سرمایه گذاری, کاربردی, مسکن

افزایش سقف وام مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن

با افزایش شدید قیمت ملک، شورای پول و اعتبار سر انجام بعد چهار سال، سقف تسهیلات مسکن را افزایش داد. میزان تغییرات سقف انواع تسهیلات و هم چنین اقساط این تسهیلات در جداول فوق نمایش داده شده است.

جدول افزایش سقف وام

در این مطلب سعی داریم تا افزایش سقف وام مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن را بررسی نماییم.

اثر تغییر سقف تسهیلات بر بازار مسکن چگونه خواهد بود؟

تهران

میانگین قیمت مسکن برای هر متر مربع 12.5 میلیون تومان است از این رو اگر فرض کنیم تسهیلات گیرندگان از سقف تسهیلات استفاده کنند در حالت انفرادی 11 متر مربع و در حالت زوجین 20 متر مربع از قیمت خانه توسط این وام قابل پوشش می باشد. همانطور که مشخص است قدرت خرید مسکن به وسیله وام جدید در تهران بسیار ضعیف است. از این رو انتظار می رود این نوع وام صرف خرید خانه های حدود 50 متر مربعی و قدیمی شود. و عملاً افزایش سقف وام مسکن تاثیر خاصی بر بازار تهران نخواهد گذاشت.

مراکز استان ها و شهر های بالای 200 هزار نفر جمعیت

میانگین قیمت مسکن برای هر متر مربع 2 میلیون تومان است. پوشش متراژی وام در حالت انفرادی 60 متر مربع و در حالت زوجین 100 متر مربع خواهد بود. از این رو در شهر های بزرگ خرید آپارتمان های 100 متر مربع و حتی بالاتر رونق خواهد داشت.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید:

شهرهای کوچک با جمعیت 200 هزار نفر و کمتر

میانگین قیمت مسکن برای هر متر مربع 1 میلیون و 300 هزار تومان است. میزان پوشش وام پرداختی در شهرهای کوچک در حالت انفرادی ۷۷ و در حالت زوجین ۱۲۰مترمربع است. در این شهرها میزان اقساط پایین و قدرت خرید بالای وام ها سبب خواهد شد، خرید خانه‌های بزرگ‌تر از ۱۲۰ مترمربع با این وام رونق بگیرد. با توجه به اینکه این وام‌ها نباید بیش از ۸۰ درصد از ارزش ملک را پوشش دهد، طبعا زوجین به خرید خانه‌های بزرگ‌تر از ۱۲۰ مترمربع که با مبلغ وام قابل خرید است، روی خواهند آورد.

نتیجه گیری

تسهیلات جدید باعث رونق در خرید خانه ها با متراژ پایین و قدیمی در تهران،خانه های بالای 100 متر در شهرهای بزرگ و خانه های بالای 120 متر در شهر های کوچک خواهد شد.

نویسنده: آدنا طروسیان

هر سوالی در رابطه با بازار مسکن و ملک دارید در بخش نظرات از ما بپرسید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − نه =