برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بهترین کسب و کار در سال ۱۴۰۰ در ایران

بهترین کسب و کار در سال ۱۴۰۰ رو میشناسی؟ کسب و کارهای زیادی در زمان کرونا با مشکل مواجه شده اند و بعضی از کسب و کارها هم با وجود کرونا رونق یافتند! در سال جدید که کرونا همچنان وجود دارد، انتخابات کشور را در پیش داریم، چاپ پول در دستور کار دولت است و تورم بسیاری در راه است و بسیاری موارد دیگر، می خواهیم ببینیم بهترین کسب و کار در سال ۱۴۰۰ کدام کسب و کار می تواند باشد، از همین روی در این مطلب ۱۰ مورد از بهترین کسب و کار در سال ۱۴۰۰ در ایران را پیش بینی و عنوان کرده ایم و همین طور در خصوص هر یک توضیحات مختصری ارائه کرده ایم تا دید شما نسبت به آن ها باز شود و بتوانید نسبت به روند درآمدزایی هر کدام از آن ها فکر کنید.

بهترین کسب و کار در سال ۱۴۰۰

وضعیت اقتصادی کشور به هیچ وجه در شرایط خوبی قرار نداد و خب این البته خبر تازه ای نیست! در شرایط فعلی هر شغلی با خطر رکود و کم درآمدی و در درجه بدتر با احتمال ورشکستگی روبرو است. ولی چنانچه کمی تیزبین باشید، در همین شرایط اقتصادی نیز می توان مشاغلی را شناسایی و روی آن ها سرمایه گذاری کرد که آینده مالی بسیار خوبی در آینده خواهند داشت و در بلندمدت ریسک کم تری برای شما خواهند داشت. در ادامه و با معرفی ۱۰ مورد از بهترین مشاغل سال ۱۴۰۰ با سایت کد بورسی همراه باشید.

۱) سرمایه گذاری در بازار بورس

البته که نمی توان به صورت قطع سرمایه گذاری در بازار بورس ایران را به عنوان یک شغل پردآمد در تمام زمان و یا اصلا به عنوان یک شغل به حساب آورد، ولی به واقع بورس هم می تواند یک منبع درآمد مناسب و ثابت برای شما باشد. بورس تا همین ۱ یا ۲ سال اخیر خیلی شناخته شده نبود، ولی در این مدت زمانی که از هجوم مردم به بورس گذشت، به واسطه تبلیغات و حرف و حدیث های فراوان، حوزه سرمایه گذاری در بازار سهام با رشد و رونق قابل توجهی روبرو شده و افراد بسیاری به سمت آن کشیده شدند.

در گذشته عموم افراد از سر بی اطلاعی یا شاید بی میلی به سرمایه گذاری پول خود در بانک با سود تضمینی رو می آوردند. هرچند تضمینی بودن این سود یک آیتم مثبت به شمار می رود، ولی حاشیه سود بسیار کم سرمایه گذاری در بانک کمی ناامید کننده است. در این خصوص لازمه سرمایه گذاری بیش از هرچیز، آگاهی و سواد کافی از آن حوزه سرمایه گذاری است. بورس اوراق بهادار، بورس کالا، بورس سکه و ارز آینده روشنی را دارد و در همین ۵ سال گذشته بورس ایران رشد بالا ۲۰۰ درصد را تجربه کرده که شاید این موضوع به دید سرمایه گذارانی که اخیرا در بازار بورس متحمل ضرر شده اند، نیاید.

۲) سرمایه گذاری و نوسانگیری از رمزارزها

معامله گران نوسانگیر قصد دارند از نوسانات قیمت در راستای کسب سود استفاده نمایند، حال ممکن است این نوسانات از چند روز تا چند هفته اتفاق افتد، به همین خاطر معامله گران نوسانگیر مدت بیشتری نسبت به معامله گران روزانه موقعیت کسب سود را دارند و به مراتب زمان بیشتری را نیز برای انجام معاملات و نوسانگیری ارزهای دیجیتال باید صرف کنند. معامله گران نوسانگیر به صورت معمول از تجزیه و تحلیل تکنیکال برای ایجاد ایده‌ های تجاری استفاده می کنند. بعضی از مرسوم ‌ترین شاخص ‌های مورد استفاده معامله گران نوسانگیر، میانگین ‌های متحرک، شاخص مقاومت نسبی، باندهای بولینگر و فیبوناچی در تحلیل تکنیکال هستند.


در صورتی که تمایل دارید در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … سرمایه گذاری امن کنید و از امتیاز ۱۰ درصد تخفیف کارمزد در معاملات رمزارزها بهره مند شوید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛

ثبت نام رایگانسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


معمولا تریدرهای ارز دیجیتال به نمودارهای میان مدت و بلندمدت نگاه می ‌کنند، شما دلیل آن ها را می دانید؟ روند صعودی یا نزولی قوی در یک بازه زمانی بلند مدت ایجاد می شود، اما آن‌ ها همچنین ممکن است به چارچوب ‌های زمانی روزانه مانند نمودار ۱ ساعته، ۴ ساعته، ۱۲ ساعته نگاه کنند تا به دنبال نقاط ورود و خروج خاص باشند، ولی با این حال مهم ترین چارچوب زمانی برای معاملات نوسانگیر، نمودار روزانه به حساب می آید. حتی در این صورت، استراتژی ‌های معاملاتی و سرمایه گذاری می ‌توانند تفاوت بسیاری بین معامله گران گوناگون داشته باشند. توجه به این نکته الزامی است که آنچه در این بخش مورد بررسی قرار دادیم تنها شماتیک کلی کار نوسانگیری در بازارهای مالی بود و اگر در این خصوص حرفه ای نباشیم، قطعا کار برای ما سخت خواهد بود.

۳) برنامه نویسی و سایر مشاغل حوزه IT

در حالت عادی هم دنیای مدرن به سرعت به سمت آن چیزی که ما آنرا با نام عصر اطلاعات میشناسیم در حرکت بود که ناگهان ویروس کرونا در دنیا پیدا شد. می پرسید این چه ربطی به هم دارد؟ باید بگویم ربط آن زیاد است؛ طی دوران اخیر و با خانه نشین شدن افراد، بسیاری از مشاغل رایج و فیزیکی و به عبارت بهتر بازاری راکد شد. دلیل آن هم واضح است، ویروس جدید اجازه نمیداد کسی به سرکار برود. در این بین ولی خانه نشینی یک مزیت مهم داشت و آن رونق گرفتن بازار مشاغل آنلاین بود که از قضا در ایران تا حد زیادی ناشناخته و مغفول بوده است. طی دوران اخیر نه تنها آموزش آنلاین شد که حتی بسیاری از مشاغل حضوری و بازاری نیز به آنلاین شدن و انجام فعالیت ها در بستر وب و اپلیکیشن روی آوردند.

ایده کسب و کار 1400

با این شرایط و با جلب توجه سرمایه ها به بازار آنلاین، این طبیعی است که حوزه آنلاین بیش از قبل مورد توجه قرار گیرد و به یکی از پولسازترین مشاغل ایران تبدیل شود. تا همین چندی پیش از کرونا هم چنانچه فهرست مشاغل پردرآمد را نگاه می کردید، متوجه می شدید که کسب و کارهای اینترنتی در صدر مجلس درآمدزایی قرار دارند. این امر در کشور ما آنجا جالب تر می شود که این حوزه هنوز بسیار جای کار دارد و می تواند پیشرفت های بسیار زیادی را به خود ببیند. البته که شرط وجود سرمایه نیز وجود دارد، لذا در فهرست بهترین شغل های سال ۱۴۰۰ مطمئنا باید به روند سلطه مشاغل آنلاین بر بازار مشاغل سودآور اشاره داشته باشیم. از جمله پولسازترین شغل های ایران در این حوزه میتوان به برنامه نویسی، ساخت اپلیکیشن، راه اندازی وبسایت و مواردی اینچنینی اشاره کرد.

۴) تولید محتوا در ابعاد مختلف

تولید محتوا یعنی نوشتن مطلب، مقاله، درست کردن ویدئو یا پادکست و … برای شبکه های اجتماعی یا سایت ها. این شغل یکی از شغل های پردرآمد به حساب می آید، به این خاطر که برای فعالیت در آن به سرمایه گذاری نیاز ندارید و اگر اندکی مهارت نوشتن و خلاقیت داشته باشید، به سادگی قادرید در این حوزه فعالیت سودآوری را تجربه کنید. همین طور در نظر داشته باشید که مهارت تایپ و آشنایی با زبان انگلیسی نیز می تواند در این مسیر شما را کمک کند. جالب است بدانید که برای ورود به این حوزه کافی است در سایت های کاریابی کلمه تولید محتوا را سرچ کنید تا فرصت های شغلی خوبی را ملاحظه کنید. همچنین امکان این را دارید که در جایی به صورت حضوری یا دورکاری استخدام شوید و یا در سایت های فریلنسری نیز میتوانید بصورت پروژه ای به کسب درآمد بپردازید.

حتما بخوانید : بهترین سرمایه گذاری برای حفظ ارزش پول در ایران برای سال ۱۴۰۰


از مزایای این شغل این است که هر چقدر بهتر و بیشتر تلاش کنید، بازخورد بهتری را دریافت خواهید کرد، به این خاطر که بسیاری از کارفرمایان این حوزه مبلغ دستمزد یک مطلب را به صورت کلمه ای محاسبه میکنند! در مورد محتوای گرافیکی نیز به همین صورت می توانید فعالیت داشته باشید و تنها باید کمی خلاقیت و مهارت کار کردن با نرم افزار های تولید ویدئو را داشته باشید.

۵) تدریس آنلاین و برگزاری وبینار

یکی مورد دیگر از بهترین شغل های سال ۱۴۰۰ که پرسود و بسیار پر درآمد است، برگذار کردن سمینار‌ها و کلاس ‌های مجازی است. همان طور که مشخص است با حظور کرونا، تقاضا برای مدرسان اینترنتی با افزایش چشمگیری مواجه شده است، چنانچه شما در زمینه ‌ای تخصص دارید، این امکان را دارید که به یک معلم مجازی و مدرس اینترنتی تبدیل شوید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که در زمینه‌ کاری و شغلی خود حرفه ‌ای باشید، به عنوان مثال چنانچه در زمینه‌ کسب و کار اینترنتی فعالیت می‌ کنید، می ‌توانید با برگزاری یک وبینار مجازی به در‌‌آمد میلیونی دست پیدا کنید.

۶) راه اندازی فروشگاه آنلاین

شغل های پولساز در سال ۱۴۰۰ که شما میتوانید در آن فعالیت کنید، راه اندازی یک فروشگاه آنلاین است. فروشگاه های آنلاین در حال حاضر بیشتر از قبل مورد توجه و محبوبیت مردم قرار گرفته اند، به صورتی که می توان گفت ۵۰ درصد از خرید مردم از این فروشگاه ها است. در هر زمینه ای که علاقه مندید یا کسب کار داشته اید آغاز کنید. چنانچه پیش از دوران کرونا مغازه لباس فروشی داشته اید و حالا بخاطر وجود شرایط بیماری مشتریان شما کم شده اند، می توانید فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی نمایید.

در این راستا یا باید دانش طراحی سایت و ادمینی را داشته باشید و یا با در نظر گرفتن هزینه ای یک نفر را برای این کار استخدام نمایید. می توانید سایت طراحی نمایید یا یک پیج بیزینسی در اینستاگرام راه اندازی کنید. با استفاده از این روش می توانید بعد از گذشت مدتی از شروع کار، انتظار درآمد خوبی را از فروشگاه تان داشته باشید. سایت فروشگاهی دیجی کالا یکی از همین فروشگاه های آنلاین است که از چند سال پیش فعالیت خود را در زمینه لوازم دیجیتال شروع کرد و در حال حاضر به صورت متوسط، روزی یک تا چند میلیارد تومان درآمد دارد!

۷) جراح زیبایی و سایر مشاغل پزشکی

هنوز هم پزشکی و زیرشاخه های نه چندان غیرضروری آن می توانند از پولسازترین شغل های ایران به شمار روند. جراحی زیبایی یکی از این زیرشاخه های محبوب است که هنوز هم حاشیه سود بالایی در هر جراحی را برای شما تضمین می کند. لذا باید از این رسته به عنوان یکی از بهترین شغل ها از لحاظ سودآوری برای سال ۱۴۰۰ یاد کنیم. البته این در شرایطی صدق می کند که شما میلی به درس خواندن داشته باشید. به عنوان مثال قیمت عمل زیبایی بینی در بازار متخصصان این جراحی متفاوت می باشد.

حتما بخوانید : کسب درآمد ارزی – ۱۱ مدل از بهترین راهکارها و روش ها


این امکان وجود دارد که شما جراح گمنامی را پیدا کنید که با ۱ میلیون تومان هم دماغ شما را جراحی کند ولی در بازار حرفه ای ها قیمت ها بسیار بالاتر از این ارقام است. معمولا جراحان از اساس دو روز در هفته به اتاق عمل سر میزنند و همین دو روز خرج ماهیانه زندگی ۴ یا ۵ کارگر را به دست می آورند. سایر روزها نیز یک جراح زیبایی در مطب و به ویزیت عمل شده ها یا مراجعان جدید اختصاص می دهند. علاوه بر این در هر روز مختص جراحی یک جراح میتواند ۴ الی ۵ جراحی را انجام دهد. به طور میانگین یعنی هفته ای ۱۶ تا ۲۰ نفر.

این ارقام را که ضربدر ماه های سال و قیمت جراحی به وسیله جراحان حرفه ای کنید، ارقام حدودی درآمد یک جراح زیبایی را محاسبه خواهید کرد. فراتر از این ها دیگر مشاغل حوزه پزشکی از پزشکی عمومی تا دندان پزشکی نیز میتواند درآمد بسیار بالایی را برای شما به ارمغان بیاورند. به علاوه که همواره می توانید روی توریسم درمانی حساب کنید! بله، توریسم درمانی! به دلیل پایین بودن هزینه‌ های درمانی، به ویژه دندانپزشکی و جراحی زیبایی در ایران، از کشورهای گوناگونی برای انجام عمل ‌های زیبایی به ایران سفر می ‌کنند و همین امر موجب می شود تا صنعت توریسم درمانی ایجاد شود و گسترش یابد.

۸) گردشگری و مشاغل تفریحی

چنانچه بازهم بخواهیم به یک حوزه کم تر کارشده اشاره کنیم، باید بی تردید به حوزه گردشگری اشاره داشته باشیم. گردشگری و مشاغل مرتبط با آن مثل تورلیدری، مترجمی و یا حتی هتلداری و گرداندن اماکن تفریحی در ایران صنعتی به شدت ضعیف است و این در حالی است که بنابر آمارهای رسمی پتانسیل درآمدی بسیار خوبی در این حوزه دیده می شود. وضعیت اقلیمی کشور ما خوشبختانه جذابیت های طبیعی زیادی برای آن به همراه دارد. در واقع هم میتوانید از یک طبیعت سرشاز از حس زندگانی و سرسبزی در شمال بهره مند شوید، هم سری به دامنه های زیبای زاگرس بزنید و هم از جذابیت کویرهای مرکزی ایران استفاده نمایید.

فراتر از این ها، چنانچه تاریخ و تمدن ۷ هزار ساله، هیچ تاثیر مثبتی در اخلاقیات و فرهنگ حال نداشته، حداقل آنقدر از خود آثار تاریخی و بناهای مهم به جا گذاشته که بتواند ایران را به یک مقصد عمده گردشگری تاریخی بدل کند. فهرست آثار ثبت یونسکو از این جهت مهم است که سایر کشورها برای این فهرست اهمیت بسیاری قائلند و این طبیعی است که با تکیه بر این فهرست به تعیین مقصد گذران اوقات فراغت خود بیندیشند. همین فهرست در رونق صنعت گردشگری در کشورهایی مثل فرانسه، اسپانیا و حتی چین بی اثر نبوده است و این در حالی است که جاذبه های تاریخی و فرهنگی ایران کم از ملل نام برده ندارد و فقط کمی همت و سرمایه گذاری و پشتوانه میخواهد تا به یکی از بهترین شغل های ۱۴۰۰ در ایران بدل شود.

۹) وکالت و مشاغل حقوقی

همیشه به عنوان یکی از پولسازترین شغل های ایران می بایست وکالت را برشمرد. این مورد البته نیاز به تحصیل آکادمیک و کسب مدرک دارد ولی در صورت موفقیت شما به زحمتش می ارزد و میتواند موقعیت اقتصادی خوبی نصییب شما کند. به صورت خاص وکلای خانواده در ایران بازار پرسودی دارند! خب علت آن هم که باید مشخص باشد، آنقدر وضعیت خانواده های ایرانی گل و بلبل است و آمار طلاق جالب توجه که طبیعی است وکلای خانواده وقت سر خاراندن نداشته باشند. آن هم با این مهریه های سنگین که بریده می شود و وکلا اغلب درصدی از مهریه را به عنوان حق الوکاله تعیین می کنند. فراتر از این از اساس مشاغل مرتبط با حوزه حقوقی و وکالت از موقعیت شغلی و درآمدی خوبی برخوردارند و از بهترین شغل های ۲۰۲۱ نیز به حساب می آیند.

۱۰) خدمات زیبایی و سلامت

مد و زیبایی همیشه از صنعت های مورد توجه عموم مردم بوده و هست. خدمات زیبایی در حال حاضر بیشتر از دیروز مورد توجه عموم قرار گرفته اند و هر روز نیز در حال افزایش است. خدمات زیبایی را میتوان به دسته های گوناگونی تقسیم کرد همانند؛ خدمات زیبایی پوست مثل پاکسازی صورت، زیبایی مو مانند کوتاهی رنگ کردن یا کراتینه کردن، ناخن مانند کاشت یا مانیکور و … که هر کدام برای خود بازاری مجزا دارد. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی گستره خدمات زیبایی نیز گسترش پیدا کرده است.

حتما بخوانید : بهترین سرمایه گذاری در ده سال اینده برای ایرانیان چیست؟


از آنجایی که عموم مردم به زیبایی و ظاهر خود اهمیت زیادی میدهند این زمینه میتواند بسیار پولساز باشد بخصوص وقتی که در یکی از شاخه های آن تخصص داشته و به شهرت برسید. همین حالا اگر سری به اینستاگرام بزنید، بیوتی سالن های بسیاری را پیدا خواهید کرد که فعالیت خوبی دارند و درآمدهای بالایی نیز از این طریق کسب می کنند. علاوه بر این شما اگر زمینه خدمات آرایشی و زیبایی تبحر دارید، می توانید محتوای آموزشی در این زمینه تهیه کنید و در صفحه اینستاگرام خود و یا سایت دیگران به اشتراک بگذارید تا به این صورت مخاطبان بیشتری پیدا کنید و همین طور کسب درآمد کنید.


همان طور که در ابتدای مطلب عنوان کرده بودیم، ۱۰ مورد از بهترین کسب و کار در سال ۱۴۰۰ را معرفی کردیم و توضیح دادیم.

همچنین اگر دوست دارد بدانید بهترین بازار سرمایه گذاری در حال حاضر کدام بازار است این مطلب راهنما را مطالعه کنید.

از نظر شما بهترین کسب و کار در سال ۱۴۰۰ چه خواهد بود؟

برای دوستانتان بفرستید: