمان بهبود ببخشید. میزان بودجه خود را مورد ارزیابی قرار دهید و موقعیت ملک‌ های مناسب را نیز ارزیابی کنید. منطقه‌ ای که در آن سرمایه‌ گذاری می‌ کنید می‌ تواند بر میزان سودآوری سرمایه‌ گذاری املاک شما موثر باشد. بنابراین خرید ملک در موقعیت های گونانگون می تواند با شرایط و حتی سوددهی متفاوتی همراه باشد.

نکات مهم برای سرمایه گذاری در بازار مسکن

بیشتر افراد به منظور خرید آپارتمان و ملک، به سراغ املاکی ها می روند، ولی مشاوران املاک هیچوقت اطلاعات درستی و واقعی در اختیارتان قرار نخواهند داد. برای پی بردن به واقعیت ها باید با کارشناسان املاک مثل مهندسان عمران و معماری با تجربه می توانید مشاوره دریافت کنید.

مواردی که می بایست برای خرید و سرمایه گذاری ملک در نظر بگیرید، شامل امکاناتی مانند مراکز خرید، مراکز درمانی، سیستم‌ های حمل و نقل و مناطق تفریحی می باشد. بسیاری از ملک ها در جایی قرار گرفته اند که به دلیل نزدیکی به یک محله خوب رشد قیمتی را بسیار سریع تجربه می کنند. اگر بخواهیم اصول کلیدی در سرمایه گذاری ملک و آپارتمان را بیان کنیم، به موارد زیر باید اشاره داشته باشیم؛

همان طور که گفتیم به منظور سرمایه گذاری در ملک و آپارتمان اصولی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید تا بتوانید سرمایه گذاری مناسب تر و سودآورتری داشته باشید. هر کدام از معیارها و اصول می تواند شما را از خاک بلند کند، ولی رعایت نکردن آن نیز می تواند به از دست دادن سرمایه شما منتهی شود، پس موارد زیر را به دقت مورد نظر قرار دهید؛

  • امتیازات هر محله را قبل از سرمایه‌ گذاری ملک در نظر بگیرید.
  • نرخ اجاره بها در هر منطقه را بسنجید و بر این اساس اقدام نمایید.
  • قیمت‌ های روز جهت ساخت و ساز در مناطق گوناگون را در نظر بگیرید.
  • نورهای ساختمان را در نظر بگیرید؛ نور می تواند خانه را بزرگ تر از واقعی نشان دهد.
  • شناخت از خیابان‌ ها و محله‌ های منطقه می‌ تواند به سرمایه‌ گذاری ملک شما کمک کننده باشد.
  • مناطقی که مستعد تحولات اجتماعی و بهبود محیط شهری هستند، گزینه‌ های به مراتب بهتری برای سرمایه گذاری هستند.
  • مناطقی که میزان جرم و جنایت در آن‌ ها بیشتر است، مناطق مناسبی برای سرمایه‌ گذاری به حساب نمی آیند، بنابراین به هیچ عنوان در مناطق بد و بدنام و نشان ملک خریداری نکنید.

خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟

خرید زمین از بسیاری جهات مناسب است ولی چنانچه شما به هر دلیلی از سرمایه‌ گذاری در زمین منصرف شدید و بنا به دلایلی مثل استفاده شخصی از واحد مسکونی قصد دارید در آپارتمان سرمایه گذاری داشته باشید، باید نسبت به این موضوع که خرید خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان اطلاعات کامل به دست آورید و تصمیم گیری نهایی را انجام دهید. در ادامه فاکتورهایی را خواهیم گفت که تصمیم گیری را برای شما ساده تر می کند ولی به صورت کلی این خود شما هستید که در نهایت باید تصمیم گیری کنید. می‌ دانیم که خانه‌های ویلایی، خانه‌ هایی هستند که می‌ توانند یک یا چند طبقه با ورودی، پارکینگ و حیاط مستقل باشند.

آپارتمان مناسب برای سرمایه گذاری

این نوع خانه‌ ها محبوبیت زیادی بین خانوارها دارند و به دلیل شرایط فضایی خوبی که دارند، همواره مورد پسند تمامی افراد است، ولی موضوع دیگری که در مورد این نوع خانه ها وجود دارد، این است که این خانه‌ ها به علت متراژ عمدتا بالایی که دارند، طبیعتا قیمت خرید بیشتری را برای خریداری می طلبد، لذا همین امر باعث شده است تا خرید و فروش آن ها مثل آپارتمان خیلی ساده نباشد. شما در زمان خرید باید قیمت بالاتری در ازای خانه‌ های ویلایی پرداخت کنید، ولی هنگامی که قصد فروش آن را دارید، به سادگی نخواهید توانست مشتری برای آن پیدا کنید.

حتما بخوانید : سرمایه گذاری در املاک | ۶ گام طلایی و کلیدی در سرمایه گذاری ملک و املاک


در واقع همین موضوع موجب خواهد شد تا چنانچه شما نیاز فوری به نقدینگی داشتید، مجبور شوید خانه را زیر قیمت بازار بفروشید. همچنین خرید خانه‌ های ویلایی بجز پرداخت پول زیاد امکان دارد هزینه‌ های دیگری را نیز برای شما به همراه داشته باشد و آن در صورتی است که خانه به بازسازی نیاز داشته باشد، از طرفی شما انتخاب دیگری به نام خرید خانه‌ های آپارتمانی را خواهید داشت که شرایط آن را در ادامه عنوان کرده ایم. خانه‌ های آپارتمانی، ساختمان‌ هایی محسوب می شوند که شامل ۳ یا تعداد بیشتری طبقه هستند که در هر طبقه چند خانوار زندگی می‌ کنند. ساختار خانه‌ های آپارتمانی بدین شکل است که بخش هایی از ساختمان مثل ورودی ساختمان، راهرو‌ها، آسانسور، پارکینگ و … بین خانوارها مشترک و به اصطلاح مشاع است.

خانه‌ های آپارتمانی به صورت معمول در متراژ بالا ساخته نمی شوند و معمولا حیاط دار نمی باشند. متراژ پایین این خانه‌ ها فضای محدودی را در اختیار ساکنان قرار می دهد. از طرفی افزایش زندگی شهرنشینی باعث شده است تا آپارتمان نشینی با سرعت و شدت بسیار بالایی افزایش یابد، چرا که با توجه به متراژ پایین این نوع خانه‌ ها، قیمت آن ها نیز به همان اندازه مناسب تر بوده و مورد استقبال بخش گسترده ای از خانوارهای شهری قرار می گیرد. سرمایه‌ گذاری در خرید آپارتمان‌ با توجه به قیمت مناسب، این امکان را برای شما به همراه خواهد داشت که هر زمان که بخواهد ملک خود را به انبوه مشتریانی که برای آن وجود دارند به فروش برساند و خواب پول نداشته باشد.

در نهایت می‌ توان گفت خانه‌ های ویلایی با توجه به قابلیت هایی که دارد، می‌ تواند برای زندگی گزینه مناسب تری به حساب آید، ولی با هدف سرمایه‌ گذاری، خانه‌ های آپارتمانی می‌ تواند گزینه مناسب تری به شمار رود. چنانچه شما سرمایه‌ گذار باهوشی باشید، با تلاش بیشتر می‌ تواند خانه‌ های ویلایی با متراژ پایین را خریداری کنید و سود بسیار خوبی از این طریق کسب کنید. همچنین چنانچه شما می خواهید با سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن از دریافت اجاره خانه درآمد کسب کنید، باز هم خانه‌ های آپارتمانی گزینه های مناسب تری محسوب می شوند، چرا که توانایی پرداخت اجاره بها خانه‌ های ویلایی از عهده هر خانواری بر نمی آید.

خرید آپارتمان بهتر است یا زمین؟

در مورد خرید زمین برای سرمایه‌ گذاری در املاک توجه به این نکته الزامی است که هدف بعدی شما پس از خرید زمین دقیقا چه می باشد. مزایای خرید کم نیست، ولی نیاز است تا بیشتر از سرمایه‌ گذاری در یک آپارتمان برای خرید آن هزینه کنید. خرید زمین‌ هایی که در مناطقی با افزایش رویه تراکم هستند، سودآوری زیادی دارد. امکان ساخت و ساز انبوه در این موقعیت‌ ها زیاد است و همین موضوع باعث می شود تا خرید زمین برای سرمایه‌ گذاری سودهای بسیار خوبی را نصیب خریداران و سرمایه گذاران کند.

در زمان خرید زمین احتیاج است تا به علاوه دقت روی متراژ زمین، به موقعیت زمین نیز توجه کافی را داشته باشید. موقعیت زمین شرایط پیش رو را برای شما ساده می کند. چنانچه موقعیت زمین شما در منطقه‌ ای با تراکم بالا باشد، امکان پیشنهاد برای ساخت و ساز از طرف فعالان ساختمانی تا حدود بسیار بالایی افزایش خواهد یافت. امروزه قیمت زمین در جنوب تهران به مراتب ارزان تر است و همین موضوع باعث شده است تا پس از ساخت و ساز سود بالایی برای سازندگان و زمین داران به ارمغان آید.

حتما بخوانید : چرا سرمایه گذاری در ملک بهترین گزینه است؟


مناطق غرب تهران نیز جزو منطقه‌ های رو به رشد محسوب می شوند و ساخت و ساز در آن ها نیز سرمایه گذاری مناسبی است و همچنین به عنوان مثال کنار دریاچه چیتگر نیز می تواند آپارتمان های بسیار خوبی داشته باشد که با هزینه هایی بسیار پایین تر از سایر مناطق تهران قادرید برای خرید و سرمایه گذاری روی آن ها اقدام کنید.

ارزان‌ سازی با توجه به استانداردهای ساخت و ساز در مناطقی که زمین ارزان تر است و رویه رشد افزایشی دارد، بهترین گزینه سرمایه‌ گذاری به حساب می آید. در این بین تقاضای ساخت و ساز روی زمین‌ های تجاری به شدت پایین است و این امکان وجود دارد که تا مدت‌ ها پیشنهادی برای ساخت ارائه نشود، از همین روی بهتر است از خرید زمین‌ های تجاری در موقعیت‌ ها خاص بپرهیزید، ولی این نکته را نیز در نظر داشته باشید که سرمایه‌ گذاری ملک در موقعیت‌ های تجاری اقدامی سودآور ولی ریسکی می باشد.

کدام ملک‌ ها برای سرمایه‌ گذاری مناسب‌ ترند؟

همان طور که گفتیم، سرمایه‌ گذاری شما بر اساس موقعیت ملک می‌ تواند مفید و سودآور باشد. ناحیه‌ ای که ملک در آن قرار دارد می‌ تواند فاقد امکانات رفاهی باشد و این موضوع بر آینده ملک اثرگذار خواهد بود. خرید آپارتمان‌ های نوساز می‌ تواند هزینه تعمیرات و بازسازی را تا حدود زیادی کاهش دهد. همچنین در زمان فروش یا اجاره دادن ملک با مشکل کمتری روبرو هستید.

حتما بخوانید : دورنمای بازار مسکن؛ رکودی بیشتر از آنچه که وجود دارد!


همچنین زیبایی ساختمان نیز می تواند اهرم بزرگی برای سهولت در اجاره دادن آپارتمان به حساب آید. آپارتمان‌ هایی که نقشه‌ های مناسبی ندارند، نورگیر نیستند و … طرفداران بسیار کم تری نسبت به سایر فایل ها دارند. به صورت کلی تمامی این موارد می توانند به سهولت فروش و اجاره آپارتمان کمک کند. در این صورت چنانچه تحت هر شرایطی خوسایتد برای فروش ملک خود اقدام کنید، می‌ توانید سرمایه خود را باز گردانید و به راحتی نقدینگی مورد نظر خود را بدون این که ملک را زیر قیمت به فروش برسانید، تامین کنید.


همان طور که ابتدای مقاله قولش را دادیم، در این مطلب راهنمای خرید آپارتمان برای سرمایه گذاری را در اختیارتان قرار دادیم.

همچنین اگر دوست دارید بدانید سرمایه گذاری در بورس ایران برای چه کسانی مناسب است فقط کافی است روی لینک سبز رنگ کلیک کنید.

به نظر شما آپارتمان مناسب برای سرمایه گذاری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برای دوستانتان بفرستید: