برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

حساب وکالتی در بورس کالا چیست؟

اگر اخبار عرضه خودرو در بورس کالا را دنبال کرده باشید، مطمئنا در مورد حساب وکالتی در بورس کالا هم چیزهایی به گوشتان خورده است. حال این که حساب وکالتی در بورس کالا چیست و چطور باید آن را افتتاح و از آن برای خرید خودرو در بورس استفاده کنید را در این مطلب برای شما توضیح داده ایم. بنابراین اگر قصد خرید خودرو در بورس کالا را دارید، بایستی درباره حساب وکالتی در بورس کالا هم اطلاع کسب کنید، چرا که لازمه خرید ماشین از بورس بدون شک افتتاح حساب وکالتی بورس کالا می باشد، پس ما تصمیم گرفتیم در این مطلب درباره ثبت حساب وکالتی در بورس کالا به شما آموزش دهیم، پس تا انتها همراه کد بورسی بمانید.

حساب وکالتی در بورس کالا

چنانچه شما هم در بازار بورس فعالیت می کنید، مطمئنا دیده اید که به منظور انجام معاملات خود و تامین مبالغ آن می بایست در ابتدای امر حساب خود را شارژ نمایید که به صورت معمول از طریق سایت کارگزاری به صفحه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پرداخت شتابی انتقال داده شده و پرداخت شما انجام می شود و این بدین معنی است که جهت شارژ حساب خود در ابتدای امر می بایست به سامانه آنلاین کارگزاری مراجعه نمایید و با استفاده از درگاه بانکی پول خود را در حساب آنلاین کارگزاری‌ خود واریز کنید تا قادر باشید برای انجام معاملات مد نظر خود اقدام کنید. از طرفی به منظور برداشت پول از حساب معاملاتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خود، به صورت معمول ۲ تا ۳ روز کاری بعد از تقاضای وجه، زمان نیاز است تا پولی که برداشت زده اید را در حساب بانکی خود دریافت کنید.

حتما بخوانید : عرضه خودروهای وارداتی در بورس


ولی روش بهینه و ساده تری هم وجود دارد برای آن دسته از عزیزانی که نمی خواهند این فرآیند را هر بار تکرار کنند؛ در حقیقت این روش شما را از انجام این مراحل بعضا طولانی معاف می کند و شما بدین وسیله قادرید برداشت وجه از حساب خود را به صورت مستقیم انجام دهید که به آن حساب وکالتی گفته می شود. حساب‌ های وکالتی در بورس کالا بسیار کاربردی و پر استفاده هستند. در بورس کالا، زمانی که طرفین معامله قصد انجام معامله و پرداخت را دارند، می بایست در ابتدای امر حساب وکالتی خود را به کارگزار بورس معرفی نمایند و انجام معامله از طریق این حساب‌ های وکالتی و اتاق پایاپای بورس کالا انجام خواهد شد. در ادامه در مورد این دسته از حساب ها بیشتر توضیح داده ایم؛

حساب وکالتی بورس کالا چیست؟

حساب وکالتی بورس کالای ایران، یک نوع حساب بانکی به حساب می آید که مشتریان می بایست به منظور واریز وجوه پیش‌ پرداخت، با مراجعه به یکی از بانک‌ های منتخب، برای راه اندازی آن ها اقدام کنند. حساب وکالتی، روشی به حساب می آید برای این که وجه لازم جهت خریدها در بورس کالا، به صورت مستقیم از حساب بانکی شما برداشت شود. به بیان دیگر، در حساب وکالتی، به بورس کالا وکالت می دهید که وجوه واریزی مشتری را مسدود کند تا بعد از انجام معامله به نام مشتری در بورس کالا، وجه مسدودی به حساب اتاق پایاپای بورس کالای ایران انتقال یابد.

حال چنانچه معامله‌ ای به نام مشتری صورت نپذیرد، وجه مسدود شده در همان روز آزاد می شود. مطابق با دستورالعمل ثبت سفارش در بورس کالا، باید همه نقل و انتقالات وجوه میان کارگزار و سرمایه گذار، از طریق انتقال بین حساب‌ های بانکی کارگزاری و سرمایه گذار انجام گردد؛ به همین خاطر هرگونه انتقال وجه از سایر روش ها غیرقانونی محسوب خواهد شد؛ لذا به زبان ساده حساب وکالتی، راهی است برای انتقال وجه پیش‌ پرداخت به حساب کارگزاری.

چه بانک‌ هایی خدمات حساب وکالتی را ارائه میدهند؟

در خصوص با بانک‌ های ارائه‌ دهنده خدمات حساب وکالتی باید گفت که تمامی بانک‌ ها این کار را انجام نمی‌ دهند و فقط بعضی از بانک ها هستند که امکان افتتاح حساب وکالتی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. امروزه بانک‌ های ملت، ملی، کشاورزی، صادرات، سامان، تجارت، رفاه کارگران، پاسارگاد، شهر و صنعت و معدن این خدمات را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

حتما بخوانید : فروش متری مسکن در بورس


به علاوه، برای ثبت سفارش جهت معرفی حساب وکالتی از طرف بانک به کارگزاری‌ ها، سامانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ای در نظر گرفته شده است که دسترسی آن متعلق به کارگزاری‌ هاست. شایان ذکر است که در این سامانه مشتریان قادرند بعد از افتتاح حساب، با مراجعه به کارگزاری و اعلام مشخصات خود، پروسه راه اندازی حساب وکالتی بورس خود را انجام دهند.

چند حساب وکالتی میتوانیم باز کنیم؟

به صورت کلی باید گفت که محدودیتی در خصوص با افتتاح حسابهای وکالتی برای مشتریان در نظر گرفته نشده است؛ بنابراین شما قادرید به تعداد تمام کارگزاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ها و بانک‌ های ارائه‌ دهنده این خدمات، حساب وکالتی مختلف داشته باشید، ولی این نکته را هم باید در نظر داشت که برای هر کارگزاری، تنها امکان معرفی یک حساب وکالتی وجود خواهد داشت. لذا تعریف بیش از یک حساب وکالتی نزد یک کارگزار برای شما امکانپذیر نخواهد بود.

به علاوه، کسانی که چک برگشتی دارند، امکان راه اندازی حساب وکالتی بورس کالا و افتتاح حساب وکالتی مشترک را نیز نخواهند داشت. البته این را هم باید در نظر داشت که نوع حساب مشتری یا حساب مبدا، بایستی از نوع پس‌ انداز یا سپرده کوتاه‌ مدت باشد و الزاما به نام فردی باشد که می خواهد برای معامله در بورس کالا اقدام کند. از طرف دیگر، حساب مقصد یا حسابی که به نام کارگزاری است و وجوه پیش پرداخت به آن واریز می شود هم بایستی حساب جاری باشد.

افتتاح حساب وکالتی بورس کالا چگونه است؟

راه اندازی این نوع از حساب برای افرادی که قصد خرید از بورس کالا یا سرمایه‌ گذاری در آن را دارند، الزامی است. به منظور افتتاح حساب وکالتی، در ابتدای امر می بایست از طریق یکی از کارگزری‌ های معتبر بورسی، کد معاملاتی بورس کالا بگیرید و در ادامه کارگزاری مورد نظر، یک معرفی نامه در اختیار شما قرار خواهد داد که باید آن را نزد یکی از بانک‌ های ارائه‌ دهنده خدمات حساب وکالتی ببرید و برای افتتاح حساب وکالتی خود اقدام کنید. در گام نهاییت و پس از افتتاح حساب مد نظر خود، بایستی آن را به کارگزاری منتخب خود معرفی نمایید. در ادامه بیشتر در مورد مراحل افتتاح این نوع از حساب ها توضیح خواهیم داد؛

اخذ معرفی نامه جهت افتتاح حساب وکالتی

به منظور افتتاح حساب وکالتی در بانک هایی که این خدمت را ارائه می دهند، متقاضی باید از طرف کارگزاری معرفی نامه دریافت کند. در واقع داشتن حساب وکالتی بورس کالا، بدون ارائه این معرفی نامه به بانک، امکان پذیر نخواهد بود. لذا بدین منظور افرادی که قصد فعالیت در بازار بورس کالا را دارند، می بایست معرفی نامه مربوط به افتتاح حساب وکالتی را از کارگزاری دریافت کرده و به بانک مدنظر خود ارائه کنند. این را هم باید در نظر داشت که پیش نیاز دریافت معرفی نامه برای افتتاح حساب وکالتی بورس کالا، داشتن کد سجام و در ادامه دریافت کد بورس بازار آتی (کالا) می باشد.

لذا متقاضیان فعالیت در بورس کالا در ابتدای امر می بایست در سامانه سجام احراز هویت کنند و در گام بعدی با مراجعه به سایت کارگزاری مدنظر خود، برای دریافت کد بورسی کالا اقدام نمایند تا در ادامه معرفی نامه مربوط به افتتاح حساب وکالتی به آن ها تعلق گیرد. بدین منظور بعد از این که متقاضی در سامانه سجام ثبت نام کرد، می بایست به سایت یکی از کارگزاری های ارائه دهنده خدمات بورس کالا مراجعه کند و فرآیند دریافت کد بورس کالا را در دستور کار خود قرار دهد.

حتما بخوانید : بیمه سهام چیست و چطور کار میکند؟


به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که سامانه مربوط به دریافت این کد، سامانه EBGO می باشد که امکان تعاملات میان کارگزاری ها و خریداران کالا و اوراق مبتنی بر کالا را به صورت آنلاین فراهم آورده است. در حقیقت این سامانه به کارگزاری های فعال در این حوزه وصل می باشد و متقاضیان با مراجعه به کارگزاری مورد نظر خود، به منظور دریافت کد بورسی کالا و اخذ معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی، به این سامانه هدایت خواهند شد. در این سامانه بعد از تکمیل اطلاعات هویتی، مالی و سایر مواردی که باید تکمیل کنید، ثبت نام برای اخذ کد بورسی کالا انجام خواهد شد و در ادامه دریافت معرفی نامه حساب وکالتی بازار فیزیکی بورس کالا امکان پذیر می شود.

در حقیقت بعد از ثبت نام در سامانه ایبگو، در گام انتهایی صفحه ای مربوط به دریافت معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی بانک های گوناگون مثل تجارت، ملت، کشاورزی و … نمایش داده می شود و لازم است متقاضی، معرفی نامه بانک مدنظر خود را اخذ کرده و با داشتن این معرفی نامه و مراجعه به همان بانک، برای افتتاح حساب وکالتی اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهد.

تایید حساب وکالتی بورس کالا

آن علاقه مندانی که می خواهند در بازار بورس کالا فعالیت کنند، بعد از احراز هویت در سامانه سجام و دریافت کد بورسی از کارگزاری مدنظر خود، با دریافت معرفی نامه از طرف کارگزاری، قادرند حساب وکالتی خود را در یکی از بانک های متولی امر، افتتاح کنند. گام بعدی جهت اتصال این حساب به کارگزاری، تایید حساب وکالتی بورس کالاست و این بدین معنی است که پس از افتتاح حساب وکالتی در بانک، می بایست شماره حساب افتتاح شده به اطلاع کارگزاری برسد تا این حساب تایید شود و امکان برداشت از آن برای شرکت در معاملات بورس کالا فراهم گردد.

بدین منظور متقاضیان باید به سایت کارگزاری مراجعه کرده و در ادامه، وارد سامانه EBGO شوند و در صفحه اصلی این سامانه، گزینه اعلام شماره حساب وکالتی را انتخاب کنند؛ در ادامه و با ورود به این قسمت، مشخصات حساب وکالتی مورد نظرتان را باید وارد کنید و در ادامه حساب به کارگزاری معرفی شده و با تایید کارگزاری، به عنوان حساب وکالتی شما شناخته خواهد شد و با عرضه کالاهایی مثل خودرو و ثبت درخواست، امکان برداشت وجه از این حساب از طرف کارگزاری و خرید کالا فراهم می شود.

فرق حساب وکالتی بورسی با حساب غیر وکالتی چیست؟

باید گفت که حساب غیر وکالتی، همان حساب نزد کارگزاری می باشد؛ چنانچه شما از این حساب برای معاملات خود استفاده نمایید، در زمان ثبت سفارش، مسدودی غیر وکالتی برای‌ شما ثبت می شود، ولی حساب وکالتی همان حسابی می باشد که با حساب کارگزاری متصل است.

در حالتی که از این شیوه در معاملات خود بهره بگیرید، در زمان ثبت سفارش، مسدودی وکالتی برای شما ثبت می شود و به بیان دیگر، در این روش وجه لازم، به صورت مستقیم و به وسیله کارگزاری در حساب‌ شما مسدود خواهد شد.

نقاط قوت حساب وکالتی

از مهم ترین مزیت های حساب وکالتی، صرفه‌ جویی و پرهیز از انجام فرایند شارژ حساب و دریافت و پرداخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های مربوط به آن می باشد. با متصل شدن حساب بانکی ما به‌ حساب کارگزاری، از واریز همیشگی به پنل کاربری برای ثبت سفارشات جدید بی نیاز خواهیم شد و با سرعت بالا و بدون احتیاج به پرداخت آنلاین، سفارشات خود را ثبت کرده و مبالغ سفارش مسقتیما از حساب کسر خواهد شد.

حساب وکالتی بورس کالا چیست

همچنین در حساب وکالتی بورس کالا به بورس وکالتی می دهید تا در زمان پرداخت مبلغ پیش‌ پرداخت معامله، وجه واریزی طرف معامله مسدود شده و با انجام و اتمام معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به نام مشتری در بورس کالا، وجه مسدود شده وی، به‌ حساب اتاق پایاپای بورس کالا انتقال یابد.

نکات مهم درباره ثبت حساب وکالتی در بورس کالا

  • این سپرده نمی‌ تواند پشتیبان سپرده دیگر شود.
  • افتتاح این سپرده به شکل مشترک امکان پذیر نخواهد بود.
  • افتتاح این سپرده برای آن دسته از کسانی که چک برگشتی دارند، ممنوع است.
  • هر مشتری باید تنها یک سپرده از نوع سپرده کوتاه‌ مدت بورس کالای ایران داشته باشد.
  • سپرده‌ ای که از طرف بورس نزد و به نام مشتری افتتاح شده، حق برداشت یا انتقال وجه ناشی از قرارداد معاملات آتی را به بورس کالا می دهد.

درباره افتتاح حساب وکالتی در کارگزاریها و بانک های معتبر، در بخش بعدی همین مقاله بیشتر توضیح داده ایم؛

۱٫ افتتاح حساب وکالتی کارگزاری آگاه

به منظور افتتاح حساب وکالتی بورس کالا در کارگزاری آگاه، متقاضیان باید از صفحه مشتریان این کارگزاری، قسمت مربوط به خدمات بورس کالا را انتخاب کنند تا به سامانه EBGO که پلتفرم معاملات بورس کالا به حساب می آید، وصل شوند. این کار به وسیله مراجعه به سایت Ebgo.ir و انتخاب قسمت لیست کارگزاری های فعال و در ادامه انتخاب کارگزاری آگاه هم قابل انجام است. متقاضیان معامله در بورس کالا، با ورود به این سامانه، باید قسمت دریافت کد آنلاین در بورس کالا را انتخاب کنند.


جهت ثبت نام سریع خودرو در بورس کالا، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛ 

ثبت نام خودروسریع و رایگان


در ادامه و با تکمیل هر یک از فرم های مربوط به اطلاعات هویتی، مالی و … دریافت کد بورس کالا در مسیر خود انجام می شود و در انتها، فرم معرفی نامه کارگزاری به بانک هایی مثل ملت، سامان و … را به شما نمایش می دهند که شما باید با انتخاب بانک دلخواه خود، فایل معرفی نامه را دریافت کنید. در گام بعدی و پس از دریافت فرم، متقاضی باید به بانکی که معرفی نامه آن را اخذ کرده است، مراجعه کند و حساب وکالتی را به شکل سپرده کوتاه ‌مدت یا پس ‌انداز راه اندازی نماید. در گام آخر هم می بایست مشخصات حساب در سامانه EBGO وارد شود و کارگزاری آگاه حساب را تایید کند تا امکان برداشت از حساب برای انجام معاملات بورس کالا فراهم گردد.

۲٫ افتتاح حساب وکالتی کارگزاری مفید

کسانی که می خواهند از طریق کارگزاری مفید در بورس کالای ایران فعالیت کنند و برای مثال خودرو سفارش دهند، بایستی در ابتدا به سایت این کارگزاری مراجعه کنند و در اداهم در صفحه اصلی این سایت، از منوی بالای صفحه، از بخش معاملات، بخش مربوط به معاملات کالا را انتخاب نمایند. در صفحه جدیدی که برای شما نمایش داده می شود، می بایست روی لینک مربوط به دریافت کد آنلاین کلیک نمایید و در ادامه وارد سامانه EBGO که به سایت کارگزاری وصل است، خواهید شد. اگر متقاضی تاکنون حساب وکالتی افتتاح نکرده اید، باید در صفحه اصلی این سامانه، دریافت آنلاین کد بورس کالا را انتخاب کنید.

حتما بخوانید : کد اختیار معامله چیست و چطور آنرا دریافت کنیم؟


با ورود این قسمت، لازم است فرم های مربوطه را تکمیل کنید و پروسه دریافت کد بورسی کالا از طریف کارگزاری مفید را انجام دهید. در انتها، فرم معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی برای بانک های گوناگون قابل دریافت است و شما با دریافت یکی از این فرم ها و مراجعه به بانک مربوطه، قادرید برای افتتاح این نوع از حساب در کارگزاری مفید اقدام کنید. بعد از افتتاح حساب هم باید مجددا وارد سایت کارگزاری مفید شوید و در سامانه ایبگو، مشخصات حساب را وارد کنید تا کارگزاری به حساب وکالتی شما متصل شود.

۳٫ افتتاح حساب وکالتی بانک ملی

به وسیله کارگزاری بانک ملی می توانید از این طریف برای فعالیت در بورس کالای ایران اقدام کنید. بدین منظور باید کد بورس کالا و حساب وکالتی متصل به کارگزاری بانک ملی داشته باشد که برای این کار می بایست در صفحه اصلی این کارگزاری به قسمت خدمات ما و در ادامه بورس کالا مراجعه کنید. در گام بعدی در صفحه مربوط به بورس کالا می بایست قسمت درخواست كد مشتریان حقیقی را انتخاب نمایید.

بدین وسیله به سامانه EBGO هدایت خواهید شد که به وسیله آن، امکان دریافت کد بورسی کالا و دریافت معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی بورسی بانک ملی وجود خواهد داشت و بدین وسیله متقاضیان، مقدمات افتتاح حساب وکالتی را در این سامانه انجام می دهند. در گام نهاییت ثبت نام برای اخذ کد بورسی کالا، فرم معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی بانک های ارائه دهنده خدمات مربوط به بورس کالا قابل رویت است و متقاضیان با دریافت این فرم و ارائه آن به بانک قادرند حساب وکالتی خود را راه اندازی کنند و در ادامه با وارد کردن مشخصات حساب در سامانه ایبگو، معامله در بازار بورس کالا از طریق حساب وکالتی امکان پذیر است.


نتیجه گیری و کلام پایانی

حساب وکالتی، راهکاری است به این منظور که وجه لازم برای خریدها در بورس کالا، به صورت مستقیم از حساب بانکی شما برداشت شود. به عبارتی در حساب وکالتی، به بورس کالا وکالت می دهید وجوه واریزی مشتری را مسدود نماید تا پس از انجام معامله به نام مشتری در بورس کالا، وجه مسدودی به حساب اتاق پایاپای بورس کالای ایران انتقال یابد.

نوع حساب مشتری یا حساب مبدا، می بایست از نوع پس‌ انداز یا سپرده کوتاه‌ مدت باشد و الزاما به نام فرد متقاضی باشد که قصد معامله در بورس کالا را دارد. از طرف دیگر حسابی که به نام کارگزاری است و وجوه پیش پرداخت به آن واریز می‌ شود هم می بایست حساب جاری باشد. در نظر داشته باشید که منظور از حساب وکالتی حسابی است که به حساب کارگزاری اتصال می یابد. بدین وسیله شما به کارگزاری وکالت می‌ دهید تا مبلغ لازم برای سفارشات را به صورت مستقیم در حساب‌ خود مسدود کند و دیگر احتیاجی به شارژ حساب معاملاتی خود نداشته باشید.

حسابهای وکالتی بورسی مشتریان را قادر می سازد که بدون انجام پروسه پرداخت پول، مبلغ سفارشات به صورت مستقیم از حساب وکالتی معرفی شده مشتری، به وسیله کارگزاری کسر گردد. به منظور استفاده از این نوع از حساب باید درخواست خود را به شعب کارگزاری منتخب خود ارائه دهید و فرم‌ های مورد نیاز را نزد بانک ببرید. بعد از انجام عملیات در بانک، به پذیرش شعب کارگزاری مراجعه کنید و نهایتا حساب‌ خود را به حساب کارگزاری وصل فرمایید.

همان طور که در ابتدای مطلب قول دادیم، در این مطلب همه چیز درباره حساب وکالتی در بورس کالا را به زبان ساده خدمت شما عزیزان توضیح دادیم.  

همچنین اگر دوست دارید آموزش صفر تا صد بازار سرمایه را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید، همین الان این روی لینک مورد نظر کلیک کنید تا زندگی مالی شما متحول شود!!!

اگر برای افتتاح این نوع از حساب ها در کارگزاری های مختلف و بانک های گوناگون، با ابهام و یا سوالی روبرو هستید، حتما در بخش دیدگاه ها بنویسید تا پاسخ دهیم.

برای دوستانتان بفرستید: