برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ارز پای نتورک چیست ؛ کلاهبرداری یا فرصت؟

شما میدانید ارز پای نتورک چیست و آیا فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است یا پروژه کلاهبرداری که باید از آن دوری کنیم؟ اگر می خواهید پروژه ی پای نتورک را بیشتر بشناسید و در مورد آن اطلاعات جامع تر و دقیق تری کسب کنید، این مطلب شما را راهنمایی می کند تا در انتها به راحتی تشخیص دهید که این پروژه کلاهبرداری است و یا می تواند برای سرمایه گذاری مناسب باشد؛ پس برای این که بفهمید ارز پای نتورک چیست و چطور کار می کند و آیا برنامه پای نتورک کلاهبرداری است یا خیر، این مطلب از کد بورسی را تا انتها مطالعه فرمایید.

ارز پای نتورک چیست

پای نتورک رمزارزی است که مدعی است با گوشی موبایل قابل استخراج است، ولی آیا همچنین چیزی امکانپذیر است یا پروژه Pi Network تنها یک کلاهبرداری بزرگ است؟! در طول چند سال اول عمر رمزارز بیت کوین، بسیاری از افراد آن را یک کلاهبرداری بزرگ می دانستند یا این پروژه بزرگ را سخره می‌ کردند، ولی برخی دیگر تصمیم به سرمایه گذاری کردن روی این رمزارز گرفتند و توانستند سود بسیار خوبی را به دست آورند که در هیچ بازار دیگری امکان کسب همچین سودی وجود نداشت!

با رشد شدیدی که بیت کوین در سالیان گذشته تجربه کرده است، بسیاری از آن هولدرها عملا میلیاردر شده‌ اند، ولی چنین موقعیتی به ندرت مجددا تکرار خواهد شد. یکی از پروژه‌ هایی که کاربرانش مدعی هستند که قرار است مانند بیت کوین آن‌ ها را میلیاردر کند، Pi Network می باشد ولی آیا واقعا می‌ توان چنین ارزش و اهمیتی برای یک آلت کوین قائل شد و آن را با بیت کوین مورد قیاس قرار داد؟


در صورتی که تمایل دارید در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … سرمایه گذاری امن کنید و از امتیاز ۱۰ درصد تخفیف کارمزد در معاملات رمزارزها بهره مند شوید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛

ثبت نام رایگانسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


آن هم ارز دیجیتالی که هیچ مشخصه منحصر به فردی ندارد؟ اصلا پای نتورک در زمان قیمت گذاری توکنی ارزشمند خواهد بود یا یک طرح کلاهبرداری دیگر است که بازار کریپتوکارنسی به خودش دیده است؟ حتی قبل از این که توسعه Pi Network شروع گردد، تیم مارکتیگ این پروژه تمام شبکه های اجتماعی را از اسم آن پر کرده بود. از آن زمان حدود ۴ سال می‌ گذرد و پای نتورک هنوز عرضه نشده است، ولی این تاخیر هنوز دل میلیون‌ ها کاربر شبکه را نسبت به PN سرد نکرده است!

تعداد زیادی از کاربران حوزه ارزهای دیجیتال، چه تازه وارد و چه حرفه‌ ای، سرمایه گذاری روی پای نتورک را منطقی می دانند و می‌ گویند در آینده می تواند سود خوبی به همراه داشته باشد ولی بعضی دیگر با در نظر گرفتن شیوه عضوگیری و همچنین استخراج بدون پشتوانه Pi Network، آن را یک طرح کلاهبرداری پانزی به حساب می آورند. نظر شما در این خصوص چیست؟ در ادامه بیشتر به این که ارز پای نتورک چیست و چطور کار می کند اشاره خواهیم داشت.

استخراج ارز پای با گوشی موبایل امکانپذیر است؟

به منظور سرمایه گذاری روی یک ارز دیجیتال دو راه پیش رو خواهیم داشت؛ روش اول این که به صورت مستقیم مبلغی بپردازیم و رمزارز مورد نظر خود را خریداری کنیم ولی در روش دوم می‌ توانیم به شکل غیر مستقیم سرمایه گذاری نماییم؛ بدین صورت که تجهیزات مورد نیاز برای اداره بلاک چین آن ارز دیجیتال را خریداری کنیم و به فعالیت و امنیت شبکه کمک کنیم. برای مثال استخراج کنندگان بیت کوین با خرید دستگاه‌ های اسیک و با خرج هزینه بالای الکتریسیته، عملیات تایید تراکنش‌ های شبکه بیت کوین را اجرا و در پروسه الگوریتم اجماع اثبات کار شرکت می‌ کنند و در ازای هزینه‌ ای که کرده اند، بیت کوین دریافت می کنند که به این فرآیند، استخراج یا ماین گفته می شود.

پای نتورک نیز وعده فرآیندی مشابه را داده است، با این فرق که لازم نیست هزینه زیادی را برای تجهیزات ماینینگ در نظر بگیرید و تنها با نصب کردن یک نرم افزار رایگان روی گوشی موبایل‌ تان که البته هیچ قدرت پردازشی خاصی هم برای استخراج نیاز ندارد،  توانایی استخراج ارز دیجیتال Pi Network را دارید!! به نظرتان بوی کلاهبرداری نمی دهد؟ اصلا چنین چیزی امکانپذیر است؟ رشد شدید ارزهای دیجیتال باعث شده استخراج که وقتی یک سرگرمی برای کاربران خوره تکنولوژی به حساب می آمد، حالا یک صنعت پول‌ ساز و چند میلیارد دلاری باشد. شرکت های قدرتمند با خرید صدها دستگاه ماینر به راه اندازی مزارع ماینینگ پرداخت می کنند و استخراج با کامپیوترهای شخصی دیگر در عمل امکانپذیر نیست.

حتما بخوانید : کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال


ولی تیم توسعه دهنده پای نتورک هنوز مدعی است که فقط با نصب یک اپلیکیشن روی گوشی که عملیات پردازشی هم انجام نمی‌ دهد، قادید سود به دست آورید و ارز دیجیتالی در حد و اندازه بیت کوین کسب کنید! بسیاری از کاربران به این امید که رایگان و بی دردسر ارز دیجیتال Pi Network به دست می آورند و پس از قیمت خوردن آن میلیاردر می‌ شوند، بدون در نظر گرفتن احتمال کلاهبرداری بودن آن، برای نصب اپلیکیشن پای نتورک روی گوشی موبایل خود اقدام کرده اند و هر روز آن را فعال می‌ کنند، ولی آیا چنین کاری بی‌ خطر است یا Pi نتورک تنها یک طرح کلاهبرداری با ایده نسبتا متفاوت از سایر پروژه ها به حساب می آید؟ در ادامه متوجه این موضوع خواهیم شد؛

پروژه ی پای نتورک چیست؟

پای نتورک خود را نسل بعدی پروژه‌ های دیجیتالی تصور می کند که به منظور برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری پروژه‌ های نسل اول مثل بیت کوین و اتریوم راه اندازی شده است. با وجود این که بیت کوین غیر متمرکز است، آن قدر به سیستم قدرتمندی برای استخراج نیاز دارد که در عمل فقط در دست شرکت‌ های خاص با هش ریت بالاست و چندان غیر متمرکز به حساب نمی آید. توسعه دهندگان Pi Network مدعی هستند که روشی برای استخراج ارز دیجیتال با گوشی و بدون احتیاج به قدرت پردازشی یافته اند که حتی به اتصال دائم به اینترنت نیز نیازی ندارد! حال نمی‌ دانیم با گوشی‌ های موبایلی که به اینترنت وصل هم نیستند و فقط روزی چند ثانیه برای فعال کردن ماینینگ، اینترنت خود را وصل می‌ کنند، بلاک چین پای نتورک چطور بلاک چینی است و چطور می تواند سودده باشد!

آن گونه که از وب سایت توسعه دهنده بر می آید، سازندگان این پروژ] از فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد هستند و بسیار روی این موضوع مانور داده اند، ولی باید بدانید که تحصیل این دو نفر در یک دانشگاه، موجب خواهد شد که تمام پروژه‌ های آن‌ ها زیر نظر و مورد تایید همان دانشگاه باشد. در واقع این دو نفر از نام خوب دانشگاه محل تحصیل خود برای اعتباربخشی به پروژه‌ خود بهره گرفتند که این خود به تنهایی بی‌ پایه و توخالی بودن پروژه را به اثبات می رساند. این را هم باید در نظر داشته باشید که اعضای تیم توسعه دهندگان پای نتورک در چند سال اول فعالیت‌ خود سه نفر بود، ولی در حال حاضر یکی از آن‌ ها از صفحه تیم توسعه دهنده وب سایت پای حذف شده است. ضمنا استخراج همواره با عملیات تراکنشی و صرف هزینه الکتریسیته همراه است.

لذا حتی در الگوریتم اثبات سهام که برای حل مشکلات الگوریتم اثبات کار طراحی شده است، حداقل کمی هزینه و قدرت پردازشی برای پردازش تراکنش‌ ها و کسب رمزارز نیاز خواهیم داشت. وصل نبودن گوشی‌ های شبکه پای نتورک به اینترنت، ثابت می کند حتی ذره‌ ای قدرت پردازشی برای اجرای عملیات‌ ها نیاز نیست و این با اصل اولیه استخراج متضاد می باشد. به منظور عضویت در شبکه پای نتورک می بایست حتما یک کد معرف در در زمان ثبت نام وارد نمایید؛ در نظر داشته باشید که ارائه این کد معرفی کاملا ضروری می باشد و همچنین هر شخص به نسبت تعداد کاربرانی که با کد معرف او ثبت نام کرده‌ اند، در استخراج Pi سود می کند. لذا هر نفر پس از ورود به شبکه، بایستی دنبال زیرمجموعه برای خود بگردد و اقوام و آشنایانش را وارد سیستم کند تا سود بیشتری به دست آورد. این ترکیب و فرآیند شما را یاد طرح‌ های هرمی نمی اندازد؟!

پای نتورک به واسطه نام استنفورد ارزشمند نخواهد شد؛

سازندگان پای نتورک خود را دانشجو یا فارغ‌ التحصیل دانشگاه استنفورد می دانند، ولی این را هم باید در نظر داشت که این پروژه هیچ ارتباطی با خود دانشگاه استنفورد ندارد و نباید از ارزش و اعتبار این دانشگاه، برای پای نتورک سواستفاده کرد. حتی در صفحه دانشگاهی نیکولاس کوکالیس، که مدیر پروژه به نظر می‌ رسد، هیچ اشاره‌ ای به پای نتورک نشده است. صفحه لینکدین نیکولاس کوکالیس هم وضعیت مشابهی دارد و این امر نشان می دهد که طراحان آن بسیار زیرکانه در حال سوء استفاده از نام دانشگاه استنفورد برای اعتبار بخشیدن به پروژه بی پایه و اساس خود هستند. توجه کنید که دانشجو یا حتی فارغ‌ التحصیل بودن از یک دانشگاه معتبر، علت محکمی بر معتبر بودن پروژه‌ های خود نخواهد بود!

حتما بخوانید : ارز دیجیتال WCX | کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال این بار با WCX


نیکولاس کوکالیس، چنگ‌ دیائو فن و وینسنت مک‌ فیلیپ توسعه‌ دهندگان پای نتورک هستند. کوکالیس دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد بوده و در زمینه بلاک چین و تمرکززدایی فعالیت دارند. با مراجعه به صفحه او در وب‌ سایت دانشگاه استنفورد و همچنین صفحه شخصی این فرد در لینکدین هیچ نامی از پای نتورک دیده نشد. چنانچه شما یک پروژه انقلابی، مثل آن چه Pi Network ادعا می‌ کند، خلق کرده باشید، همیشه نامش را کنار اسم خود نخواهید آورد؟ چنگ‌ دیائو فن و وینسنت مک‌ فیلیپ فاقد صفحه در وب سایت دانشگاه استنفورد بوده و صفحات لینکدین آن‌ ها، کاملا عادی و غیر حرفه‌ ای می باشد.

پای نتورک در عمل یک ارز دیجیتالی نیست!

ارز دیجیتال در واژگان فارسی، ترجمه کلمه کریپتوکارنسی است و کریپتوکارنسی از دو بخش “کریپتو” که از کلمه کریپتوگرافی به معنای علم رمزنگاری گرفته شده است و کارنسی که اشاره‌ به یک واحد پولی دارد تشکیل می‌ شود. لذا باید در نظ رداشت که ارز دیجیتال نوعی رمزارز است که با فنون رمزنگاری گره خورده است. پیش  از بیت کوین تلاش‌ های بسیاری برای ایجاد یک رمزارز شد، ولی هیچ کدام به اندازه آن موفقیت به دست نیاوردند. به دلیل استفاده زیاد از توابع رمزنگاری، نام این گروه ارزهای دیجیتالی را «رمز ارز» نهادند. هر رمز ارز باید از یک تکنولوژی ذخیره‌سازی غیر متمرکز بهره گیرد. جالب است بدانید که مشهورترین و پرکاربردترین تکنولوژی در این زمینه بلاک چین محسوب می شود.

آیا برنامه پای نتورک کلاهبرداری است

جالب است بدانید که آن چه بیت کوین را به یک سیستم پولی جذاب تبدیل کرد، همین فناوری بلاک چین بود. بیت کوین موفقیت خود را به این تکنولوژی مدیون است. پای نتورک خود را یک رمزارز بر مبنای بلاک چین معرفی کرده است، ولی در حقیقت خبری از این تکنولوژی در پروژه نام برده نیست. آنچیزی که می بینیم، توزیع توکن‌ های Pi میان کاربران اپلیکیشن طی هر ۲۴ ساعت است و این کار به وسیله چند خط کد برنامه‌ نویسی روی سرور هم امکانپذیر است! بلاک چین از چند فاکتور مهم برخوردار است که هیچ کدام از آن‌ ها را نمی‌ توان در پای نتورک دید و این امر موجب شده است که از همان ابتدا، به صحت ادعاهای سازندگان و مجریان این طرح شک کنیم. بررسی‌ های بیشتر نشان داد حس بد اولیه ما درباره Pi Network درست بوده است و نمی توان به این پروژه اعتماد کرد!

نحوه تشخیص پروژه های کلاهبرداری از پروژه های واقعی

به صورت کلی نخستین گام به منظور شناسایی پروژه واقعی با پروژه‌ های اسکم، بررسی رزومه تیم سازنده آن می باشد. قبل تر در مورد سابقه و اعتبار بسیار کم توسعه دهندگان این پروژه صحبت کردیم. قدم بعدی جهت شناسایی یک پروژه جعلی، بررسی اطلاعات فنی ارائه شده به وسیله توسعه دهنده می باشد. Pi Network کوچک‌ ترین اطلاعات فنی خوبی در مورد پروژه خود ارائه نداده است و متن باز نیست؛ به صورت معمول اکثر پروژه‌ های اسکم و کلاهبرداری حوزه دیفای و ارزهای دیجیتال به بهانه‌ های واهی مثل جلوگیری از لو رفتن اطلاعات مهم و محرمانه، از ارائه منبع پروژه خود سر باز می‌ زنند، در حالی که پروژه‌ های معتبر دنیای کریپتوکارنسی مثل بیت کوین، اتریوم، کاردانو، سولانا و … همگی منبع باز هستند.

چرا ارز دیجیتال PI Network کلاهبرداری است؟

بسیاری از کاربران این حوزه، چندان روی خوشی به رمزارز پای نشان نداده‌ اند و معمولا به چشم یک کلاهبرداری تازه در دنیای رمزارزها به آن نگاه می شد. این گونه افراد در مورد کلاهبرداری بودن رمزارز پای به چند علت اشاره کردند که به شرح زیر می باشند:

  • در ابتدا با مراجعه به وب سایت رسمی Pi Network، مشاهده می کنیم که در صفحه اول آن نوشته شده پای نتورک اولین رمزارز به حساب می آید که قادرید با گوشی آن را استخراج کنید؛ این نخستین دروغ سازندگان این شبکه می باشد که خطر کلاهبرداری را به کاربران گوشزد می‌ کند، چرا که قبل از پروژه پای، الکترونیوم و چند پروژه دیگر نیز وعده این کار را داده بودند، ولی هرگز هیچ کدام موفقیتی کسب نکرده اند.
  • در وایت پیپر این رمزارز تنها به کلیات اشاره شده است. توسعه دهندگان این رمزارز به جزئیات فنی و ساختاری آن اشاره های محدودی کرده اند که خود این موضوع مشکوک است. در واقع توضیحاتی اندک فنی هم که در مورد پای نتوورک داده شده است، تا حدودی نامفهوم و در مواردی حتی اشتباه است!
  • این ارز دیجیتال هیچ سورس کدی ندارد و یا ما در اختیار نداریم. پروژه‌ های معتبر به صورت معمول سورس کدها را برای توسعه در اختیار کاربران قرار می‌ دهند ولی این امر در مورد پای نتوورک صادق نیست.
  • از طرفی دیگر، وایت پیپر مبتدیانه نوشته شده است؛ در حقیقت اصلا اثری از یک مقاله دانشگاهی نیست. به عنوان مثال چنانچه مقاله را نگاه کنید متوجه خواهید شد که تنها با یک نقشه راه از رمزارز پای نتوورک تمام می‌ شود و این در حالی است که مقالات علمی و دانشگاهی می بایست با یک جمع بندی و نتیجه گیری به اتمام برسند!

چرا ارز دیجیتال PI Network کلاهبرداری نیست؟

پاسخ های متفاوتی برای این پرسش وجود دارد؛ در هر صورت بسیاری معتقدند که رمزارز پای کلاهبرداری نیست! چرا که پای نیز مانند دیگر ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین، اتریوم و لایت کوین است که به مرور زمان ارزش و محبوبیت بسیاری کسب کرده اند. این را باید در نظر داشته باشید که شما برای ورود به رمزارز پای به هیچ گونه سرمایه‌ ای احتیاج نخواهید داشت و تنها زمان و گوشی تلفن همراه تنها سرمایه‌ هایی هستند که شما به کار می گیرید.

حتما بخوانید : سرمایه گذاری در آلت کوین ها بهتر است یا بیت کوین؟


سایر ارزهای دیجیتال نیز در ابتدا تنها در داخل شبکه خود مورد معامله قرار می گرفتند و به مرور به صورت عمومی معامله شدند. هنوز هم بسیاری از مردم کوچک‌ ترین اطلاعی از لزوم استخراج ارزهای دیجیتال ندارند و نمی‌ دانند که تمامی ارزهای دیجیتال می بایست استخراج شوند. مطمئنا چندین سال پیش که بیت کوین به تازگی وارد بازار شده بود و رقابت چندانی در این شبکه وجود نداشت، استخراج بیت کوین به مراتب ساده تر بود. در حقیقت در ابتدا استخراج تمامی ارزهای دیجیتال ساده تر بود و به سادگی قادر بودید با تلفن یا کامپیوتر خود سکه استخراج نمایید و درآمد خوبی بدین وسیله به دست آورید.

چنانچه امروزه در شبکه گوگل پای به دنبال بررسی قیمت یا نمودار پای هستید، مشاهده خواهید کرد که قیمت هر پای ۴۱ سنت است. البته باید در نظر داشت که PI Network هنوز هم هیچ صرافی را به صورت عمومی اعلام نکرده است. لذا با توجه به قیمت هر پی آی، موقعیت و فرصت بهتر از این برای سرمایه گذاری پیدا نمی کنید. از همه بهتر این که برای شروع لازم است برنامه را دانلود و بارگذاری کرده و در ادامه استخراج را به صورت رایگان در تلفن خود آغاز کنید.

نکته مهم : البته به صورت کلی نظر ما بر این است که این پروژه کلاهبرداری بوده و اصلا نباید فکر و سرمایه خود را معطوف آن کنید.

سود اصلی پروژه پای نتورک برای چه کسی است؟

بسیاری از افراد با این استناد که روزی یک بار دکمه‌ ای را زدن هیچ ضرری ندارد، نرم افزار پای را نصب کرده‌ اند، ولی باید در نظر داشته باشید که خواسته یا ناخواسته یکی از اعضای جامعه کاربری پای هستید که در صورت به نتیجه نرسیدن پروژه Pi Network و کلاهبرداری بودن آن، هدف سواستفاده تیم توسعه دهنده قرار گرفته‌ اید.

لذا چنانچه به نظرتان موردی ندارد که عضو یک طرح کلاهبرداری باشید و از شما سواستفاده کنند، اگر دوست دارید نرم افزار مورد نظر این پروژه را نصب نمایید و از آن استفاده کنید تا از شما سواستفاده شود! معلوم نیست اپلیکیشن پای بعد از نصب چه دسترسی‌ هایی روی گوشی شما خواهد داشت و این مورد هم موضوع دیگری است که می تواند برای شما خطرآفرین باشد، پس کلا این پروژه و همه موضوعات مربوط به آن را فراموش کنید.

امکان دارد به پردازنده شما دسترسی داشته باشد و برای خودش رمزارزهای واقعی مثل بیت کوین و اتریوم را استخراج نماید. امکان دارد روی گوشی‌ تان بدافزار نصب کنند و یک روز از آن به عنوان حفره امنیتی مورد استفاده قرار دهند. در بهترین حالت، امکان دارد با دسترسی به دوربین یا حافظه دستگاه‌ تان، اطلاعات شما را سرقت کنند و در اختیار خریدارهای دیتابیس قرار دهند که قطعا برای هیچ کاربری خوشایند نخواهد بود.


خلاصه مطلب و کلام پایانی

از جمله ادعاهای تیم توسعه دهندگان پای نتورک برای اثبات صلاحیت خود و اپلیکیشن‌ شان، این است که نرم افزار ۱۰ میلیون مرتبه از گوگل پلی استور دانلود شده است، ولی نکته شایان ذکر اینجاست که گوگل بارها اپلیکیشن‌ های مخرب را نیز مورد تایید قرار داده است و بعدتر متوجه مشکلات آن شده است. همچنین امکان دارد نسخه فعلی اپلیکیشن مشکلی به وجود نیاورد، ولی یک حفره امنیتی مخفی داشته باشد که در زمان لازم توسعه دهندگان آن را فعال نمایند و مشغول سواستفاده از دستگاه‌ های کاربران شبکه شوند.

همچنین یکی از علت های تعداد بالای نصب اپلیکیشن، سیستم دریافت جایزه برای زیرمجموعه‌ گیری به حساب می آید که باعث می شود کاربران اقوام و آشنایان خود را وارد شبکه کنند و بدین شکل، با هر کاربر جدید، پای حداقل چند کاربر دیگر به سیستم کشیده خواهد شد؛ دقیقا مانند طرح‌ های پانزی و هرمی. این را در نظر داشته باشید که چنانچه کسی وعده درآمد راحت و بی دردسر را به شما داد، یک جای کار درست نیست!

از طرف دیگر چندی پیش خبر حذف کاربران ایرانی و چند کشور دیگر از این پروژه از طرف توسعه دهندگان این پروژه منتشر شد؛ توسعه‌ دهندگان شبکه پای با حذف کردن کاربران این چند کشور از اپلیکیشن خود، به سادگی ثابت کردند که یک نرم افزار متمرکز را اداره می کنند و بلاک چینی وجود ندارد، به این خاطر که چنانچه فناوری پای بر بستر یک بلاک چین فعالیت می‌ کرد، توسعه‌ دهندگان قادر بودند اپلیکیشن را روی نودهای شبکه قرار دهند و آن را غیر متمرکز نمایند تا مجبور به از دست دادن میلیون‌ ها کاربر خود نباشند. لذا همین امر کوچک نشان می‌ دهد ادعاهای این تیم تا چه اندازه دروغین و به هدف جمع کردن یک جامعه کاربری چند میلیونی و سواستفاده از آن‌ ها بوده است.

شایان ذکر است که تعداد زیادی از مدیران ایرانی شبکه‌ های اجتماعی پای نتورک با اعلام این خبر، از اپلیکیشن و شبکه Pi Network خداحافظی کرده‌ اند و گفته‌ اند تا زمان برطرف شدن این مشکل باز نخواهند گذشت. به علاوه، بر طبق ادعای این افراد، امکان دارد با برطرف شدن مشکل برجام، اپلیکیشن پای نتورک هم کاربران ایرانی را دوباره به جمع خود راه دهد. توصیه ما به این افراد، دل کندن از پروژه کلاهبرداری Pi Network و تلاش برای محقق کردن آرزوهایشان با پروژه‌ های واقعی و ارزشمند دنیای کریپتوکارنسی است؛ خواهشا گول این پروژه و افراد را نخورید و نگویید اشکالی ندارد ما که پول زیادی در این پروژه ها سرمایه گذاری نکرده ایم و یا فعالیت در فلان پروژه رایگان است و … باید هوشمندانه سرمایه گذاری و فعالیت کنید، چرا که کلاهبرداری جنبه های گوناگونی دارد و درآمد بی دردسر امکانپذیر نیست!

همان طور که قول داده بودیم، در این مطلب به این پرداختیم که ارز پای نتورک چیست و آیا کلاهبرداری است و یا میتوانیم به آن خوشبین باشیم.

همچنین اگر دوست دارید همه چیز درباره ایردراپ را به زبان ساده یاد بگیرید، این مقاله بهترین راهنما برای شماست.

حال که دیگر می دانید ارز پای نتورک چیست و هشدارهایی در مورد آن به شما دادیم، همچنان فکر می کنید این پروژه می تواند ارزشمند شود یا خیر؟

برای دوستانتان بفرستید: