برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

افزایش سقف وام مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن

با افزایش شدید قیمت ملک، شورای پول و اعتبار سر انجام بعد چهار سال، سقف تسهیلات مسکن را افزایش داد. میزان تغییرات سقف انواع تسهیلات و هم چنین اقساط این تسهیلات در جداول فوق نمایش داده شده است.

جدول افزایش سقف وام

در این مطلب سعی داریم تا افزایش سقف وام مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن را بررسی نماییم.

اثر تغییر سقف تسهیلات بر بازار مسکن چگونه خواهد بود؟

تهران

میانگین قیمت مسکن برای هر متر مربع ۱۲٫۵ میلیون تومان است از این رو اگر فرض کنیم تسهیلات گیرندگان از سقف تسهیلات استفاده کنند در حالت انفرادی ۱۱ متر مربع و در حالت زوجین ۲۰ متر مربع از قیمت خانه توسط این وام قابل پوشش می باشد. همانطور که مشخص است قدرت خرید مسکن به وسیله وام جدید در تهران بسیار ضعیف است. از این رو انتظار می رود این نوع وام صرف خرید خانه های حدود ۵۰ متر مربعی و قدیمی شود. و عملاً افزایش سقف وام مسکن تاثیر خاصی بر بازار تهران نخواهد گذاشت.

مراکز استان ها و شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت

میانگین قیمت مسکن برای هر متر مربع ۲ میلیون تومان است. پوشش متراژی وام در حالت انفرادی ۶۰ متر مربع و در حالت زوجین ۱۰۰ متر مربع خواهد بود. از این رو در شهر های بزرگ خرید آپارتمان های ۱۰۰ متر مربع و حتی بالاتر رونق خواهد داشت.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید:

شهرهای کوچک با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر و کمتر

میانگین قیمت مسکن برای هر متر مربع ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. میزان پوشش وام پرداختی در شهرهای کوچک در حالت انفرادی ۷۷ و در حالت زوجین ۱۲۰مترمربع است. در این شهرها میزان اقساط پایین و قدرت خرید بالای وام ها سبب خواهد شد، خرید خانه‌های بزرگ‌تر از ۱۲۰ مترمربع با این وام رونق بگیرد. با توجه به اینکه این وام‌ها نباید بیش از ۸۰ درصد از ارزش ملک را پوشش دهد، طبعا زوجین به خرید خانه‌های بزرگ‌تر از ۱۲۰ مترمربع که با مبلغ وام قابل خرید است، روی خواهند آورد.

نتیجه گیری

تسهیلات جدید باعث رونق در خرید خانه ها با متراژ پایین و قدیمی در تهران،خانه های بالای ۱۰۰ متر در شهرهای بزرگ و خانه های بالای ۱۲۰ متر در شهر های کوچک خواهد شد.

نویسنده: آدنا طروسیان

هر سوالی در رابطه با بازار مسکن و ملک دارید در بخش نظرات از ما بپرسید!

برای دوستانتان بفرستید: