برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

استیک ارز دیجیتال چیست و چقدر سود دارد؟

آیا میدانید استیک ارز دیجیتال چیست و چقدر سود برایتان به همراه دارد؟ اصطلاح استیک در ارز دیجیتال به زبان ساده یعنی این که شما ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را برای مدتی مشخص در اختیار سایرین قرار دهید و دارایی شما در آن چند روز قفل شود و در ادامه دارایی شما آزاد خواهد شد و سودی برای این چند روز به دست خواهید آورد. البته استیک ارز دیجیتال معایبی هم دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم. در این مطلب علاوه بر این که می گوییم منظور از استیک در ارز دیجیتال چیست ، به این نیز خواهیم پرداخت که بهترین ارز برای استیک کدام است و استیک شدن رمز ارز برای چه رمزارزهایی با چه مقدار سودی همراه خواهد بود.

استیک ارز دیجیتال

استیکینگ رمزارزها را می بایست روشی جایگزین برای فرآیند استخراج، با مصرف منابع پردازشی و برق بسیار کمتر به حساب آورد. یکی از اصلی ترین مزایای استیک کردن در قیاس با ماینینگ امکان ورود با سرمایه‌ های به مراتب کم تر است؛ بدون احتیاج به پرداخت هزینه‌ های گزاف راه‌ اندازی یک ریگ ماینینگ و همچنین مصرف برق زیاد، رمزارز کسب کنید. البته این را هم باید گفت که نباید و نمی‌ توان از دردسرهای راه‌ اندازی و نگهداری دستگاه‌ های استخراج‌ کننده، همراه هزینه‌ های جانبی بسیار آن ها، چشم‌ پوشی کرد. به لطف استیکینگ این مشکلات تا حدود زیادی برطرف شده است.

زمانی که برای استیک کردن یک رمزارز اقدام می کنید، در حقیقت به یک نود در شبکه آن تبدیل خواهید شد و به بررسی تراکنش‌ ها و اضافه کردن بلاک‌ های جدید به بلاکچین خواهید پرداخت، همان‌ کاری که دستگاه‌ های ماینر در شبکه کوین‌ هایی مانند بیت کوین و اتریوم انجام می‌ دهند! البته در استیکینگ گره‌ ها به جای ماینر، ولیدیتور نام دارند. امکان استیکینگ، تبدیل شدن به یک نود و دریافت پاداش فعالیت به عنوان یک نود اعتبارسنج در شبکه تمامی ارزهای دیجیتال امکان پذیر نیست، از همین روی پیشنهاد می کنیم پیش از هر گونه اقدام هیجانی، ابتدا اطلاعات خود را در این خصوص تکمیل نمایید.


در صورتی که تمایل دارید در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … سرمایه گذاری امن کنید و از امتیاز ۱۰ درصد تخفیف کارمزد در معاملات رمزارزها بهره مند شوید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛

ثبت نام رایگانسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


برای مثال امکان دارد به قصد استیک کردن، برای خرید بیت کوین اقدام نمایید و این در حالی باشد که به خاطر نوع الگوریتم اجماع شبکه این ارز دیجیتال، استیک کردن آن قابل انجام نیست. در ابتدا باید گفت که اصطلاح استیک در ارز دیجیتال بسیار ساده است؛ استیکینگ رمز ارز برابر است با خرید یک رمز ارز و نگهداری آن در یک کیف پول است؛ به همین راحتی. در حقیقت این فرآیند شامل نگهداری وجوه در یک کیف پول ارز دیجیتال با هدف پشتیبانی از امنیت و عملیات شبکه بلاکچین است. به بیان ساده تر استیک کردن عمل قفل کردن یک رمزارز برای دریافت پاداش است. به منظور درک بهتر، به نحوه سپرده‌ گذاری در بانک‌ های سنتی فکر کنید.

در واقع در یک قرارداد این چنینی، مبلغی در یک حساب واریز و ماهیانه سود به دست خواهید آورد. البته، اصل پول برای مدتی معین از دسترس خارج خواهد شد. چنانچه با نحوه استخراج بیت کوین، استخراج اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال آشنایی کافی داشته باشید، قدر آسودگی درآمدزایی با استیکینگ را بیشتر می دانید! اکثر اوقات می توان رمزارزهای مورد نظر را به سادگی از داخل خود کیف پول نظیر تراست والت استیک نمود. از طرف دیگر صرافی‌ های دیجیتالی بسیاری نیز خدمات استیکینگ را در اختیار کاربرانشان قرار می دهند؛ لذا کافی است دارایی خود را داخل والت یا صرافی نگهداری نمایید. با این کار شبیه یک ماینر بیت کوین یا اتریوم، به اضافه دریافت جایزه به پایداری آن شبکه بلاک چین هم کمک می کنید.

اصطلاح استیک در ارز دیجیتال به چه معناست؟

استیکینگ در واقع به معنی دریافت سود به خاطر نگهداری یک رمزارز در مکانی مشخص مثل یک کیف پول یا حساب کاربری‌ یک صرافی می باشد. جالب است بدانید که برای استیک ارز دیجیتال دو روش پیش روی شماست؛ روش اول نگهداری در کیف پول یا همان والت دیجیتال است که این روش به استیکینگ سرد معروف است. دومین روش نیز استیک کردن در دل یک صرافی ارز دیجیتا می باشد که این روش به دو صورت قفل شده و انعطاف پذیر انجام می پذیرد و در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

حتما بخوانید : ارزهای دیجیتال جامانده از بازار برای هولد


به منظور درک بهتر شیوه عملکرد فرآیند استیکینگ رمزارزها در ابتدای امر می بایست به درک بهتری از مکانیزم الگوریتم اثبات سهام برسیم. اثبات سهام، یک مکانیزم اجماع به حساب می آید که به سیستم‌ های بلاکچینی این امکان را می دهد تا ضمن حفظ ساختار غیر متمرکز در سطحی مناسب، با بهره‌ وری به مراتب بالاتری فعالیت نمایند.

تفاوت هولد و استیک در بازار کریپتو چیست؟

استیک کردن شاید در نگاه اول بی شباهت به هولد کردن نباشد ولی این دو با یکدیگر تفاوت عمده ای دارند. بعد از استیکینگ، برخلاف زمان هولدیگ، دارایی‌ شما قفل شده و دیگر توانایی این را نخواهید داشت که آزادانه آن ها را مورد معامله قرار دهید و البته با هولد کردن هم چیزی به دارایی‌ شما افزوده نخواهد شد، ولی از طرف دیگر با استیک کردن در کنار دریافت جایزه‌ ای در قالب همان رمزارز، در تامین امنیت، افزایش کارایی، بهره‌ وری و غیر متمرکزتر شدن شبکه بلاکچین ارز دیجیتال مورد نظر نیز سهیم خواهید بود.

به منظور درک بهتر تفاوت هولدینگ و استیکینگ، این طور فکر کنید که استراتژی سرمایه گذاری فعلی شما، مطابق با تحلیل فاندامنتال، خرید کاردانو و نگه داشتن آن برای چندین ماه متوالی است. بر اساس اخباری که دنبال کرده‌ اید، قیمت کاردانو احتمالا در آینده‌ ای نزدیک بیشتر خواهد شد ولی با این وجود مجبور نیستید تا زمان مورد نظر، سرمایه را فریز شده نگه دارید؛ در واقع چنانچه در این میان، طبق تحلیل تکنیکال، صعود موقت ارز دیجیتال دیگری مانند بیت کوین را پیش بینی کنید، می‌ توانید کاردانو را به بیت کوین تبدیل کنید و پس از رسیدن قیمت ارز دیجیتال دوم به رقم مورد نظر، مجددا آن را به همان کاردانو تبدیل کنید، ولی زمانی که رمزارزی را استیک می‌ کنید، از این استراتژی نمی توانید استفاده ببرید.

دریافت بیشترین سود استیک ارز دیجیتال

نمی توان گفت که کدام ارز می تواند بیشترین سود را از آن شما کند، به این خاطر که هر شبکه مطابق با پروتکل مخصوص به خودش، روش گوناگونی برای محاسبه سود استیکینگ ارز دیجیتال دارد. اکثر آن‌ ها به صورت بلاک به بلاک پیش روی می کنند و چند معیار اصلی و حائز اهمیت را در نظر می گیرند؛

 • نرخ تورم
 • مدت زمان نگهداری کوین به وسیله نود
 • تعداد کوین‌ های ذخیره شده به وسیله نود
 • کل تعداد کوین‌ های استیک شده در شبکه

در بعضی از نتورک‌ های بلاکچینی، پاداش استکینگ رمزارزها مطابق با درصدی ثابت تعیین و پرداخت می گردد. در حقیقت این پاداش‌ ها به عنوان نوعی جبران تورم برای اعتبارسنج‌ ها بینشان توزیع می‌ شوند. طبق مفهوم اقتصادی تورم، این رویداد کاربران را به جای نگه داشتن سکه‌ های خود، به خرج کردن آن‌ ها تشویق می‌ کند، ولی با این مدل، اعتبارسنج ها می‌ توانند دقیقا ارزیابی داشته باشند که چه پاداشی در انتظارشان است. برای عده‌ ای، یک برنامه دریافت پاداش قابل پیش‌ بینی نسبت به دریافت جایزه یک بلاک طبق شانس و احتمال، اولویت دارد.

مزایای استیکینگ ارز دیجیتال

مهم ترین مزیت این روش، از بین رفتن اجبار خرید و نگهداری قطعات سخت افزاری گران قیمت به منظور تبدیل شدن به یک نود در شبکه‌ ای غیر متمرکز است. در واقع حذف این نیاز، دغدغه بزرگ مصرف بالای انرژی را هم تا حدود زیادی حل می کند. از طرفی تولید بلاک‌ های جدید تراکنش‌ ها به واسطه استیکینگ دستیابی به درجات بالاتری از مقیاس‌ پذیری را قابل دسترس خواهد ساخت. برای کاربران، نگه داشتن تعداد زیادی از یک ارز دیجیتال، احتمال انتخاب شدن به عنوان یک اعتبارسنج را بیشتر خواهد کرد.

حتما بخوانید : مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال چگونه است؟


تنها معیار، افزایش دارایی خود از یک رمزارز مشخص است. این روش به صورت کلی در قیاس با استخراج پایداری به مراتب بالاتری دارد. چنانچه اندکی با فرآیند ماینینگ آشنایی داشته باشید، مستحضر هستید که چندین فاکتور در سودده یا زیان آور شدن فعالیت تاثیر گذار است. در آنجا برخلاف تصور، همه چیز به بالا بردن هش ریت محدود نیست. سخت افزار ماینینگ با گذر زمان مستهلک شده و از ارزش آن کم می شود، ولی ارز دیجیتال در استیک با گذر زمان ارزششان را از دست نمی دهند و می توانند مطابق با روند بازار نیز حرکت های قیمتی را تجربه کنند.

معایب استیکینگ ارز دیجیتال

روند خرید ارزهای دیجیتال و در ادامه  دریافت جایزه تنها  به خاطر نگه داشتن آن‌ ها، شاید در نگاه اول جذابیت های بسیار زیادی داشته باشد، ولی این نکته را باید در نظر داشت که نباید منتظر دستاوردهای مالی بسیار بالایی از این روش باشید! پلتفرم‌ ها و صرافی‌ های استیکینگ ارز دیجیتال درصد سالیانه پایینی می پردازند، از همین روی جایزه در قیاس با پاداش به دست آمده از استخراج بسیار پایین تر است. در نظر بگیرید که برای خرید سخت افزار ماینینگ، ۴۰ میلیون تومان هزینه کرده اید و ماهیانه ۳ میلیون تومان درآمد کسب می کنید.

هرچند ماینر قطعه‌ ای مصرفی است و عمر مشخصی دارد، ولی در عوض، درآمد بسیار زیادی به دست خواهید آورد. برای مقایسه، چنانچه مبلغ سرمایه گذاری را در استیکینگ به ۸۰ میلیون افزایش دهید، درآمد به جای افزایش، به زیر ۱ میلیون تومان کاهش خواهد یافت. این اعداد تقریبی هستند و برای ارائه دیدی کلی از اختلاف درآمد بین PoW و PoS ارائه شدند.

استیک در ارز دیجیتال چیست

یک موضوع دیگر، ریسک نگهداری آنلاین ارزهای دیجیتالی است. چنانچه یک صرافی یا در کل پلتفرم که دارایی‌ شما را در آن استیک کرده‌ اید هک شود، احتمال سرقت سرمایه شما وجود دارد. مشکل تنها هک شدن نیست. با استیک کردن یک رمزارز در حقیقت کنترل یا همان کلید خصوصی آن را در اختیار یک واسطه قرار می‌ دهید، بنابراین باید به آن اعتماد کامل داشته باشید.

حتما بخوانید : نکات سرمایه گذاری در ارز دیجیتال برای ایرانی ها


در اختیار داشتن سکه‌ های بیشتر، قدرت را بیشتر خواهد کرد، از همین روی احتمال تضعیف خاصیت عدم تمرکز شبکه نیز وجود خواهد داشت؛ افراد دارای سرمایه بیشتر، قدرت بیشتری به دست خواهند آورد، همان طور که در سیستم‌ های مبتنی بر اثبات کار هم عده‌ ای با خرید چند صد اسیک ماینر و راه‌ اندازی یک مزرعه، هش ریت و قدرت بسیاری کسب می کنند. بنابراین همچنان سرمایه بیشتر، برابر است با قدرت بیشتر و درآمدهای به مراتب بالاتر.

استیک کردن ارزهای دیجیتال چه ریسک هایی دارد؟

دوره قفل سرمایه : هنگام استیک کردن بعضی ارزهای دیجیتال، تا اتمام یک بازه زمانی مشخص به سرمایه‌ خود دسترسی نخواهید داشت. برای مثال می توانیم به ترون و اتم اشاره کنیم. چنانچه ارزش دارایی استیک شده به ناگاه کاهش یابد، در حالی که قادر به خارج و نقد کردن آن نیستید، ضررهایی متوجه سرمایه ما خواهد شد. چنانچه بازار در شرایط بدی قرار دارد، بهتر است با وجود دریافت سود سالانه پایین‌ تر، قراردادهای بدون قفل سرمایه را انتخاب نمایید.

ریسک بازار : می توان گفت که اصلی ترین ریسکی که سرمایه گذاران حین استیک کردن رمزارزها متوجه شما می شود، سقوط بازار درست در زمان قفل بودن دارایی‌ شان است. این طور تصور کنید که نرخ سود سالانه استیکینگ ۱۵ درصد در نظر گرفته شده است، ولی تا قبل از اتمام دوره قرارداد و فراهم شدن امکان بیرون کشیدن پول، بازار بالای ۳۰ درصد سقوط نماید. در حالت عادی، چنانچه به موقع سیگنال خروج از بازار گرفته باشید، امکان نقد کردن دارایی های خود را خواهید داشت، ولی زمانی که در حالت قفل شده برای استیکینگ اقدام کرده باشید، این امکان سلب خواهد شد. سرمایه گذاران پیش از استیک کردن دارایی خود باید بازار را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهید و نباید تنها بر اساس نرخ سود سالانه تصمیم گیری نماییم.

دوره پرداخت پاداش : پاداش استیکینگ بعضی رمزارزها روزانه پرداخت نمی شود و بعد از اتمام دوره به کیف پول کاربر واریز خواهد شد. البته باید در نظر داشته باشید که چنانچه کل سال یک دارایی دیجیتالی را هولد و استیک نمایید، متفاوت بودن دوره پرداخت پاداش تاثیری روی سود سالانه ندارد. با این وجود در صورت تمایل به سرمایه گذاری مجدد کل دارایی در استیکینگ، سود نهایی تحت تاثیر قرار می گیرد. به منظور درک بهتر، نحوه محاسبه روزانه سود در حساب‌ های سپرده بانکی را تصور نمایید؛ امروز X تومان در بانک دارید و فردا، موجودی به X+Y تومان افزایش خواهد یافت. در روز دوم، سود بر اساس موجودی X+Y محاسبه می شود.

ریسک ضرر یا سرقت : در صورت بی‌ توجهی به امنیت حساب کاربری خود در صرافی، کیف پول، استخر یا به صورت کلی پلتفرمی که ارز دیجیتال خود را در آن استیک کرده‌ اید، احتمال سرقت کلید خصوصی و بر باد رفتن سرمایه افزایش پیدا می کند. بدون توجه به نحوه نگهداری ارزهای دیجیتال، هولدینگ یا استیکینگ، از قرارگیری دارایی در پلتفرمی مطمئن اطمینان حاصل کرده و عبارت بازیابی را در مکانی مطمئن نگهداری نمایید. چنانچه به دنبال استیک کردن سرمایه‌ ای با حجم بالا هستید، از اپلیکیشن‌ هایی که این امکان را در اختیارتان قرار می دهند تا کلید خصوصی را نزد خود نگه دارید، استفاده نمایید.

ریسک اعتبارسنج : اجرای یک گره ولیدیتور برای استیک کردن رمزارز، به دانش فنی کافی نیازمند است تا اطمینان یابید که هیچ اختلالی در روند وجود ندارد. گره‌ های اعتبارسنج بایستی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته روشن باشند تا حداکثر سود برای شما به دست آید. جالب است بدانید که در شرایطی که یک نود کج‌ رفتاری می‌ کند، احتمال مجازات شدن وجود دارد.

حتما بخوانید : سرمایه گذاری کم ریسک در ایران


در بدترین حالت، رمزارز استیک شده از سرمایه‌ در گروی پروتکل کسر خواهد شد. چنانچه قصد دارید مبالغ بسیار بالایی استیک نمایید، با تحقیقات کافی، خود یک نود اعتبارسنج راه‌ اندازی نمایید. در صورت تمایل به سپردن کار به یک واسطه، از پلتفرمی مطمئن مانند بایننس یا تراست والت استفاده نمایید.

هزینه‌ های اعتبارسنج‌ : در کنار ریسک اجرای یک گره ولیدیتور یا سپردن کار به یک واسطه، بایستی هزینه‌ های هرچند اندک اجرای یک نود استیکینگ رمزارز را نیز مد نظر گرفت. چنانچه شخصا برای راه‌ اندازی یک نود اعتبارسنج اقدام نمایید، مجبور به پرداخت هزینه برای خرید یک سیستم کامپیوتری، روشن نگهداشتن دائمی آن و پرداخت هزینه برق دارید. البته این هزینه در قیاس با زمان استخراج بسیار کم تر است. چنانچه مسئولیت را بر عهده یک واسطه نظیر یک کیف پول رمزارز قرار بدهید، قسمتی از سود نهایی به عنوان کارمزد به وسیله آن کسر خواهد شد.

ریسک لیکوییدیتی : نقدشوندگی یا عدم نقدشوندگی سرمایه‌ ای که تصمیم به استیکینگ آن را دارید، یک ریسک دیگر است که باید در نظر داشته باشید. چنانچه قصد دارید آلت کوینی با مارکت کپ پایین که سطح نقدینگی اندکی در صرافی‌ ها دارد، استیک کنید، بعد از پایان قرارداد، به منظور نقد کردن آن یا تبدیلش به رمز ارزی معروف با مشکل روبرو می شوید، از همین روی توصیه داریم تنها روی فاکتور نرخ سود سالانه بالا تمرکز نکنید و معیاری مانند میزان نقدشوندگی را نیز در نظر داشته باشید.

بهترین رمزارز برای استیک کدام است؟

نئو –  GAS : نئو با ارز دیجیتال اتریوم شباهت های بسیاری دارد؛ در واقع اصلی ترین کاربرد آن توسعه قراردادهای هوشمند و انواع دارایی‌ های دیجیتال است. هسته اصلی نئو، حول ویژگی‌ ها و ابزارهایی است که به توسعه‌ دهندگان اجازه می‌ دهند به صورتی کارآمد، اپلیکیشن‌ های غیر متمرکز را روی بلاکچین اختصاصی آن مستقر نمایند. جالب است بدانید که نئو قادر به پردازش ۱۰ هزار تراکنش در هر ثانیه است!

استلار – XLM : در سال ۲۰۱۴ میلادی استلار با هدف تسهیل معاملات بین‌ المللی ایجاد شد. در این پروژه نیز بستر توسعه اپلیکیشن‌ های غیر متمرکز و سایر توکن ها فراهم است. استلار یک پروتکل غیر متمرکز منبع باز برای انتقال‌ ارزان رمزارزها به ارزهای فیات به حساب می آید. استلار پروتکلی بلاکچینی برای سیستم‌ های پرداخت می باشد و هدف از توسعه آن، تسهیل انتقال پول در کل جهان می باشد.

کاردانو –  ADA : کاردانو تنها سیستم بلاک چینی نیست که از الگوریتم اثبات سهام بهره می گیرد، ولی بزرگترین بلاک چین مبتنی بر PoS به حساب می آید. توکن این پروژه با نماد ADA، به منظور تسویه‌ های نظیر به نظیر در معاملات مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما بخوانید : نگهداری ارز در صرافی بایننس چگونه است؟


انتظار می رود پس از راه اندازی پلتفرم قراردادهای هوشمند، قیمت کاردانو شدیدا افزایش یابد. تا امروز نزدیک ۱۰۰ شرکت بزرگ از اتریوم به کاردانو مهاجرت کرده‌ اند، به این خاطر که ساخت قرارداد هوشمند و اپلیکیشن غیر متمرکز در این جا نیز قابل انجام است. با استیکینگ ارز دیجیتال ADA به یک نود اعتبارسنج در شبکه بزرگ کاردانو تبدیل می شوید.

ترون – TRX : ترون با هدف بهبود مقیاس‌ پذیری و قابلیت اطمینان شبکه‌‌ های بلاکچینی غیر متمرکز راه اندازی شد. سرعت پردازش تراکنش‌ ها در آن به اندازه ای بالاست که بخش عمده توکن‌ های تتر، پرطرفدارترین استیبل کوین و محبوب ترین ارز دیجیتال جهان، در این شبکه گردش می‌ کنند. ترون توانایی پردازش دو هزار تراکنش در هر ثانیه را داراست. توسعه‌ دهنده، مهم ترین هدف ساخت شبکه ترون را ایجاد یک سیستم سرگرمی محتوای دیجیتال جهانی و رایگان با فناوری ذخیره‌ سازی توزیع شده می دانند.

ارزهای دیجیتال قابل استیک کردن، کدامند؟

پرطرفدارترین رمزارزهایی که قابل استیک کردن هستند و از الگوریتم اثبات سهام بهره می گیرند، ارزهای زیر هستند :

 1. نئو (NEO)
 2. ترون (Tron)
 3. نبلیو (Neblio)
 4. تزوس (Tezos)
 5. دکرد (Decred)
 6. کیوتوم (QTUM)
 7. کومودو (Komodo)
 8. کازماس (Cosmos)
 9. آنتولوژی (Ontology)
 10. پاندی ایکس (Pundi-X)

نتیجه گیری و کلام پایانی

چیزی که واضح است این است که از نظر زیست‌ محیطی و شاید اقتصادی، فرایند سهامگذاری نسبت به استخراج مبتنی بر اثبات کار سالم‌ تر و کم هزینه تر است. لذا سهامگذاری توجه زیادی را به خود جلب کرده است و هر روز بخش بیشتری از بازار رمزارزها را به خود اختصاص می دهد. گرایش به سمت سهامگذاری از زمانی بیشتر شده است که اتریوم نهایتا الگوریتم خود را تغییر داد و چندی پیش، رسما فرایند سهامگذاری خود را آغاز نمود. همچنین ظاهرا همزمان با رشد و گسترش صنعت سهاگذاری در دیفای در سال ۲۰۲۱، محبوبیت هر دو نوع سهام‌ گذاری متمرکز و غیرمتمرکز نیز به بیشترین حد خود رسیده است.

در انتها این نکته را باید در نظر داشت که بسیاری از کاربران سهامگذاری در دیفای بر مبنای ترس از جاماندن به این حوزه جذب می‌ شوند، در ورود به این فضا می بایست احتیاط کرد به ویژه در زمان استفاده از پروتکل‌ های جدیدی که سودهای بالایی را به تامین کنندگان نقدینگی و وام‌ دهندگان پیشنهاد می‌ کنند. به خاطر بسپارید که سهامگذاری ارزهای دیجیتال خطرات زیادی به همراه دارد، لذا بایستی انجام تحقیقات دقیق و کامل در کنار سرمایه‌ گذاری عاقلانه و منطقی را در اولویت خود قرار دهید.

همان طور که در ابتدای مطلب قول دادیم، در این مطلب همه چیز درباره استیک ارز دیجیتال را خدمت شما عنوان کردیم. 

همچنین اگر دوست دارید بدانید ارز دیجیتال سولانا چیست ، این مطلب شما را راهنمایی می کند.

برای دوستانتان بفرستید: