برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ادغام اتریوم چیست و کی اتفاق می افتد؟

آیا می دانید ادغام اتریوم چیست و پس از ادغام و بروزرسانی پروژه اتریوم، این ارز چه تحرکات قیمتی را تجربه خواهد کرد؟ از آن جایی که تاریخ به روز رسانی اتریوم اخیرا مشخص شده است، تصمیم گرفتیم در این مقاله به این بپردازیم که ادغام اتریوم چیست و کی اتفاق می افتد و این که این ادغام چه تاثیری بر قیمت اتریوم خواهد گذاشت؟ در این مقاله همراه کد بورسی بمانید تا جواب تمامی این سوالات را به زبان ساده و کاملا رایگان دریافت کنید؛

ادغام اتریوم چیست

در ۱۵ جولای سال ۲۰۲۲، توسعه‌ دهنده ارشد اتریوم یعنی تیم بیکو، ۱۹ سپتامبر مصادف با ۲۸ شهریور سال ۱۴۰۱ را به عنوان تاریخ آزمایشی راه‌ اندازی ارتقا و ادغام در شبکه اصلی اتریوم اعلام نمود. بدین شکل، اتریوم آخرین اقدامات خود در راستای توسعه ارتقا ادغام را انجام خواهد داد تا برای همیشه با کار الگوی اثبات کار خداحافظی کند. مرج یا ادغام اتریوم که با نام انگلیسی Merge نیز به آن اشاره شده است، بیانگر پیوستن لایه اجرایی کنونی پروژه اتریوم به PoS جدید آن با نام Beacon Chain می باشد. این ادغام، به استخراج‌ هایی با مصرف انرژی بالا را از بین خواهد برد و در عوض شبکه را با استفاده از توکن‌ های اتریوم سهامداران، ایمن خواهد کرد.


در صورتی که تمایل دارید در ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … سرمایه گذاری امن کنید و از امتیاز ۱۰ درصد تخفیف کارمزد در معاملات رمزارزها بهره مند شوید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید؛

ثبت نام رایگانسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


بروزرسانی مرج اتریوم، یک مرحله هیجان‌ انگیز برای تحقق چشم‌ انداز مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکز ماندن بیشتر اتریوم به  حساب می آید. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که در ابتدای امر، Beacon Chain به صورت مجزا از شبکه اصلی ارسال می شد. شبکه اصلی اتریوم با تمام حساب‌ ها، موجودی‌ ها، قراردادهای هوشمند و موقعیت بلاک چین، همچنان با الگوریتم اجماع اثبات کار محافظت می شود، در حالی که حتی Beacon Chain به شکل موازی با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام اجرایی می گردد. حال با نزدیک شدن به زمان ادغام اتریوم، PoW قرار است برای همیشه با PoS جایگزین گردد. برای مثال بیایید یک تشبیه را در نظر بگیریم تا ادغام اتریوم را عمیق تر درک کنیم؛

این طور فکر کنید که اتریوم یک سفینه فضایی است که آمادگی کامل را برای یک سفر بین کهکشانی ندارد؛ لذا با استفاده از Beacon Chain، متخصصان یک موتور جدید با یک بدنه بسیار سخت و قدرتمند را برای این سفینه ساخته اند. حالا ما در میانه راه این سفر میان کهکشانی هستیم و پس از انجام آزمایشات گوناگون، حدودا زمان تعویض موتور قدیمی با این موتور جدید و قدرتمند فرا رسیده است و قرار است که این موتور کارآمدتر و بروزتر، با سفینه فضایی ادغام گردد. پس از ادغام، سفینه آماده است تا چندین سال نوری را با بیشترین توان و کارایی در میان کهکشان‌ ها کاوش کند. به احتمال زیاد حالا بهتر دریافتید که ادغام اتریوم چیست و قرار است چگونه اتفاق بی افتد. در ادامه در این مورد که ادغام اتریوم چیست اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد؛

اتریوم و اثبات سهام

اتریوم نخستین شبکه غیرمتمرکز بلاکچین با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند به شمار می رود که به وسیله تعدادی توسعه‌ دهنده رمزارزها ایجاد شده است. ویتالیک بوترین و گاوین وود از اعضای بنیان‌ گذار و ارشد اتریوم به حساب می آیند و بیت‌ کوین و تعداد زیادی از رمزارزهای دیگر تنها برای انتقال و سرمایه‌ گذاری مناسب اند و این در حالی است که اتریوم با هدف رفع این موضوع و گسترش صنعت رمزارزها وارد صنعت کریپتوکارنسی شده است. در حقیقت اتریوم را می‌ توان به عنوان یک کامپیوتر غیرمتمرکز همه جانبه دانست. اتریوم قراردادهای هوشمند و بسیاری از برنامه غیرمتمرکز کاربردی دارد که می‌ توان استفاده نمود . از پروتکل‌ های مالی غیرمتمرکز دیفای گرفته، تا بازار توکن‌ های غیرقابل معاوضه و بازی‌ های مبتنی بر بلاک‌ چین. شبکه اتریوم یک ارز دیجیتال بومی به نام اتر دارد. اتر بزرگ‌ ترین آلت‌ کوین بازار رمزارزها به حساب می آید و تنها بیت کوین است که از لحاظ ارزش بازار و محبوبیت، جایگاه بهتری از اتر دارد.

حتما بخوانید : پیش بینی آینده اتریوم + آینده ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک


از طرفی می توان گفت که اثبات سهام مجموعه‌ ای از الگوریتم‌ های اجماع بلاک‌ چین می باشد که اعتبارسنج‌ ها در آن پیش از افزودن یک بلوک جدید به شبکه، به آن رای می‌ دهند. به زبان ساده، شبکه دیگر برای ساخت بلوک جدید متکی بر استخراج‌ کنندگان ارز دیجیتال نخواهد بود و در اثبات سهام فقط کاربران سهامدار شبکه هستند که در مورد یک بلوک جدید تصمیم گیری می کنند. در واقع در اثبات کار، این روند بر دوش استخراج‌ کنندگان بود که از مزایا و معایب خاص خود برخوردار بود، ولی به مراتب ضرر بیشتری به همراه داشت. اثبات سهام موجب مصرف کم تر انرژی، سازگاری با محیط زیست، پارامترهای بهتر غیرمتمرکز شبکه و به خصوص کمتر شدن کارمزد شبکه خواهد شد. اثبات کار هیچ کدام از این قابلیت ها را نداشت و حتی از حائز اهمیت ترین علت های افزایش هزینه کارمزد تراکنشات اتریوم به شمار می رفت.

چرا اتریوم به سمت اثبات سهام میرود؟

امروزه که اتریوم از مکانیزم اثبات کار بهره می گیرد، کاربران را ملزم به حل مسائل پیچیده ریاضی به منظور اعتبارسنجی تراکنش‌ ها و ایمن‌ سازی شبکه می‌ نماید. به این افراد، استخراج کننده یا همان ماینر می گویند. ماینرها در واقع می بایست مقادیر زیادی در انرژی و تجهیزاتِ استخراج، سرمایه‌ گذاری نمایند تا شانس استخراج بلوک‌ ها و تایید تراکنش‌ ها و در نهایت به دست آوردن پاداش را داشته باشند ولی این روش کسب سود برای عوام امکان پذیر نیست، چرا که هر فردی تخصص و هزینه مورد نیاز جهت استخراج را در اختیار ندارد. ولی پس از ادغام شبکه اتریوم و تغییر مکانیسم، هر شخصی قادر است با خرید و استیک کردن ارز اتریوم، در این پروسه شرکت نماید و بدین وسیله به کسب سود بپردازد.

از خطرات احتمالی دیگر برای الگوریتم اثبات کار، می توان به حمله ۵۱ درصدی اشاره نمود که چنانچه شرکت‌ هایی با قدرت محاسباتی بزرگ بتوانند کنترل بیش از نیمی از گره‌ های اعتبارسنجی را به دست بگیرند، تهدیدات امنیتی بسیاری برای شبکه اتریوم ایجاد می شود که پیش تر نیز برای ارز اتریوم کلاسیک پیش آمده بود. ولی در مکانیسم اجماع PoS، دیگر شاهد این موضوع نخواهیم بود. به صورت کلی در گواه اثبات سهام دیگر به تجهیزات گران و صرف انرژی زیاد برق احتیاجی نیست و همچنین عوارض زیست‌ محیطی که سیستم PoW داشت و موجب انتقادات زیادی به این مکانیسم و ارزهای دیجیتال شده است را نیز شاهد نخواهیم بود و این طور پیش بینی می شود که پس از ادغام یا همان مرج مصرف انرژی شبکه اتریوم تا ۹۹.۹۵٪ کاهش پیدا کند.

نکته مهم : از نظر فنی، اتریوم مهاجرت خود به اثبات سهام را از دسامبر سال ۲۰۲۰ شروع کرد، وقتی که زنجیره بیکن در شبکه اصلی راه‌ اندازی شد و یکی از مکانیسم‌ های شبکه را رسما وارد اثبات سهام نمود. در حال حاضر در سپتامبر سال ۲۰۲۲، قرار است که تمام ساختار اعتبارسنجی شبکه وارد اثبات سهام شده و اثبات کار به صورت کلی کنار گذاشته شود.

تاریخ به روز رسانی اتریوم

طبق اطلاعیه‌ ای که اخیرا از طرف تیم توسعه‌ دهنده اتریوم انتشار پیدا کرده است، پروژه ادغام اتریوم در تاریخ ۱۵ یا ۱۶ سپتامبر یا همان ۲۴ و ۲۵ شهریور اجرایی می شود؛ البته تاریخ خیلی دقیق این موضوع هنوز مشخص نیست ولی حدودا در همین تاریخ ها می توانیم منتظر این اتفاق باشیم. این موضوع در قیمت لحظه‌ ای اتریوم تاثیر مثبت خواهد داشت و موجب خواهد شد تا اتریوم محدوده ۲۰۰۰ دلار را باز پس بگیرد. به گفته یکی از کارشناسان حوزه بلاک چین، عملیات ارتقای اتریوم، معروف به پروژه‌ Merge که مدت‌ ها در انتظار آن بودیم، زودتر از موعد مورد نظر، یعنی در تاریخ ۱۵ یا ۱۶ سپتامبر اتفاق می افتد. این بروزرسانی که در حقیقت تکمیل‌ کننده‌ مکانیزم اجماع اثبات سهام بلاک چین اتریوم می باشد، در ابتدا انتظار می‌ رفت حوالی تاریخ ۱۹ سپتامبر عملی شود ولی گمانه زنی ها در این خصوص بسیار زیاد است!

آنتونی ساسانو که از بنیانگذاران وب‌ سایت تحقیقاتی اتریوم EthHub به حساب می آید، چندی پیش در حساب توییتر خود گفت؛ ادغام آزمایشی شبکه اصلی اتریوم، حوالی تاریخ ۱۵ یا ۱۶ سپتامبر انجام خواهد شد و سپس گفت؛ Merge نزدیک است. تنها دو مرحله موسوم به «Bellartix» و «Paris» تا تکمیل پروژه‌ ارتقای اتریوم باقی مانده است. توسعه‌ دهندگان نیز در این خصوص اظهار کرده اند که فاز Bellatrix در تاریخ ۶ سپتامبر اجرا می شود و فاز پایانی این پروژه ارتقایی که Paris نام دارد هم زمانی در دستور کار قرار خواهد گرفت که نرخ هش اتریوم به یک سطح مشخص برسد. انتظار می رود این رویداد را در تاریخ ۱۵ سپتامبر شاهد باشیم.

حتما بخوانید : همه چیز درباره اتریوم

ولی این پیش‌ بینی تاریخ نهایی اجرای پروژه، شاید طی روزها و هفته‌ های آینده عوض شود، چرا که نرخ هش شبکه از ثبات کافی برخوردار نیست و امکان دارد در طول زمان زیاد یا کم شود. هدف از ارتقای بلاکچین اتریوم به ETH 2.0، تبدیل کردن آن به شبکه‌ ای با مکانیزم اثبات سهام به جای مکانیزم اثبات کار بوده است. بدین ترتیب دیگر به ماینرها به منظور تایید تراکنش‌ ها و ثبت بلاک جدید به وسیله آن ها احتیاجی نخواهد بود. در عوض ماینرها جای خود را به اعتبارسنج‌ های شبکه می‌ دهند و آن ها هم با قفل کردن ارز دیجیتال بومی شبکه یعنی ETH، شبکه را ایمن نگه خواهند داشت. این طور انتظار می رود این تغییری که از مدت‌ ها پیش نقل جوامع رمزارزها بود، بلاک چین پیشروی قراردادهای هوشمند خود را هرچه سریع‌ تر، مقیاس‌ پذیرتر و بهینه در مصرف انرژی به دنیای ارزهای دیجیتال عرضه نماید.

مرج اتریوم چیست

در کنفرانس انجمن اتریوم در ماه ژوئیه در کشور فرانسه، ویتالیک بوترین، بنیان‌ گذار اتریوم، گفت که بروزرسانی های بعدی این شبکه اقدامی عالی در راستای تمرکززدایی فعالیت‌ هاست. همچنین این طور انتظار می رود که این تغییر تاثیر کاهنده‌ ای بر تورم اتریوم داشته باشد، چرا که ممکن است با سهام‌ گذاری، نرخ عرضه ETH کاهش پیدا کند و چنانچه نرخ عرضه کاهش یابد، در حالی که نرخ تقاضا همچنان بالاست، سرمایه‌ گذاران در این بین سود بسیار خوبی به دست خواهند آورد. به همین دلیل هرچه به موعد اجرایی شدن این پروژه‌ ارتقایی نزدیک می‌ شویم، قیمت آن هم به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

اتریوم پس از ادغام چه برنامه ای دارد؟

پس از راه‌ اندازی ارتقا ادغام در شبکه اصلی، نخستین هارد فورک شبکه بروزرسانی شانگهای خواهد بود. شانگهای قرار است بعضی از قابلیت های ظاهری را عوض کند، ماشین مجازی اتریوم را بهبود بخشد و هزینه‌ های گس شبکه را کاهش دهد. در ادامه انتظار این را داریم که در ماه‌ های آتی، اتریوم ویژگی شاردینگ را فعال نماید. این قابلیت بلاک‌ چین اتریوم را به شبکه‌ ای از خرده‌ ها یا زنجیره‌ های جانبی به هم پیوسته تقسیم بندی می کند. می گویند که این قابلیت عملکرد و توان عملیاتی شبکه اصلی اتریوم را ارتقا خواهد داد.

ادغام اتریوم تا چه اندازه بر قیمت آن اثرگذار است؟

به این خاطر که ادغام یکی از تاریخی ترین ارتقا اتریوم به حساب می آید، تعداد زیادی از سرمایه‌ گذاران اتریوم سردرگم اند که آیا این ارتقا به نوعی بر قیمت توکن اتریوم اثر می گذارد یا خیر. در این خصوص می توان گفت که معمولا، هر ارتقای بزرگ به یک محرک کوتاه‌ مدت قدرتمند بدل خواهد شد و این برای هر آلت‌ کوینی صدق می کند.

ضمنا، با انتقال اتریوم به اثبات سهام، سرمایه‌ گذاران اتریوم انگیزه بیشتری برای نگهداری اتر در سبد خرید خود دارند و این موضوع همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، عرضه اتر را کاهش خواهد داد که خود عاملی برای افزایش قیمت ارز خواهد بود، چرا که تقاضا همچنان بالا خواهند ماند ولی عرضه تا حدود زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

بروزرسانی شبکه اتریوم تا چه اندازه حائز اهمیت است؟

همان گونه که گفتیم، اتریوم سرانجام در ۲۸ شهریور سال ۱۴۰۱ با راه‌ اندازی ارتقا ادغام در شبکه اصلی، اثبات کار را با اثبات سهام جایگزین خواهد کرد و برای همیشه به کار اجماع اثبات کار پایان خواهد داد. این بروزرسانی نتیجه ۳ سال تلاش‌ های تیم توسعه‌‌ دهندگان اتریوم می باشد که اتریوم را به نخستین شبکه‌ ای تبدیل می کند که ساختار بلاک‌ چین خود را به صورت کلی تغییر خواهد داد.

این ارتقا تغییرات بسیاری به همراه خواهد داشت و شاید اصلی ترین آن کاهش کارمزد تراکنش‌ های اتریوم خواهد بود که سال های سال است به معضل بزرگی برای این شبکه تبدیل شده است. سازگاری با محیط زیست، غیرمتمرکز‌تر شدن و مصرف انرژی به مراتب پایین تر، از دیگر مزایای این ارتقا به حساب می آید که می‌ تواند موجبات پیشرفت بیشتر اتریوم در آینده نزدیک را فراهم آورد.

روش های کسب درآمد از ادغام ارز دیجیتال اتریوم

۱٫ برای کسب توکن هاردفورک مورد انتظار اتر را هولد کنید : در این روش معامله گرها به سادگی قادرند اتر را بخرند و آن را در کیف پول صرافی خود، یا هر پلتفرم/کیف پولی که توکن های فورک شده را پشتیبانی می کند، نگه داری کنند و منتظر توکن PoW مورد انتظار باشند. در سال ۲۰۱۷، وقتی که بیت کوین به بیت کوین کش فورک شد، دارندگان بیت کوین به ازای هر توکن بیت کوین خود مقدار مساوی بیت کوین کش گرفتند که در یک نقطه به ازای هر توکن ۱۶۵۰ دلار معامله می شد. در اوج بازار صعودی ۲۰۲۱، بیت کوین کش تا ۸۰۰ دلار نیز افزایش قیمت را تجربه کرد.

حتما بخوانید : ریگ ماینینگ اتریوم + راهنمای راه اندازی کامل ریگ ماینینگ اتریوم


چنانچه توزیع توکن‌ های PoW از طرف آن نهادهایی که مرج اتریوم را نادیده می گیرند رخ دهد، کافی است صرافی‌ هایی را که از هارد فورک‌ ها پشتیبانی می‌ کنند پیدا کرده و توکن‌ های خود را به فروش برسانید. البته این امکان نیز وجود دارد که توکن های اتر PoW بلافاصله پامپ و دامپ نشوند. تعداد زیادی از تحلیلگران در مورد خطر متمرکز شدن در شبکه PoS اتریوم اظهار نظر می کنند و هرچند شاید دور از ذهن به نظر برسد، یک فورک PoW اتریوم به رهبری ماینرها می تواند جایگاه خوبی را کسب کند، با این فرض که پروژه ها و توسعه دهندگان مایل به ساخت DApps بر روی آن بلاکچین باشند.

۲٫ در استیبل کوین بمانید و فقط با ترند ترید کنید : برای بعضی از سرمایه گذاران، ریسک تلاش برای معامله با مرج بیشتر از پاداش است و امکان دارد کسب توکن های هاردفورک رایگان PoW چندان در اولویت آن ها قرار نداشته باشد. این سرمایه گذاران قادرند تنها ماندن در استیبل کوین ها و ترید در راستای معاملات یا قوی‌ ترین روند ارائه شده به وسیله اتر را در نظر بگیرند. در این سناریو، تریدر صرفا با استفاده از شکست‌ های رو به پایین یا بالای روزانه یا هر راهی که روند کوتاه‌ مدت حکم می‌ کند، معامله می نماید.

تعداد زیادی از معامله گران پیش بینی می کنند که مرج یک «شایعه را بخر، خبر را بفروش» باشد و بعضی نیز انتظار دارند که قیمت پس از تکمیل مرج به میزان چشم گیری کاهش پیدا کند. اگر دیدگاه شما این است، بعد ایجاد و اجرای یک استراتژی حول این نوسانات پیش بینی شده نسبتا ساده است اگر دارایی خود را در قالب استیبل کوین نگه داشته باشید. چنانچه این تریدرها به مسیر خود ایمان داشته باشند و چنانچه توکن‌ های گوناگون PoW حجم بالایی را در صرافی‌ ها ایجاد کنند، می توانند اتر را  پس از سقوط بخرند. همین موضوع با استفاده از نوسانات قیمت در توکن‌ های هاردفورک هم قابل انجام خواهد بود.

۳٫ لانگ اتر در اسپات، شورت اتر در فیوچرز : این طور فرض کنید که شما در خصوص این که اتریوم مرج را با موفقیت انجام می دهد یا خیر کمی مردد هستید؛ بعد از این سال دشوار که در آن بیت کوین تمام سودهای سالانه خود را از دست داد، پول واندرلند سقوط کرد، فاجعه ترا رخ داد، سلسیوس ورشکسته شد و ۳AC با منحل شدن خود همه را تحت تاثیر قرار داده است، کاملا طبیعی است که درباره یک موضوع اساسی مضطرب باشید؛ تغییر در دومین دارایی بزرگ بازار. پوشش ریسک گزینه مناسبی برای سرمایه گذارانی است که نسبت به مرج احساس ۵۰/۵۰ دارند.

به صورت کلی یکی از این پوشش‌ ها اتر لانگ است، که طبیعتاً تعداد زیادی از هولدرها برای سال‌ ها، یا حداقل از کف ۸۸۰ دلار تا به این جا، همین گونه بوده‌ اند. در کنار اتر لانگ، نگه داشتن یک پوزیشن شورت در قراردادهای فیوچرز یا آپشن فرد را قادر می سازد در صورت تصحیح شدید اتریوم در برابر ضرر محافظت گردد. ضمنا قادرید توکن های هارد فورک PoW  را کسب کنید که امکان دارد با فروش آن‌ ها بتوانید ضرر را در پوزیشن اسپات جبران نمایید. امید به جبران بعضی از این «زیان‌ ها» از طریق کسب توکن‌ های تایید نشده PoW می‌ تواند به تریدرهای ناامید درباره مرج کمک کند که خواب بهتری داشته باشند و همه چیز را با سود به اتمام برسانند.

اشتباهات رایج درباره مرج اتریوم

پس از ادغام، تراکنش های اتریوم با سرعت بیشتری انجام می شود : تراکنش های اتریوم به صورت محسوس با سرعت بالاتری انجام نخواهند شد. با این وجود حقیقتی در این شایعه وجود دارد، چرا که Beacon Chain این امکان را در اختیار اعتبارسنج‌ ها قرار می دهد که هر ۱۲ ثانیه یک بلاک را منتشر کنند که در شبکه اصلی تقریباً ۱۳٫۳ ثانیه است. این در حالی است که توسعه‌ دهندگان اتریوم معتقدند که انتقال به PoS موجبات افزایش ۱۰ درصدی در تولید بلاک را فراه خواهد کرد که این بهبود جزئی مورد توجه کاربران قرار نمی گیرد.

پس از ادغام گس فی اتریوم کاهش پیدا می کند : یکی از بزرگ ترین تصورات اشتباهی که میان سرمایه‌ گذاران مرسوم شده است، این است که ارتقای اتریوم گس فی بالای اتریوم یا همان کارمزد تراکنش ها را کاهش خواهد داد و این در حالی است که کاهش این هزینه‌ ها در صدر فهرست خواسته‌ های هر سرمایه‌ گذار قرار دارد، ولی ادغام یک تغییر مکانیسم توافقی به حساب می آید که بلاکچین اتریوم را از اثبات کار به اثبات سهام تبدیل خواهد کرد، در حالی که کاهش گس فی در اتریوم، مستلزم کار بر روی افزایش ظرفیت و توان شبکه می باشد. جامعه توسعه‌ دهندگان امروزه روی یک نقشه راه کار می کنند تا تراکنش‌ ها را ارزان تر کنند.

حتما بخوانید : استخراج اتریوم در خانه چگونه است؟


پس از ادغام، خرابی شبکه اتریوم محتمل است : برخلاف تصورات اشتباهی که نتایج مثبت غیرواقعی را برای اتریوم از ادغام متصور است، یک شایعه نشان می‌ دهد که ارتقای برنامه‌ ریزی‌ شده به صورت لحظه‌ ای بلاکچین اتریوم را از بین خواهد برد. توسعه‌ دهندگان معتقدند که هیچ زمان خرابی وجود ندارد، چرا که بعد از ادغام، فقط بلاک‌ ها از ساخت با استفاده از روش اثبات کار به ساخت با استفاده از اثبات سهام انتقال پیدا خواهند کرد.

اعتبار سنج‌ ها تا زمان ارتقای شانگهای نمی‌ توانند پاداش‌ های اتریوم را برداشت نمایند : در حالی که برداشت stETH برای سرمایه‌ گذاران امکان پذیر نیست، تا وقتی که برداشت‌ ها بعد از ارتقای شانگهای از سر گرفته شود، اعتبارسنج‌ ها دسترسی فوری به پاداش‌ های به دست آمده را دارند. چندی پیش Mihailo Bjelic، یکی از بنیانگذاران پالیگان، با اشتراک گذاری دیدگاه خود در مورد پتانسیل استفاده نشده اتریوم، بیان کرد که zkEVM Rollups، یک راه‌ حل جدید مقیاس‌ پذیری برای اتریوم، این امکان را در اختیار پروتکل قرارداد هوشمند قرار می دهد تا از نظر توان عملیاتی تراکنش از Visa سبقت بگیرد.

سرمایه‌ گذاران قادرند اتریوم استیک شده را بعد از مرج برداشت کنند : اتریوم استیک شده، یک ارز دیجیتال پایه با پشتیبانی یک به یک به وسیله اتر است و این در حالی است که کاربران علاقه دارند که دارایی‌ های stETH خود را پس بگیرند، جامعه توسعه‌ دهندگان تایید کرده است که ادغام، این امکان را به همراه نخواهد داشت. برداشت stETH در طول رخداد آتی در شبکه بعد از ادغام که به عنوان ارتقای شانگهای شناخته می‌ شود، در دسترس قرار می گیرد. بنابراین دارایی ها برای حداقل ۶ الی ۱۲ ماه بعد از ادغام، همچنان قفل و غیر نقد باقی خواهند ماند.


نتیجه گیری و کلام پایانی

انتقال اتریوم به یک مدل اجماع PoS مزیت های بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. بعد از ادغام، این شبکه به دارندگان اتریوم این اجازه را خواهد داد تا دارایی‌ های خود را اشتراک گذاری کنند و با اعتبارسنجی تراکنش‌ ها، پاداش بگیرند و درآمد به دست آورند. همچنین، ادغام اتریوم را به منظور ارتقاهای آینده آماده خواهد کرد که امکان دارد شبکه را مقیاس پذیرتر، ایمن تر و پایدارتر نماید. به صورت کلی، ادغام بی تردید یکی از قابل توجه ترین لحظات در تاریخ ارزهای رمزنگاری شده خواهد بود، چرا که یکی از بزرگترین پروتکل ها با یک تغییر بزرگ مواجه می شود. در واقع می توان این طور گفت که ادغام اتریوم، پایان اثبات کار برای اتریوم و آغاز عصر اتریوم پایدارتر و دوستدار محیط زیست خواهد بود.

در این گام، اتریوم یک مرحله به دستیابی به مقیاس پذیری کامل، امنیت و پایداری که در چشم انداز آن ذکر شده است، نزدیک تر می شود. البته باید در نظر داشته باشید که هدف اجرای مرج اتریوم، برای تسریع انتقال از اثبات کار به اثبات سهام است. توسعه دهندگان سعی خود را بر روی این انتقال متمرکز خواهند کرد و قابلیت های اضافی را که می تواند این هدف را به تاخیر بیندازد، حداقل می کنند و این بدین معنی است که بعضی از ویژگی‌ ها، مثل توانایی برای برداشت اتریوم، بعد از تکمیل مرج، نیازمند انتظار بیشتری برای سهامداران بوده و بایستی کمی بیشتر صبر کنند.

به بیان دیگر، ادغام یا مرج اتریوم، یکی از حائز اهمیت ترین دستاوردها در کل دنیای ارزهای دیجیتال به حساب می آید. اتریوم از سال‌ ها پیش برنامه دارد که از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام مهاجرت داشته باشید، لذا چنانچه این اتفاق کاملا موفقیت‌ آمیز انجام شود، می توان گفت که انقلابی در دنیای کریپتوکارنسی ها رخ داده است. مرحله Merge به زودی شروع خواهد شد و ما هر هفته این مطلب را بروزرسانی خواهیم کرد تا شما را از اخبار و اتفاقات روز درباره ادغام اتریوم با خبر سازیم، پس همچنان همراه کد بورسی باشید تا از اتفاقات روز این حوزه با خبر شوید.

همان طور که قول داده بودیم، در این مطلب به این پرداختیم که ادغام اتریوم چیست و چطور می توانیم از آن کسب درآمد کنیم.

همچنین اگر دوست دارید بدانید اتریوم چیست؟ توصیه می کنم همین الان این مطلب را مطالعه فرمایید.

حال که دیگر می دانید ادغام اتریوم چیست ، فکر می کنید اتریوم در حال حاضر برای سرمایه گذاری گزینه مناسبی است یا خیر؟

برای دوستانتان بفرستید: